Jedynie prawda jest ciekawa


Merta: "Smoleńsk obudził wielu Polaków"

09.04.2014

Czy jest Polska i kim są Polacy cztery lata po największej po wojnie polskiej tragedii. Czy jesteśmy bliżej, czy dalej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej? Rozmawiamy z Magdaleną Mertą, wdową po śp. Tomaszu Mercie, wiceministrze kultury i dziedzictwa narodowego.

Jakby pani zachęcała Polaków do uczestnictwa w obchodach 4. rocznicy tragedii 10/04?

Uczczenie 4. rocznicy katastrofy jest ważne, gdyż to wydarzenie zmieniło oblicze Polski. Polska posmoleńska jest innym państwem pod względem polityki wewnętrznej jak i zagranicznej. W rozumieniu kwestii najistotniejszych dla życia politycznego i społecznego. Myślę, że ważnym argumentem jest tutaj fakt, że ta katastrofa jest po dziś dzień niewyjaśniona. Pozorne działania, z którymi mamy do czynienia ze strony czynników oficjalnych obraz tragedii raczej zaciemniają niż dążą do jej wyjaśnienia.

No i oczywiście nasza obecność ważna jest dla pamięci tych wielkich Polaków, którzy zginęli na pokładzie tupolewa i przede wszystkim dla pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


A czy po tragedii zmienili się również Polacy? Czy jesteśmy innym narodem?

Myślę, że w dużym stopniu tak. Pamięć o Smoleńsku obudziła w dużej części Polaków, przede wszystkim w młodym pokoleniu, poczucie tożsamości narodowej. Z jednej strony wywiązała się polaryzacja, podziały, często silniejsze niż były one w 1989 r. Z drugiej strony patriotyczna część społeczeństwa uległa integracji. Zaczęła ona zauważać, że stanowi istotną siłę.


Ta druga strona zapewne też przygotowuje się do jutrzejszej rocznicy. Jakich złośliwości i niecnych zachowań możemy się spodziewać po mediach prorządowych czy po części świata politycznego?

Szczerze mówiąc postępowanie drugiej strony sceny politycznej uważam w gruncie rzeczy za nieistotne. Ale rozumiem oczywiście oburzeni czy dotknięci mogą się poczuć inni. Rzecz jasna życzyłabym sobie zachowania godności i powagi. Ale mnie samą te cztery lata jakie minęły od katastrofy nauczyły mnie odporności na ekscesy naszych przeciwników. I nie robi to na mnie to specjalnego wrażenia. Ja tego nie przeżywam. Oni już przecież pokazali jacy są, pokazali to pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu i trudno oczekiwać, że doznają jakiejś przemiany. Ale tu nie o nich chodzi. Tu chodzi o tych, którzy zginęli i o tych, którzy po śmierci tych osób widzą, jak bardzo spsiała ich Polska

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: facebook/kppis: 2013.04.10 - Warszawa, Krakowskie Przedmieście]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook