Jedynie prawda jest ciekawa


Merta: "Smoleńsk obudził wielu Polaków"

09.04.2014

Czy jest Polska i kim są Polacy cztery lata po największej po wojnie polskiej tragedii. Czy jesteśmy bliżej, czy dalej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej? Rozmawiamy z Magdaleną Mertą, wdową po śp. Tomaszu Mercie, wiceministrze kultury i dziedzictwa narodowego.

Jakby pani zachęcała Polaków do uczestnictwa w obchodach 4. rocznicy tragedii 10/04?

Uczczenie 4. rocznicy katastrofy jest ważne, gdyż to wydarzenie zmieniło oblicze Polski. Polska posmoleńska jest innym państwem pod względem polityki wewnętrznej jak i zagranicznej. W rozumieniu kwestii najistotniejszych dla życia politycznego i społecznego. Myślę, że ważnym argumentem jest tutaj fakt, że ta katastrofa jest po dziś dzień niewyjaśniona. Pozorne działania, z którymi mamy do czynienia ze strony czynników oficjalnych obraz tragedii raczej zaciemniają niż dążą do jej wyjaśnienia.

No i oczywiście nasza obecność ważna jest dla pamięci tych wielkich Polaków, którzy zginęli na pokładzie tupolewa i przede wszystkim dla pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


A czy po tragedii zmienili się również Polacy? Czy jesteśmy innym narodem?

Myślę, że w dużym stopniu tak. Pamięć o Smoleńsku obudziła w dużej części Polaków, przede wszystkim w młodym pokoleniu, poczucie tożsamości narodowej. Z jednej strony wywiązała się polaryzacja, podziały, często silniejsze niż były one w 1989 r. Z drugiej strony patriotyczna część społeczeństwa uległa integracji. Zaczęła ona zauważać, że stanowi istotną siłę.


Ta druga strona zapewne też przygotowuje się do jutrzejszej rocznicy. Jakich złośliwości i niecnych zachowań możemy się spodziewać po mediach prorządowych czy po części świata politycznego?

Szczerze mówiąc postępowanie drugiej strony sceny politycznej uważam w gruncie rzeczy za nieistotne. Ale rozumiem oczywiście oburzeni czy dotknięci mogą się poczuć inni. Rzecz jasna życzyłabym sobie zachowania godności i powagi. Ale mnie samą te cztery lata jakie minęły od katastrofy nauczyły mnie odporności na ekscesy naszych przeciwników. I nie robi to na mnie to specjalnego wrażenia. Ja tego nie przeżywam. Oni już przecież pokazali jacy są, pokazali to pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu i trudno oczekiwać, że doznają jakiejś przemiany. Ale tu nie o nich chodzi. Tu chodzi o tych, którzy zginęli i o tych, którzy po śmierci tych osób widzą, jak bardzo spsiała ich Polska

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: facebook/kppis: 2013.04.10 - Warszawa, Krakowskie Przedmieście]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook