Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Merta: "Smoleńsk obudził wielu Polaków"

09.04.2014

Czy jest Polska i kim są Polacy cztery lata po największej po wojnie polskiej tragedii. Czy jesteśmy bliżej, czy dalej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej? Rozmawiamy z Magdaleną Mertą, wdową po śp. Tomaszu Mercie, wiceministrze kultury i dziedzictwa narodowego.

Jakby pani zachęcała Polaków do uczestnictwa w obchodach 4. rocznicy tragedii 10/04?

Uczczenie 4. rocznicy katastrofy jest ważne, gdyż to wydarzenie zmieniło oblicze Polski. Polska posmoleńska jest innym państwem pod względem polityki wewnętrznej jak i zagranicznej. W rozumieniu kwestii najistotniejszych dla życia politycznego i społecznego. Myślę, że ważnym argumentem jest tutaj fakt, że ta katastrofa jest po dziś dzień niewyjaśniona. Pozorne działania, z którymi mamy do czynienia ze strony czynników oficjalnych obraz tragedii raczej zaciemniają niż dążą do jej wyjaśnienia.

No i oczywiście nasza obecność ważna jest dla pamięci tych wielkich Polaków, którzy zginęli na pokładzie tupolewa i przede wszystkim dla pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


A czy po tragedii zmienili się również Polacy? Czy jesteśmy innym narodem?

Myślę, że w dużym stopniu tak. Pamięć o Smoleńsku obudziła w dużej części Polaków, przede wszystkim w młodym pokoleniu, poczucie tożsamości narodowej. Z jednej strony wywiązała się polaryzacja, podziały, często silniejsze niż były one w 1989 r. Z drugiej strony patriotyczna część społeczeństwa uległa integracji. Zaczęła ona zauważać, że stanowi istotną siłę.


Ta druga strona zapewne też przygotowuje się do jutrzejszej rocznicy. Jakich złośliwości i niecnych zachowań możemy się spodziewać po mediach prorządowych czy po części świata politycznego?

Szczerze mówiąc postępowanie drugiej strony sceny politycznej uważam w gruncie rzeczy za nieistotne. Ale rozumiem oczywiście oburzeni czy dotknięci mogą się poczuć inni. Rzecz jasna życzyłabym sobie zachowania godności i powagi. Ale mnie samą te cztery lata jakie minęły od katastrofy nauczyły mnie odporności na ekscesy naszych przeciwników. I nie robi to na mnie to specjalnego wrażenia. Ja tego nie przeżywam. Oni już przecież pokazali jacy są, pokazali to pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu i trudno oczekiwać, że doznają jakiejś przemiany. Ale tu nie o nich chodzi. Tu chodzi o tych, którzy zginęli i o tych, którzy po śmierci tych osób widzą, jak bardzo spsiała ich Polska

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: facebook/kppis: 2013.04.10 - Warszawa, Krakowskie Przedmieście]

Słowa kluczowe:

katastrofa smoleńska

,

rocznica

,

Merta

Warto poczytać

 1. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

 2. mid-17120101 20.01.2017

  Wałęsa: „Jestem czysty jak łza”

  "Mój syn też nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie”.

 3. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 4. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 5. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 6. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 7. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 8. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook