Jedynie prawda jest ciekawa


Merta: Pamięć o poległych niewygodna dla Rosjan

05.04.2013

Rozmowa z Magdaleną Mertą, żoną śp. Tomasza Merty, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Na kilka dni przed rocznicą katastrofy smoleńskiej w rosyjskiej gazecie „Izwiestia” ukazał się artykuł oparty na wypowiedział anonimowego urzędnika smoleńskiego obwodu. Narzeka on, że Polska zażądała zbyt dużego terenu pod pomnik ofiar tragedii oraz narzeka na sposób współpracy strony polskiej w tej sprawie. Z kolei Aleksiej Ostrowski, gubernator obwodu smoleńskiego, mówi gazecie: „nie możemy sobie pozwolić, aby pomnik drażnił naszą ludność, weteranów obwodu”. Jak Pani to odbiera?

Magdalena Merta: Rosjanie od początku przejawiali dość nonszalancki stosunek do miejsca katastrofy, które przecież zbezcześcili i zdewastowali. Zrobili to, by nie można było odtworzyć warunków, jakie panowały, gdy wydarzyła się katastrofa. Pamiętamy sprawę zdjęcia tablicy upamiętniającej ofiary tragedii, która została zdemontowana przez stronę rosyjską. Wiemy tym samym, że pamięć o poległych w Smoleńsku jest dla Rosjan czymś niewygodnym. Czczenie tej pamięci jest niewygodne. Tym takie słowa, takie artykuły są kontynuacją postawy widocznej od dawna. To nie powinno więc zaskakiwać.

To kolejne doniesienia i tezy z Rosji bolesne dla strony polskiej.

Oczywiście. To, że nas takie doniesienia nie zaskakują, nie oznacza, że nie bolą, że nie wywołują żalu. Bolą i wywołują żal. Jest on tym większy, że w sprawie aranżacji pomnika – równie ponurej, jak ponure jest tamto miejsce – prowadzone były szczegółowe uzgodnienia z Rosją. Jak sądzę w jej tworzenie byli włączeni Rosjanie. Jak rozumiem dali jej więc jakąś akceptację. Co więcej, ze strony polskiej starannie wyselekcjonowano przedstawicieli rodzin ofiar do komisji pomnikowej tak, by trafiły tam osoby, które nie mogły drażnić Rosjan. Zrobiono wiele ukłonów i gestów w stronę gospodarza terenu.

Jak się okazuje ten teren jest dla Rosjan ważny.

Nie. To jest teren, który nie był i nie jest Rosjanom w ogóle potrzebny. To był kawałek lasu przy lotnisku. Las ten był mocno zaniedbany. Ludzie przez ten las chodzili głównie skracając sobie drogę na okoliczne działki. Jeszcze w czasie, gdy lokalna milicja broniła wstępu w to miejsce, reagując histerycznie na próbę modlenia się w Smoleńsku, autochtoni chodzili tam swobodnie. Mówienie o jakiejś stracie, czy szkodzie Rosjan w związku z przekazaniem tych terenów na potrzeby budowy monumentu jest kłamstwem. Jednak jeśli rzeczywiście taki argument jest podnoszony to może zwyczajnie należałoby kupić tę ziemię.

To rozwiązałoby problemy?

Wtedy strona rosyjska nie mogłaby mówić o żadnych swoich stratach. Myślę, że rodziny ofiar katastrofy byłyby za takim rozwiązaniem. Mielibyśmy dzięki temu polskie miejsce pamięci narodowej w Smoleńsku.

Artykuł rosyjski kolejny raz pokazuje, że między Rosją a Polską występują różnice cywilizacyjne, różnice w podejściu również do godności człowieka, śmierci. Czy to może otworzyć oczy polskim władzom?

Ja sądzę, że ludzie władzy mają oczy otwarte. To nie jest tak, że oni są ślepi, czy bezgranicznie ufają Rosjanom. Oni publicznie, na forum międzynarodowym bronią strony rosyjskiej, bronią Rosjan, ale nie dlatego, że są tak głupi czy naiwni, by wierzyć w ich dobre intencje. Oni uważają, że tak po prostu trzeba ze względu na wielką politykę. Beata Gosiewska złożyła niegdyś wniosek o prywatną sekcję zwłok swojego męża śp. Przemysława Gosiewskiego. Wniosek został odrzucony, a ona dowiedziała się, że nie rozumie, że Rosja jest wielkim mocarstwem. Człowiek podejmujący decyzje w tej sprawie nie miał merytorycznych zastrzeżeń. Kierował się wewnętrznym przykazaniem: nie drażnić Rosjan, poszukując prawdy o katastrofie smoleńskiej.

Rozmawiał TK
[Fot. Serge Serebro/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook