Jedynie prawda jest ciekawa


Merta: Nie da się uciec od analogii

31.07.2014

Rozmowa z Magdaleną Mertą, wdową po śp. Tomaszu Mercie, byłym wiceministrze kultury, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Podpisała Pani list do premiera Holandii ws. zamachu nad Ukrainą. Część rodzin ofiar tragedii smoleńskiej ostrzega w nim przed tym, co działo się po tragedii smoleńskiej. Dlaczego ten list jest potrzebny?

Magdalena Merta: Bardzo byśmy chcieli uniknąć powtórki z tego, co działo się po tragedii smoleńskiej. Chcielibyśmy, by inni ludzie nie przechodzili podobnej traumy co my, nie doświadczyli takiej podłości, lekceważenia ze strony Rosjan. Mamy bolesną naukę, którą należy wykorzystać, by rodziny ofiar zamachu na malezyjski samolot nie przeżywały tego samego, by nie stało się to, co stało się po Smoleńsku. Mamy nadzieję, że taki głos da do myślenia tym, którzy w Holandii będą podejmować decyzje.

W Pani ocenie już coś się powtarza w sprawie smoleńskiej i w sprawie obecnego zamachu?

Już widać element zastraszenia. Rosjanie stosowali zastraszenie w stosunku do Malezji. Wierzymy, że Holendrzy nie są narodem tchórzy i kolaborantów. Mam nadzieję, że nasze wsparcie się jej jakoś przyda. Myśmy cenili sobie wsparcie i przyjazne gesty ze strony wdów po marynarzach z Kurska. Oni zostali pozostawieni na śmierć, zabici. Sądzę, że to jest moment, w którym należy na wszelkie możliwe sposoby okazać solidarność i wspólnotę z tymi ludźmi.

Ma Pani poczucie, że sprawa zamachu nad Ukrainą jest również pewną szansą na nagłośnienie okoliczności tragedii smoleńskiej?

To zdaje się wszyscy widzą. Widać również pewną zmianę frontu w Polsce. Nawet ci, którzy nie życzą sobie porównywania obu katastrof nie są w stanie uciec od analogii, od pewnych podobieństw. Nie wierzę, by postawa Rosji się jakkolwiek zmieniła. Sądzę, że przewartościowaniu może ulec opinia pewnej grupy Polaków. Nawet ci, którzy bardzo nie chcieli dostrzegać czym jest Rosja, obecnie nie mają wyjścia. Muszą to widzieć. I oni zmieniają swoje postawy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook