Jedynie prawda jest ciekawa

Merta: Nie da się uciec od analogii

31.07.2014

Rozmowa z Magdaleną Mertą, wdową po śp. Tomaszu Mercie, byłym wiceministrze kultury, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Podpisała Pani list do premiera Holandii ws. zamachu nad Ukrainą. Część rodzin ofiar tragedii smoleńskiej ostrzega w nim przed tym, co działo się po tragedii smoleńskiej. Dlaczego ten list jest potrzebny?

Magdalena Merta: Bardzo byśmy chcieli uniknąć powtórki z tego, co działo się po tragedii smoleńskiej. Chcielibyśmy, by inni ludzie nie przechodzili podobnej traumy co my, nie doświadczyli takiej podłości, lekceważenia ze strony Rosjan. Mamy bolesną naukę, którą należy wykorzystać, by rodziny ofiar zamachu na malezyjski samolot nie przeżywały tego samego, by nie stało się to, co stało się po Smoleńsku. Mamy nadzieję, że taki głos da do myślenia tym, którzy w Holandii będą podejmować decyzje.

W Pani ocenie już coś się powtarza w sprawie smoleńskiej i w sprawie obecnego zamachu?

Już widać element zastraszenia. Rosjanie stosowali zastraszenie w stosunku do Malezji. Wierzymy, że Holendrzy nie są narodem tchórzy i kolaborantów. Mam nadzieję, że nasze wsparcie się jej jakoś przyda. Myśmy cenili sobie wsparcie i przyjazne gesty ze strony wdów po marynarzach z Kurska. Oni zostali pozostawieni na śmierć, zabici. Sądzę, że to jest moment, w którym należy na wszelkie możliwe sposoby okazać solidarność i wspólnotę z tymi ludźmi.

Ma Pani poczucie, że sprawa zamachu nad Ukrainą jest również pewną szansą na nagłośnienie okoliczności tragedii smoleńskiej?

To zdaje się wszyscy widzą. Widać również pewną zmianę frontu w Polsce. Nawet ci, którzy nie życzą sobie porównywania obu katastrof nie są w stanie uciec od analogii, od pewnych podobieństw. Nie wierzę, by postawa Rosji się jakkolwiek zmieniła. Sądzę, że przewartościowaniu może ulec opinia pewnej grupy Polaków. Nawet ci, którzy bardzo nie chcieli dostrzegać czym jest Rosja, obecnie nie mają wyjścia. Muszą to widzieć. I oni zmieniają swoje postawy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wSieci]

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook