Jedynie prawda jest ciekawa


Merta: Dla mnie ważna jest prawda

16.05.2012

W tej sprawie ważna jest prawda, ja chcę ją poznać. Jest mi wszystko jedno, czy inni tej prawdy chcą, czy będą w nią wierzyć, czy nie – o badaniu przyczyn katastrofy smoleńskiej portal Stefczyk.info rozmawia z Magdaleną Mertą, żoną śp. Tomasza Merty, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Na posiedzeniu sejmowego zespołu badającego katastrofę smoleńską omawiano pełny raport przygotowany przez dr. Szuladzińskiego. Ekspert opisuje, że przyczyną katastrofy smoleńskiej były dwa wybuchy na pokładzie Tupolewa. Jak Pani ocenia ten raport?

Magdalena Merta: Chciałabym zaznaczyć, że cieszą wszystkie inicjatywy wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Szczególnie cieszą te niezależne od władz, nie prowadzone pod dyktando rosyjskiego hegemona. Traktujemy te analizy jako hipotezy, pamiętamy, że osoby, które zajmują się przygotowaniem tych raportów, bazują na niepełnym materialne dowodowym. Nie udostępniono im wszystkich materiałów, które mogłyby stanowić przesłanki do wyciągania wniosków. Inicjatywy eksperckie cieszą, ale z winy Rosjan nie zawsze możliwe jest ich potwierdzenie.

Która z wersji – ekspercka, mówiąca o dwóch wybuchach, czy rządowa rosyjsko-polska – wydaje się Pani bardziej wiarygodna?

Wersja przedstawiona przez niezależnych ekspertów budzi większe zaufanie niż wersje „oficjalne”. Dzieje się tak z kilku powodów. Eksperci oparli się na materiale, który nie miał szans być poddany manipulacji rosyjskiej. Prof. Binienda i dr Szuladziński opierają się na danych systemu TAWS. Rozbieżność danych wyjściowych z tymi danymi, na których raport oparł minister Miller i MAK, wynika prawdopodobnie z tego, że przy rejestratorach odczytywanych w Rosji manipulowano. Warto również zwrócić uwagę na zbieżność analiz eksperckich z tym, co słyszała żona jednej z ofiar na nagraniu poczty głosowej.

Chodzi o żonę śp. posła Leszka Deptuły

Jego głos był nagrany na poczcie głosowej żony. On zadzwonił w czasie lotu. Analizy przygotowane przez ekspertów współbrzmią z doniesieniami o tym telefonie. To zwiększa prawdopodobieństwo, że ta wersja jest prawdziwa. I ostatni atut, największy, tej wersji. Hipoteza mówiąca o wybuchach na pokładzie Tupolewa współbrzmi z zeznaniami ludzi, którzy byli obecni na lotnisku w Smoleńsku. Oni składali oświadczenia, w których stwierdzają, że słyszeli detonacje. Rosjanie nie uwzględnili tego materiału w swoim raporcie.

Raport Millera uwzględnił?

Tego również nie ma w tym dokumencie. Minister Miller był nawet pytany na konferencji prasowej, dlaczego nie wziął pod uwagę tych oświadczeń. Wtedy powiedział, że jego komisja zajmowała się badaniem czarnych skrzynek, a nie zeznań. Wykluczył w ten sposób spory materiał dowodowy. Sądzę, że dlatego, że on nie pasował do przyjętej z góry wizji. Eksperckie raporty mają jeszcze jeden ważny aspekt.

Jaki?

One zdejmują odium z pilotów, których potraktowano bardzo ohydnie, ich zhańbiono we wcześniejszych raportach.

W jaki sposób promować wersję przebiegu katastrofy smoleńskiej, którą opracowali eksperci?

Ja nie wiem, czy my powinniśmy się skupiać na docieraniu z przekazem do kogokolwiek. W tej sprawie ważna jest prawda, ja chcę ją poznać. Jest mi wszystko jedno, czy inni tej prawdy chcą, czy będą w nią wierzyć, czy nie. Pamiętajmy, że kłamstwo katyńskie zostało wpisane w podręczniki szkolne. Ci, którzy chcieli wiedzieć, co się zdarzyło w Katyniu, wiedzieli. Ci, którzy chcieli się dawać ogłupić, dawali się ogłupić. Najważniejsze było jednak wyjaśnianie samej zbrodni, dochodzenie do prawdy o niej. Nie chodziło o docieranie z nią do mas. Mi jest wszystko jedno, ilu Polaków będzie wierzyło. Dla mnie ważna jest prawda, nie wymagam, żeby była istotna dla innych.

Rozmawiał saż
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook