Jedynie prawda jest ciekawa


Merta: dążenie do prawdy nie jest sprawą polityczną

06.06.2012

Nie byłoby źle, gdyby ta sprawa zaistniała akurat przy okazji Euro, kiedy na Polskę zwrócone są losy świata. Jeżeli potwierdzą się obawy dotyczące atmosfery, która może panować w trakcie Euro i ewentualnych prowokacji, to dobrze by było, żeby świat wiedział wokół czego ten spór się toczy - mówi nam Magdalena Merta, żona śp. Tomasza Merty, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info, wPolityce.pl:Solidarni 2010 uznali, że Euro 2012 jest niepowtarzalną okazją do poinformowania opinii międzynarodowej o katastrofie smoleńskiej. Przygotowali w tym celu kampanię informacyjną, w której przedstawiają najnowszy stan wiedzy na ten temat. Czy Mistrzostwa Europy to dobry moment na takie działania?
Magdalena Merta: Każdy moment na takie działania jest dobry. Myślę, że autorzy projektu brali pod uwagę różne okoliczności i ten moment nie został wybrany przypadkowo. Nie byłoby źle, gdyby ta sprawa zaistniała akurat przy okazji Euro, kiedy na Polskę zwrócone są losy świata. Myślę też, że jeżeli potwierdzą się obawy dotyczące atmosfery, która może panować w trakcie Euro i ewentualnych prowokacji podczas mistrzostw, z którymi trzeba się liczyć, to może dobrze by było, żeby świat wiedział wokół czego ten spór się toczy i o co tak naprawdę chodzi tym, którzy dążą do prawdy.

Przeciwnicy tej kampanii twierdzą jednak, że właśnie takie działania mogą zostać odebrane jako prowokacja, że nie powinniśmy dopuścić do urażenia rosyjskich kibiców. Co sądzi pani o argumencie, by nie mieszać polityki ze sportem?
Nie przyjmuję argumentu, że. Myślę, że to jest moralny obowiązek nas, Polaków niezależnie od momentu dziejowego. Rosjanie wyrządzili nam tak wielką krzywdę tym śledztwem, fałszerstwami i kłamstwem, że akurat z ich uczuciami powinniśmy się liczyć jak najmniej. Oni się zupełnie nie liczyli z naszymi. Nikt im nie kazał kłamać, nikt im nie kazał fałszować dowodów czy niszczyć wraku. Ich samopoczucie jest dla mnie sprawą zupełnie obojętną.

Grzegorz Schetyna stwierdził dziś, że działania takie nie mają żadnej skuteczności, oprócz strat i szkód dla wizerunku Polski. Jak odnosi się pani do takich piarowych argumentów?

Nie rozumiem argumentu o złym piarze. Zły PR robi nam sposób, w jaki prowadzimy śledztwo; to że strona polska ulega w każdym momencie Rosjanom. To jest hańba narodowa, a nie działania, które podejmujemy, żeby wyjaśnić katastrofę. To świadczy raczej o dobrych stronach naszego narodowego charakteru.

rozm. PiKa
[fot. materiały prasowe]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook