Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel - manipulatorka doskonała

03.10.2013

"Zwycięstwo Angeli Merkel to nie jej zasługa lecz efekt odważnych reform jej poprzednika, kanclerza Gerharda Schrödera, który zapłacił za nie utratą władzy" - twierdzi prof. Gertrud Hoehler, autorka biografii kanclerz Merkel p.t. „Matka chrzestna. Jak Angela Merkel przebudowuje Niemcy", w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Wszyscy są zgodni, że udział Merkel w gospodarczym sukcesie Niemiec jest znikomy. To populistka, która wsłuchuje się w głosy społeczeństwa i robi tylko to, czego chce jego zdezorientowana większość - twierdzi autorka. Prof. Hoehler jest zdania, że  doskonałym przykładem nierespektowania ducha konstytucji i wszelkich wartości jest tzw. zmiana energetyczna. "Po katastrofie w Fukuszimie Merkel przeforsowała decyzję o rezygnacji Niemiec z energii atomowej. Stało się to bez udziału parlamentu, wyłącznie pod wpływem jej emocji. To nie ma nic wspólnego z gospodarką rynkową, to jest niedopuszczalna ingerencja państwa w działalność gospodarczą, a biorąc pod uwagę straty firm energetycznych – równoznaczna z nacjonalizacją. To jest wprowadzenie gospodarki planowej sprzecznej z naszym systemem społeczno-politycznym, to obciążanie podatkami obywateli, którzy ponoszą koszty nieprzemyślanego zwrotu w polityce energetycznej. Merkel stworzyła własny system polegający na manipulowaniu otoczeniem" - twierdzi Hoehler.

Jak podkreśla - Angela Merkel przypomina kierowcę doświadczalnego "kierującego prototypem pojazdu no name, no shape, no label."

Rozpoczęła życie polityczne bez zbędnego bagażu i bez zahamowań. Nie ma żadnego systemu wartości, co widać na przykładzie jej stosunku do własnej chrześcijańsko-demokratycznej partii. Nie ma z nią ideologicznej więzi. Raz działa jak socjaldemokratka, innym razem prezentuje poglądy liberalne, a jeszcze innym bliskie zagorzałym zwolennikom ochrony środowiska. Tak wygląda w jej przekonaniu wolność od ideologii w erze postpolityki. To jest cała tajemnica jej sukcesu. To pozwoliło jej zdobyć przestrzeń polityczną, początkowo w swej partii, a potem na szczeblu federacji - mówi rozmówczyni "Rzeczpospolitej".

Jej zdaniem Niemcy popierają Merkel w kolejnych wyborach, gdyż wolą spokój i nie zadają niewygodnych pytań.

Naród jest w stanie hipnozy i jest znacznie bardziej zajęty swym spokojnym snem niż tym, co się wokół niego dzieje. Dotyczy to zwłaszcza spraw europejskich. Na skutek polityki Merkel niszczy się całe narody, narzucając im niegodne warunki wychodzenia z kryzysu. Niemcy są wprowadzani w błąd i w imię spokoju nie zadają sobie niewygodnych pytań. Powodzi im się dobrze i nie chcą nic słyszeć o losie tych, którym dzieje się źle. Do czasu. Jak utrzymuje dziennik „Handelsbtatt", era Merkel skończy się krachem w chwili, gdy Niemcom zacznie się nieco gorzej powodzić. To jedna strona medalu. Popularność Merkel jest także wynikiem tego, że pani kanclerz nie polaryzuje, ona unika kontrowersji, często chowa głowę w piasek i przeczekuje ważne wydarzenia. Nie ma też żadnych skandali z jej osobistym udziałem - mówi Hoehler. Autorka biografii niemieckiej kanclerz uważa, że jej bohaterka jest unikatem w świecie polityki.

"Nie ma takiej drugiej postaci, która sprawowałaby władzę w sposób opisany przeze mnie. Jej polityczne losy to droga pozbywania się wszelkich zobowiązań, wartości. Jej sposób traktowania norm etycznych czy prawnych sprowadza się do milczenia. Tak jakby ich nie było. Jest prawdziwą matką chrzestną, co nie znaczy, że stoi na czele mafii. Jest tylko doskonałą manipulatorką"- mówi.

Hoehler uważa też, że Merkel jest przeceniana na scenie międzynarodowej. A dzieje się tak dlatego, że  stoi na czele rządu najpotężniejszego gospodarczo państwa Europy.

Jest znana z tego, że nie zdradza swych celów, przekonań i planów. To skłania do przypuszczeń, że jest wielkim strategiem przygotowującym gotowe rozwiązania dla Niemiec i Europy. Ale tak nie jest. Jeżeli Niemcy chcą być narodem szanowanym, to musi zmienić się nasz stosunek do krajów południa Europy. Poniżanie w ten sposób innej kultury jest nie do przyjęcia - podkreśla. Zdaniem Hoehler forsowane przez Angelę Merkel pakiety pomocowe nie uratują Grecji. Konieczne jest odejście od polityki dyktatury oszczędności - mówi pisarka.

Jeśli chodzi o stosunki polsko - niemieckie w perspektywie europejskiej hegemonii Niemiec prof. Hoehler mówi: Dziękujcie niebiosom, że Polska nie jest w strefie euro. Podkreślajcie, że jesteście państwem rozwijającym się w solidnym tempie, dumnym narodem, który osiągnął niewiarygodnie dużo w tak krótkim czasie.

Prof. dr Gertrud Höhler jest literaturoznawczynią i germanistką zajmującą się od lat polityką i problematyką sprawiedliwości społecznej w warunkach współczesnych systemów gospodarczych. Była doradczynią szefa Deutsche Bank, sprawowała podobną funkcję w koncernie Volkswagena. Jest autorką kilku książek o tematyce społecznej i gospodarczej.

ansa/Rzeczpospolita

[fot.PAP/EPA]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook