Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: wyrok przyniesiony w teczce

15.05.2014

„Wyrok został przygotowany wcześniej i odczytany. On był przyniesiony w teczce przez sędziów” – mówi portalowi Stefczyk.info Andrzej Melak.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia poznańskie orzeczenie sądu, który utrzymał w mocy umorzenie śledztwa ws. nieprawidłowości w śledztwie smoleńskim?

Andrzej Melak: Odebrałem ten wyrok jako farsę, kpinę, która miała jedno zadanie. Wyrok został przygotowany wcześniej i odczytany. On był przyniesiony w teczce przez sędziów. Takie wrażenie odnieśli wszyscy, którzy byli obecni na sali sądowej. Sąd nie wziął pod uwagę żadnych argumentów, przytaczanych przez świadków, w osobie pana Walentynowicza czy mec. Pszczółkowskiego. Żadne argumenty rzeczowe, twarde dowody nie miały znaczenia. Należało wydać wyrok, który rozgrzeszałby ludzi odpowiedzialnych za farsę prowadzenia śledztwa ws. tragedii smoleńskiej.

Jakie obraz to buduje?

Nikt za nic nie odpowiada. Śledczy są usprawiedliwiani, a ich poczynania, noszące znamiona przestępstwa, i zaniechania zostały właśnie rozgrzeszone przez władzę sądu wojskowego. To znów wskazuje, że to śledztwo powinno zostać wdrożone od początku, w innym składzie prokuratorskim. A ci, którzy zaniechali wielu rzeczy, którzy nie dopełnili obowiązków, powinni być postawieni pod pręgierzem opinii publicznej. Oni powinni zostać skazani dla przykładu za swoją obojętność, za wykonywanie – takie jest odczucie wielu osób – woli politycznej swoich mocodawców.

Czy atmosfera polityczna mogła być w Pana ocenie istotna przy wydawaniu wyroku w Poznaniu?

Sądzę, że bez tej atmosfery taki wyrok by nie zapadł. To jest konsekwencja wyczucia tendencji i kierunku, jaki przyjęła władza. To jest niczym taśma transportowa, przenosząca wolę rządu do innych elementów państwa, w tym do wymiaru sprawiedliwości.

Kolejny raz stawiane jest pytanie, co dalej ze śledztwem smoleńskim.

Musimy czekać na zmianę władzy politycznej w Polsce, by podjąć normalne procedury. Sądzę, że po ponad 4 latach od tragedii, śmierci naszej elity, najwyższy czas zbadać przyczyny tragedii rzetelnie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook