Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: wyrok przyniesiony w teczce

15.05.2014

„Wyrok został przygotowany wcześniej i odczytany. On był przyniesiony w teczce przez sędziów” – mówi portalowi Stefczyk.info Andrzej Melak.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia poznańskie orzeczenie sądu, który utrzymał w mocy umorzenie śledztwa ws. nieprawidłowości w śledztwie smoleńskim?

Andrzej Melak: Odebrałem ten wyrok jako farsę, kpinę, która miała jedno zadanie. Wyrok został przygotowany wcześniej i odczytany. On był przyniesiony w teczce przez sędziów. Takie wrażenie odnieśli wszyscy, którzy byli obecni na sali sądowej. Sąd nie wziął pod uwagę żadnych argumentów, przytaczanych przez świadków, w osobie pana Walentynowicza czy mec. Pszczółkowskiego. Żadne argumenty rzeczowe, twarde dowody nie miały znaczenia. Należało wydać wyrok, który rozgrzeszałby ludzi odpowiedzialnych za farsę prowadzenia śledztwa ws. tragedii smoleńskiej.

Jakie obraz to buduje?

Nikt za nic nie odpowiada. Śledczy są usprawiedliwiani, a ich poczynania, noszące znamiona przestępstwa, i zaniechania zostały właśnie rozgrzeszone przez władzę sądu wojskowego. To znów wskazuje, że to śledztwo powinno zostać wdrożone od początku, w innym składzie prokuratorskim. A ci, którzy zaniechali wielu rzeczy, którzy nie dopełnili obowiązków, powinni być postawieni pod pręgierzem opinii publicznej. Oni powinni zostać skazani dla przykładu za swoją obojętność, za wykonywanie – takie jest odczucie wielu osób – woli politycznej swoich mocodawców.

Czy atmosfera polityczna mogła być w Pana ocenie istotna przy wydawaniu wyroku w Poznaniu?

Sądzę, że bez tej atmosfery taki wyrok by nie zapadł. To jest konsekwencja wyczucia tendencji i kierunku, jaki przyjęła władza. To jest niczym taśma transportowa, przenosząca wolę rządu do innych elementów państwa, w tym do wymiaru sprawiedliwości.

Kolejny raz stawiane jest pytanie, co dalej ze śledztwem smoleńskim.

Musimy czekać na zmianę władzy politycznej w Polsce, by podjąć normalne procedury. Sądzę, że po ponad 4 latach od tragedii, śmierci naszej elity, najwyższy czas zbadać przyczyny tragedii rzetelnie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook