Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Wierzyliśmy, że Kopacz mówi prawdę

26.09.2012

O ostatniej konferencji Ewy Kopacz oraz śledztwie smoleńskim portal Stefczyk.info rozmawia z Andrzejem Melakiem, który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: Ewa Kopacz mówiła w Sejmie, że nie była obecna w Moskwie, by prowadzić śledztwo, ale żeby pomagać rodzinom ofiar katastrofy. Jak Pan ocenia te słowa?

Andrzej Melak: Ewa Kopacz, konstytucyjny minister w rządzie Donalda Tuska, ówczesny minister zdrowia, była najwyższym przedstawicielem rządu Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie. Ona zaczyna się obecnie wypierać i wstydzić tego, co robiła w Rosji. Ona przecież była reprezentantem rządu polskiego wobec przedstawicieli rządu i służb rosyjskich. Ona również kłamała i wprowadzała w błąd rodziny obecne w Moskwie. Mówiła, że polscy lekarze i polscy prokuratorzy uczestniczyli w sekcjach zwłok polskich obywateli. Ona i Tomasz Arabski, szef Kancelarii Premiera, na wielu spotkaniach mówili, że ciała w zaplombowanych trumnach muszą jechać do Polski i nie będzie możliwe już ich otwieranie w kraju.

Pan to słyszał osobiście?

Oczywiście. To są słowa, które słyszałem ja i kilkadziesiąt innych osób. To jednak nie jest sprawa najważniejsza. Polski kodeks postępowania karnego i procedury śledcze przewidują otwieranie trumien i przeprowadzenie sekcji dla celów śledczych na terenie RP, jeśli wykonanie sekcji z udziałem polskich przedstawicieli nie było możliwe w kraju obcym. Nie rozumiem, w imię czego zaniechano więc takich badań. To jest nienormalne. Ktoś podejmował decyzje w tej sprawie. 11 lipca 2010 roku pytałem na spotkaniu prokuratury z rodzinami, dlaczego Polacy nie brali udziału w sekcjach w Moskwie. Wtedy usłyszałem od płk. Parulskiego, że Polacy nie zdążyli. To było kolejne kłamstwo. Posiadam rosyjski akt zgonu mojego brata, wystawiony 13 kwietnia 2010 roku. Co zaskakujące, wpisano w nim godzinę zgonu: 10:52! Sama katastrofa wydarzyła się o 10:41. Spytałem wtedy powtórnie Parulskiego, dlaczego nie otwierano trumien w Polsce i nie były prowadzone polskie sekcje zwłok. Wtedy odpowiedział: bo Rosjanie robili to na nasz wniosek, w ramach pomocy prawnej. Wykręcał się strasznie.

Do dziś nie wiadomo, kto zakazał otwierania trumien.

Rzecznik Rzepa unikał, jak ognia na ostatniej konferencji prasowej, odpowiedzi na to pytanie. Mówił jedynie, że śledczy nie podjęli decyzji o zakazie otwierania trumien. Jednak prokuratura nie podjęła również decyzji o przeprowadzeniu badań, co było jej obowiązkiem. Nie zrobiono sekcji zwłok polskich obywateli, po przylocie ich do Polski. O tym trzeba pamiętać.

Ewa Kopacz mówiła, że żadna z rodzin, poza rodziną Lecha Kaczyńskiego, nie wnosiła o otworzenie trumny i zbadania ciała.

Nie znam wszystkich rodzin, nie rozmawiałem ze wszystkimi. My w Moskwie wierzyliśmy Arabskiemu i Kopacz. Wierzyliśmy, że oni przyjechali tam reprezentować polską rację stanu. Mieliśmy nadzieję, że za nami, rodzinami, stoi cała moc polskiego państwa. Wierzyliśmy, że Kopacz mówi prawdę, gdy mówiła, że były przeprowadzane sekcje zwłok z udziałem polskich śledczych i lekarzy. To uśpiło naszą czujność. Przecież nie mogliśmy inaczej myśleć. Gdyby wtedy wiadomo było o skali zaniedbań, nikt z 96 osób nie pozwoliłby pochować swoich bliskich bez sprawdzenia, kto leży w trumnie.

Czy Pan oczekuje obecnie od Ewy Kopacz czy Tomasza Arabskiego słowa "przepraszam"?

Nie oczekuję od nich niczego. To nie są ludzie honoru. To są ludzie, którzy zajmują najwyższe stanowiska, i zachowują się niegodnie. Tylko tak mogę to skomentować.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook