Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Wierzyliśmy, że Kopacz mówi prawdę

26.09.2012

O ostatniej konferencji Ewy Kopacz oraz śledztwie smoleńskim portal Stefczyk.info rozmawia z Andrzejem Melakiem, który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: Ewa Kopacz mówiła w Sejmie, że nie była obecna w Moskwie, by prowadzić śledztwo, ale żeby pomagać rodzinom ofiar katastrofy. Jak Pan ocenia te słowa?

Andrzej Melak: Ewa Kopacz, konstytucyjny minister w rządzie Donalda Tuska, ówczesny minister zdrowia, była najwyższym przedstawicielem rządu Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie. Ona zaczyna się obecnie wypierać i wstydzić tego, co robiła w Rosji. Ona przecież była reprezentantem rządu polskiego wobec przedstawicieli rządu i służb rosyjskich. Ona również kłamała i wprowadzała w błąd rodziny obecne w Moskwie. Mówiła, że polscy lekarze i polscy prokuratorzy uczestniczyli w sekcjach zwłok polskich obywateli. Ona i Tomasz Arabski, szef Kancelarii Premiera, na wielu spotkaniach mówili, że ciała w zaplombowanych trumnach muszą jechać do Polski i nie będzie możliwe już ich otwieranie w kraju.

Pan to słyszał osobiście?

Oczywiście. To są słowa, które słyszałem ja i kilkadziesiąt innych osób. To jednak nie jest sprawa najważniejsza. Polski kodeks postępowania karnego i procedury śledcze przewidują otwieranie trumien i przeprowadzenie sekcji dla celów śledczych na terenie RP, jeśli wykonanie sekcji z udziałem polskich przedstawicieli nie było możliwe w kraju obcym. Nie rozumiem, w imię czego zaniechano więc takich badań. To jest nienormalne. Ktoś podejmował decyzje w tej sprawie. 11 lipca 2010 roku pytałem na spotkaniu prokuratury z rodzinami, dlaczego Polacy nie brali udziału w sekcjach w Moskwie. Wtedy usłyszałem od płk. Parulskiego, że Polacy nie zdążyli. To było kolejne kłamstwo. Posiadam rosyjski akt zgonu mojego brata, wystawiony 13 kwietnia 2010 roku. Co zaskakujące, wpisano w nim godzinę zgonu: 10:52! Sama katastrofa wydarzyła się o 10:41. Spytałem wtedy powtórnie Parulskiego, dlaczego nie otwierano trumien w Polsce i nie były prowadzone polskie sekcje zwłok. Wtedy odpowiedział: bo Rosjanie robili to na nasz wniosek, w ramach pomocy prawnej. Wykręcał się strasznie.

Do dziś nie wiadomo, kto zakazał otwierania trumien.

Rzecznik Rzepa unikał, jak ognia na ostatniej konferencji prasowej, odpowiedzi na to pytanie. Mówił jedynie, że śledczy nie podjęli decyzji o zakazie otwierania trumien. Jednak prokuratura nie podjęła również decyzji o przeprowadzeniu badań, co było jej obowiązkiem. Nie zrobiono sekcji zwłok polskich obywateli, po przylocie ich do Polski. O tym trzeba pamiętać.

Ewa Kopacz mówiła, że żadna z rodzin, poza rodziną Lecha Kaczyńskiego, nie wnosiła o otworzenie trumny i zbadania ciała.

Nie znam wszystkich rodzin, nie rozmawiałem ze wszystkimi. My w Moskwie wierzyliśmy Arabskiemu i Kopacz. Wierzyliśmy, że oni przyjechali tam reprezentować polską rację stanu. Mieliśmy nadzieję, że za nami, rodzinami, stoi cała moc polskiego państwa. Wierzyliśmy, że Kopacz mówi prawdę, gdy mówiła, że były przeprowadzane sekcje zwłok z udziałem polskich śledczych i lekarzy. To uśpiło naszą czujność. Przecież nie mogliśmy inaczej myśleć. Gdyby wtedy wiadomo było o skali zaniedbań, nikt z 96 osób nie pozwoliłby pochować swoich bliskich bez sprawdzenia, kto leży w trumnie.

Czy Pan oczekuje obecnie od Ewy Kopacz czy Tomasza Arabskiego słowa "przepraszam"?

Nie oczekuję od nich niczego. To nie są ludzie honoru. To są ludzie, którzy zajmują najwyższe stanowiska, i zachowują się niegodnie. Tylko tak mogę to skomentować.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook