Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Melak: Widać małość tych ludzi, ich służalczość

04.01.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, bratem Stefana, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Paweł Graś został ostatnio sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej. „Rzeczpospolita” opisując jego polityczną biografię przedstawiła go jako jednego z najwierniejszych i najbardziej zaufanych żołnierzy premiera Tuska. Tak należy rozumieć również jego aktywność dot. tragedii smoleńskiej? To kolejny front, na który premier wysłał Grasia?

Andrzej Melak: Sądzę, że w postępowaniu Donalda Tuska nie było żadnych nieprzewidzianych ruchów. W zadaniu pilnowania spraw śledztwa smoleńskiego rzecznik Paweł Graś był wiernym żołnierzem, który wypełniał skrupulatnie wszystkie polecenia premiera. On wydawał je z tylnego siedzenia. Jak wiemy Tusk, w odróżnieniu od byłego premiera Rosji Władimira Putina, nie objął bezpośredniego nadzoru nad śledztwem. On wyznaczył na to miejsce ministra Jerzego Millera. Wszystko układa się w wielką mozaikę, która cały czas jest pod absolutnym, ale ukrytym nadzorem.

Co ma on na celu?

Nic w śledztwie smoleńskim nie działo się bez wiedzy i zgody, a także bez wyraźnej dyspozycji, która zawsze, w każdym wypadku wychodziła od premiera rządu. Pan Graś był jedynie przedłużeniem, ramieniem i wykonawcą poleceń, jakie wydawał premier. Tak widzę jego rolę.

Gdzie zatem na mapie osób odpowiedzialnych ws. smoleńskiej pan umieściłby rzecznika Grasia? Czy on się jedynie najął do niegodziwej roboty?

Trudno mi to przesądzać. Mam jednak odczucie, że w tej sprawie nie było osób przypadkowych. Wydaje mi się, że ci, którzy są w tę sprawę zaangażowani, to są zaufani premiera. Oni są dyspozycyjni i są połączeni wspólnym celem pilnowania śledztwa smoleńskiego i tych wytycznych, które wychodzą z rządu. To, co ma się ukazać, jest zawsze precyzyjnie opracowane. To, co ma być powiedziane, jest mówione. A to, co ma być tajne, rząd stara się ukryć na wieki. Do tej pory pan Graś potrafił wytłumaczyć to, co rząd robi w tej sprawie. Jego awans na sekretarza generalnego partii jest skutkiem tego, co robił wcześniej. To jest swoista nagroda i przytrzymanie go, by był, służył i czuł się bezpieczny.

Jak Pan mówi wszystko ws. smoleńskiej jest pod ścisłą ochroną i kontrolą rządzących. Dlaczego zatem rząd przekonuje, że Smoleńsk już go mało obchodzi?

Sądzę, że większość Polaków zdaje sobie sprawę, że rząd – a w szczególności premier - ws. tego śledztwa narobił tyle nieszczęścia, że już dotychczasowa wiedza o Smoleńsku, jest dla rządzących druzgocąca. Premier abdykował na rzecz Rosjan, stoi u klamki, klęka i błaga o zwrot naszej własności, czyli wraku. Widać małość tych ludzi, ich służalczość i strach przed prawdą. Oni walczą o przetrwanie i życie.

Rozmawiał Nal
[Fot. KPRM.gov.pl]

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook