Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Widać małość tych ludzi, ich służalczość

04.01.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, bratem Stefana, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Paweł Graś został ostatnio sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej. „Rzeczpospolita” opisując jego polityczną biografię przedstawiła go jako jednego z najwierniejszych i najbardziej zaufanych żołnierzy premiera Tuska. Tak należy rozumieć również jego aktywność dot. tragedii smoleńskiej? To kolejny front, na który premier wysłał Grasia?

Andrzej Melak: Sądzę, że w postępowaniu Donalda Tuska nie było żadnych nieprzewidzianych ruchów. W zadaniu pilnowania spraw śledztwa smoleńskiego rzecznik Paweł Graś był wiernym żołnierzem, który wypełniał skrupulatnie wszystkie polecenia premiera. On wydawał je z tylnego siedzenia. Jak wiemy Tusk, w odróżnieniu od byłego premiera Rosji Władimira Putina, nie objął bezpośredniego nadzoru nad śledztwem. On wyznaczył na to miejsce ministra Jerzego Millera. Wszystko układa się w wielką mozaikę, która cały czas jest pod absolutnym, ale ukrytym nadzorem.

Co ma on na celu?

Nic w śledztwie smoleńskim nie działo się bez wiedzy i zgody, a także bez wyraźnej dyspozycji, która zawsze, w każdym wypadku wychodziła od premiera rządu. Pan Graś był jedynie przedłużeniem, ramieniem i wykonawcą poleceń, jakie wydawał premier. Tak widzę jego rolę.

Gdzie zatem na mapie osób odpowiedzialnych ws. smoleńskiej pan umieściłby rzecznika Grasia? Czy on się jedynie najął do niegodziwej roboty?

Trudno mi to przesądzać. Mam jednak odczucie, że w tej sprawie nie było osób przypadkowych. Wydaje mi się, że ci, którzy są w tę sprawę zaangażowani, to są zaufani premiera. Oni są dyspozycyjni i są połączeni wspólnym celem pilnowania śledztwa smoleńskiego i tych wytycznych, które wychodzą z rządu. To, co ma się ukazać, jest zawsze precyzyjnie opracowane. To, co ma być powiedziane, jest mówione. A to, co ma być tajne, rząd stara się ukryć na wieki. Do tej pory pan Graś potrafił wytłumaczyć to, co rząd robi w tej sprawie. Jego awans na sekretarza generalnego partii jest skutkiem tego, co robił wcześniej. To jest swoista nagroda i przytrzymanie go, by był, służył i czuł się bezpieczny.

Jak Pan mówi wszystko ws. smoleńskiej jest pod ścisłą ochroną i kontrolą rządzących. Dlaczego zatem rząd przekonuje, że Smoleńsk już go mało obchodzi?

Sądzę, że większość Polaków zdaje sobie sprawę, że rząd – a w szczególności premier - ws. tego śledztwa narobił tyle nieszczęścia, że już dotychczasowa wiedza o Smoleńsku, jest dla rządzących druzgocąca. Premier abdykował na rzecz Rosjan, stoi u klamki, klęka i błaga o zwrot naszej własności, czyli wraku. Widać małość tych ludzi, ich służalczość i strach przed prawdą. Oni walczą o przetrwanie i życie.

Rozmawiał Nal
[Fot. KPRM.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook