Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: u nas każde zło jest usprawiedliwiane

29.04.2014

„Nie ma winnych. A jak nie ma winnych, to znaczy, że nie ma państwa. Państwo przestało działać” - mówi Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: W Korei Południowej doszło do katastrofy promu, w której poszkodowanych zostało 300 osób. Premier natychmiast podał się do dymisji, a prezydent przepraszała naród za to, że nie zapobiegła tej tragedii. Jak pan ocenia ten sposób podejścia do odpowiedzialności politycznej?

Andrzej Melak: My Polacy, szczególnie osoby dotknięte nieszczęściami dot. Smoleńska, współczujemy narodowi koreańskiemu i składamy kondolencje po wielkiej tragedii, jaka ich spotkała. Jednocześnie jednak z podziwem i pewną zazdrością patrzymy na tamtejszych przywódców, którzy wobec tej tragedii zachowali się jak politycy z wielkimi zaletami moralnymi i całkowicie po ludzku. Oni nie mając możliwości w inny sposób pomóc, czy przyczynić się do złagodzenia nieszczęścia, wzięli odważnie na swoje piersi wszystko, co się tam wydarzyło, poczuli się odpowiedzialni i złożyli rezygnację.

Trudno uciec od porównania z tym, co dzieje się w Polsce po tragedii smoleńskiej.

Nasz prezydent, nasz premier, nasi ministrowie nie czują się za nic odpowiedzialni. Za zniszczenie kraju, za katastrofę smoleńską, za doprowadzenie do emigracji milionów Polaków. U nas każde zło, każde bezprawie jest usprawiedliwiane. Nie ma winnych. A jak nie ma winnych, to znaczy, że nie ma państwa. Państwo przestało działać. Działają zorganizowane grupy, nazywające się w niektórych wypadkach stowarzyszeniami, czy korporacjami, które pilnują, by rządzącym nie zrobiono krzywdy. Od tego jest policja, prokuratura...

One się kierują dobrem władzy?

Jeśli wszystkich się „rozlicza” w ten sposób, że winnych nie pociąga się do odpowiedzialności. Jeśli prokuratura udowadnia ich niedociągnięcia i winy, ale nie oskarża ludzi władzy, to trudno inaczej oceniać. Nasi przywódcy potrafią jedynie się fotografować i mówić. Wiele mówią...

Na takie gesty jak liderów koreańskich nie można liczyć.

Trudno o tym mówić, że tak daleko od Polski - w Azji, Korei są ludzie na stanowiskach przywódczych, którzy mają charaktery, jakie chciałoby się widzieć u polskich liderów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook