Jedynie prawda jest ciekawa

Melak: Tusk bał się. Uciekł do Brukseli

02.09.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: Donald Tusk odchodzi z polskiej polityki do Unii Europejskiej. Z kraju wyjeżdża człowiek, który w sprawie smoleńskiej ma wiele za uszami. Można mieć wątpliwości, czy odpowie za cokolwiek. Jak pan ocenia zatem europejską nominację dla Tuska?

Andrzej Melak: Czuję, że ktoś bardzo dużo narozrabiał, zrobił to, czego od niego wymagano, wypełnił wszystkie punkty, które mu wyznaczono, zawalił najważniejsze śledztwo w Polsce, a teraz, jak jego współpracownicy, np. Tomasz Arabski, skoczył w Europę. Pożegnał kraj nagle, choć jeszcze do niedawna twierdził, że to Polska jest najważniejsza. To słowa, słowa, słowa.

Uda mu się zapomnieć o Smoleńsku?

Sądzę, że wyrzuty sumienia nie dadzą mu spokoju. Będą go dręczyć do końca życia. To, co on zrobił, opinie rodzin, które uznają, że jego zaniedbania przyczyniły się do tragedii smoleńskiej, będą rzutowały na całe jego życie. Obojętnie jakie stanowisko zajmie.

A może w Brukseli Tusk może pomóc sprawie smoleńskiej?

Nie sądzę, by będąc w Radzie Europejskiej Donald Tusk przyczynił się jakkolwiek, by sprawę smoleńską pchnąć do przodu, by odkręcić to, co robił wcześniej, by odwrócić dramat, jaki zgotował Polakom, a w szczególności rodzinom ofiar. To Tusk oddał Rosjanom całe śledztwo.

Spodziewa się pan, że Tusk może być ściganym, będąc szefem Rady Europejskiej?

Niczego nie można wykluczyć. Zobaczymy, jak będą się toczyć dalsze sprawy. Stanowisko w Brukseli też nie jest wieczne. Sądzę, że jego poczucie winy w stosunku do osób, do których śmierci Tusk się przyczynił, jest duże. Wyjazd do Brukseli to jest wynik obaw przed konsekwencjami, jakie on mógłby ponieść pozostając w Polsce. Gdy dojdzie do zmiany władzy, przyjdą zapewne inni ludzie. Tacy, którzy będą chcieli prowadzić śledztwo w sposób rzetelny i prawidłowy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Adam Warżawa]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook