Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: To zdjęcie budzi najgorsze skojarzenia

30.10.2013

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, bratem Stefana, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Co pan pomyślał, widząc okładkę tygodnika "wSieci" oraz zdjęcie, na którym widać Donalda Tuska i Władimira Putina uśmiechających się do siebie w Smoleńsku niedługo po katastrofie?

Andrzej Melak: To jest coś, czego nie chciałbym nigdy zobaczyć. Czy chcę, czy nie chcę ta fotografia nasuwa mi myśl, że oto dwóch, którym się udało, wyraża gest zadowolenia z tego, co zrobili. Takie mam odczucia, takie nasuwają mi się skojarzenia, gdy widzę to zdjęcie. To jest gest triumfu, cyniczny uśmieszek, ale i gest ulgi, że się udało. Takie mam odczucia. Być może są one błędne. Jednak nie wiem, czy można dziesiątki tysięcy ludzi wprowadzić w obłęd, który powoduje, że takie zdjęcie było odbierane podobnie. To jest raczej niemożliwe. Sądzę, że odczucia, jakie budzi to zdjęcie, są uzasadnione.

To zdjęcie koresponduje z innymi obrazami dot. działań władz po tragedii smoleńskiej?

Oczywiście. To jest jakby pieczęć na tym, co robiono. To jest stygmat: "o właśnie tak było". Co więcej, znamy przecież obrazy i filmy, gdy Bronisław Komorowski i Donald Tusk z uśmiechami śmiali się na cały głos i dowcipkując na lotnisku na Okęciu oczekiwali na przylot ciał niektórych ofiar tragedii. Tam również się zdradzili, nie umieli ukryć emocji.

Publikacja tygodnika "wSieci" wywołała ogromne emocje i agresję władz i polityków PO

Dziwi się Pan, że to zostało tak odebrane? To zdjęcie ma taką właśnie moc. Niesie ze sobą takie przesłanie. Kogoś łapie się na przestępstwie, na czymś, co nie powinno mieć miejsca, to jest zły, broni się, jak potrafi. A oni potrafią, mają władzę w wielu miejscach.

Dlaczego w pana ocenie przez trzy lata takie zdjęcie nie były pokazywane Polakom?

Tego nie wiem. Ludzi trzeba przecież ogłupiać, a to wymaga czasu i możliwości działania. To wymaga czasu, więc trzeba było takie zdjęcia ukryć. Ktoś robił to z premedytacją. Nie wiem dlaczego dopiero obecnie takie zdjęcia wychodzą na jaw.

Rozmawiał Nal
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook