Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: To przykład lizusostwa

02.10.2013

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, bratem śp. Stefana, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt, który odciął się od naukowców PW współpracujących z zespołem smoleńskim nagrodził Macieja Laska. Co taki gest oznacza w pana ocenie?

Andrzej Melak: Politechnika jest autonomiczna w swoich działaniach. Rektor ma władze dość znaczną. A podważając kompetencje współpracujących z zespołem Macierewicza pracowników PW, który angażują się społeczne, a jednocześnie chwaląc zespół Laska i jego osobiście naukowiec zajmuje stanowisko stricte polityczne. Sądzę, że takie decyzje mają sprawić, że ludzie zaczną wątpić w wiedzę i fachowość niezależnych ekspertów badających sprawę smoleńską. To jest przykład lizusostwa władzy PW, przymilania się władzy. Rektor je z ręki, która go karmi. Przecież jego działania to utrzymanie linii minister Barbary Kudryckiej, która ma wielki wpływ na to, co szacowna uczelnia, jak Politechnika otrzyma. Jednak pamiętajmy, że nie te głosy będą się liczyły. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę to, co powiedział Uniwersytet Akron.

Wziął mocno w obronę prof. Wiesława Biniendę, wskazując, że ma on ogromny dorobek i doświadczenie.

Cały autorytet uniwersytetu potwierdził wysoką pozycję prof. Biniendy na tej uczelni oraz w całej nauce. On ma wielkie osiągnięcia, wiele publikacji, a jego uczelnia nie wstydzi się jego zaangażowania ws. smoleńską. On może prowadzić badania, być może nie popierane politycznie, ale nie krępowane. A u nas jest zbyt duża dyspozycyjność panów na najwyższych stanowiskach. A oni przecież składali przysięgę, że wszelkie swoje umiejętności chcą wykorzystać w służbie nauki, dla kraju i ludzkości. Tu niestety tego nie widać, widać duży dysonans.

Podobnie wyrażali się rektorzy AGH i PW w znanym już oświadczeniu ws. zespołu smoleńskiego.

Ten dokument oceniam bardzo negatywnie. Inaczej tego nie sposób ocenić. Trzeba być przynajmniej neutralnym, a nie tendencyjnie dyspozycyjnym, skorym do wykorzystywania tej sprawy do celów politycznych.

Wiele polskich uczelni chwali się ekspertami związanymi z lotnictwem, ale żadna z nich nie prowadzi badań dot. sprawy smoleńskiej. Dlaczego?

Panuje bowiem zakaz prowadzenia takich badań. Resort szkolnictwa i Polska Akademia Nauk nie ma ani grosza na takie projekty. Konferencje zwołane przez niemal 100 polskich naukowców muszą być organizowane za prywatne środki. To też o czymś świadczy. Postawa moralna naukowców, którzy angażują się w sprawę smoleńską, wynika z tego, że oceny komisji Millera i Laska nie mają się nijak do ich wiedzy i nauki, którą się zajmują. Jednak trzeba mieć kręgosłup moralny, trzeba mieć przekonanie moralne i być uczciwym człowiekiem, by zdecydować się na udział w szukaniu przyczyn tragedii smoleńskiej.

Rozmawiał Nal
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook