Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Szczury uciekają z tonącego okrętu

21.03.2013

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej nie chcą wspólnych z rządem uroczystości rocznicowych. Krytycznie oceniają też "ucieczkę" Tomasza Arabskiego na funkcję ambasadora w Hiszpanii. Zwłaszcza, że prokuratura nakazała wznowić śledztwa w sprawie organizacji tragicznego lotu 10/04, w których to czynnościach uczestniczył Arabski. O rejteradzie Arabskiego i wspólnych uroczystościach smoleńskich, których nie będzie, rozmawiamy Andrzejem Melakiem, bratem Stefana, który zginął w katastrofie

Dlaczego rodziny osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej nie chcą wspólnych z rządem obchodów rocznicy tragedii?

A czy rząd w ogóle planuje jakieś uroczystości, bo ja w ogóle o nich nie słyszałem. Jeśli coś miało być organizowane, to pewnie tak jak z tym pomnikiem w Smoleńsku w trzecią rocznicę katastrofy – czyli jakieś plany są, ale nierealizowane.

Uważam, że rodziny smoleńskie to nie jest monolit – liczone w setkach jeśli nie w tysiącach osób, biorąc pod uwagę wszystkich krewnych. Więc wszyscy oni mają prawo czcić rocznicę tragedii swoich bliskich jak chcą; czy w miejscach, gdzie są pochowani ci bracia, siostry, matki czy ojcowie. To jest jak najbardziej naturalne.

Jest jeszcze inna kwestia. Przynajmniej znaczna część widząc co wyprawia ten rząd w sprawie śledztwa, jak oddaje to śledztwo Rosjanom, to naturalnie nie chce mieć wspólnych dochodów, bo one byłyby kpiną na tle tego co przeżywamy.

Cały rok władze obrażają część rodzin, a podczas uroczystości rocznicowych rząd chce, aby te rodziny „dawały twarz” rządowi.

Tak właśnie jest. Jesteśmy nieustannie, na każdym kroku obrażani przez władze, przez poszczególnych przedstawicieli tego rządu i partii rządzącej. Źle bym się czuł, gdybym stał w jednym szeregu z przedstawicielami rządu, którzy wskazywali jako winnych katastrofy prezydenta Rzeczypospolitej, pilotów, choć według już ujawnionych dokumentów i świadków takiej winy im przypisać nie można. Jest nawet wprost odwrotnie – to przedstawiciele rządu są odpowiedzialni, tacy jak Marian Janicki, Jerzy Miller, Tomasz Arabski, a w konsekwencji ówczesny marszałek Sejmu (Bronisław Komorowski – przyp. red.) i premier Donald Tusk, za to co stało w Smoleńsku. Nie jesteśmy od tego, aby legitymizować to co chce robić pan premier, prezydent czy inni przedstawiciele rządu. Najlepiej o ich działaniach świadczy ostatnia decyzja sądu, który zalecił wznowienie śledztwa w wątku cywilnym (przygotowanie lotu do Smoleńska – przyp. red.) i uznał rodziny ofiar za osoby pokrzywdzone w tej sprawie. Wskazano potencjalnych winnych zaniedbań, niedopilnowania pewnych rzeczy, a także – śmiem twierdzić – świadomych działań, które doprowadziły do tragedii w Smoleńsku. Wskazano winnych, ale nie postawiono zarzutów tym, którzy przyczynili się do śmierci naszych bliskich. Wprost przeciwnie – nagrodzono ich, odznaczono, awansowano, tak jak generała Janickiego, czy marszałek Ewę Kopacz albo pana Arabskiego...

Ano właśnie. Jak pan obserwuje przygotowanie do objęcia zaszczytnej funkcji ambasadora Rzeczypospolitej w Hiszpanii przez Tomasza Arabskiego, to co pan myśli o państwie, które go tam wysyła?

Myślę z pogardą. I o Arabskim i tych, którzy go desygnują. Nie rozumiem tego. Jak można mieć taką czelność i ubiegać się w ogóle o tę funkcję. Szczury uciekają z tonącego okrętu. Patrzę na to wszystko z politowaniem.

To wszystko nie jest normalne, żeby winnych nagradzać. Mam tu nieodpartą analogię do zbrodni katyńskiej, gdy morderców odznaczano, nagradzano i awansowano. Ja widzę to bardzo wyraźnie, gdyż od 50 lat zajmuję się tą sprawą. I tam i u nas nagradza się za „dobrze wykonaną pracę”. 

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook