Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: "Staliśmy się barbarzyńcami"

18.04.2014

Cztery lata temu tłumy Polaków żegnały w Krakowie i przed telewizorami parę prezydencką - Lecha i Marię Kaczyńskich. Wydawaliśmy się wówczas zjednoczeni w żałobie i wielu miało nadzieję, że to stan trwały. Jak z perspektywy tych ostatnich lat ocenia sytuację w Polsce Andrzej Melak, brat Stefana, wieloletni szef Komitetu Katyńskiego, który zginął w Smoleńsku.

STEFCZYK.INFO: Mijają właśnie cztery lata pod pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich. Czy Polska dzisiejsza różni się od wczorajszej?

Andrzej Melak: Tak. Atak rządzących i ich mediów spowodował, że dziś już nie ma tamtego nastroju. Pamiętam tamtą atmosferę, gdy cały naród był zjednoczony w żałobie, był on wówczas przekonany, że tym, którzy zginęli należy oddać hołd, był przekonany, że w chrześcijańskim, katolickim kraju kwiaty i znicze są czymś normalnym. Dziś, po czterech latach jesteśmy barbarzyńcami. Pewna część społeczeństwa stała się czymś takim, co nie spotyka się nigdzie indziej. Dlaczego nie ma do tej pory pomnika ku czci ofiar tragedii. Wszystko co powstało, to jakieś incijatywy prywatne, oddolne.


Jednak przedsmak tego, co dziś jest, że staliśmy się – jak pan mówi – barbarzyńcami, był już wówczas. Pamięta pan zapewne to w jaki niewybredny sposób protestowano przeciwko pochówkowi pary prezydenckiej na Wawelu.

To był wówczas całkowity margines. To był incydent, który był sprowokowany przez określone siły, ale można powiedzieć z dzisiejszej perspektywy, że był izolowanym marginesem. To później, po decyzji nowego prezydenta o usunięciu krzyża, po ataku na polskich pilotów. Nie reagowano na zachowanie łobuzów spod pałacu prezydenckiego bezczeszczących krzyż, obrażających kombatantów. Zaś interweniowano wtedy, gdy stawiano znicze i kładziono kwiaty. To też było wskazówką dla ekstremistów, że można ordynarnie gasić pamięć.  


Radosław Sikorski powiedział w 2007 r., że w „tysiącach kabli” serwisowanego w Rosji tupolewa można ukryć wszystko. Powiedział to w kontekście podsłuchów, niemniej symptomatyczne jest to, iż dawny Sikorski miał obawy, że coś można było ukryć w maszynie serwisowanej w kraju Putina. Jak pan ocenia te teorie spiskowe ministra?

Nie znam tej wypowiedzi, ale w ogóle nie chcę komentować wypowiedzi pana Sikorskiego. On należy do grona osób, które wiernie powtarzali to, co w sprawie katastrofy przekazała Moskwa

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook