Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Melak: "Staliśmy się barbarzyńcami"

18.04.2014

Cztery lata temu tłumy Polaków żegnały w Krakowie i przed telewizorami parę prezydencką - Lecha i Marię Kaczyńskich. Wydawaliśmy się wówczas zjednoczeni w żałobie i wielu miało nadzieję, że to stan trwały. Jak z perspektywy tych ostatnich lat ocenia sytuację w Polsce Andrzej Melak, brat Stefana, wieloletni szef Komitetu Katyńskiego, który zginął w Smoleńsku.

STEFCZYK.INFO: Mijają właśnie cztery lata pod pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich. Czy Polska dzisiejsza różni się od wczorajszej?

Andrzej Melak: Tak. Atak rządzących i ich mediów spowodował, że dziś już nie ma tamtego nastroju. Pamiętam tamtą atmosferę, gdy cały naród był zjednoczony w żałobie, był on wówczas przekonany, że tym, którzy zginęli należy oddać hołd, był przekonany, że w chrześcijańskim, katolickim kraju kwiaty i znicze są czymś normalnym. Dziś, po czterech latach jesteśmy barbarzyńcami. Pewna część społeczeństwa stała się czymś takim, co nie spotyka się nigdzie indziej. Dlaczego nie ma do tej pory pomnika ku czci ofiar tragedii. Wszystko co powstało, to jakieś incijatywy prywatne, oddolne.


Jednak przedsmak tego, co dziś jest, że staliśmy się – jak pan mówi – barbarzyńcami, był już wówczas. Pamięta pan zapewne to w jaki niewybredny sposób protestowano przeciwko pochówkowi pary prezydenckiej na Wawelu.

To był wówczas całkowity margines. To był incydent, który był sprowokowany przez określone siły, ale można powiedzieć z dzisiejszej perspektywy, że był izolowanym marginesem. To później, po decyzji nowego prezydenta o usunięciu krzyża, po ataku na polskich pilotów. Nie reagowano na zachowanie łobuzów spod pałacu prezydenckiego bezczeszczących krzyż, obrażających kombatantów. Zaś interweniowano wtedy, gdy stawiano znicze i kładziono kwiaty. To też było wskazówką dla ekstremistów, że można ordynarnie gasić pamięć.  


Radosław Sikorski powiedział w 2007 r., że w „tysiącach kabli” serwisowanego w Rosji tupolewa można ukryć wszystko. Powiedział to w kontekście podsłuchów, niemniej symptomatyczne jest to, iż dawny Sikorski miał obawy, że coś można było ukryć w maszynie serwisowanej w kraju Putina. Jak pan ocenia te teorie spiskowe ministra?

Nie znam tej wypowiedzi, ale w ogóle nie chcę komentować wypowiedzi pana Sikorskiego. On należy do grona osób, które wiernie powtarzali to, co w sprawie katastrofy przekazała Moskwa

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. marzena1 25.10.2016

  Nykiel: Uczestniczki "Czarnego Protestu" są wykorzystywane

  "Widać wyraźnie, że sprawa aborcji to jest jeden z tematów, które bardzo dobrze napędzają rozruchy społeczne jakiejś określonej części kobiet, określonej części Polaków".

 2. romaszewska-stefffff 25.10.2016

  Romaszewska: Tylko Rosjanie mogą zagrozić Łukaszence

  Agnieszka Romaszewska o sytuacji na Białorusi i spotkaniu polskiego ministra z Łukaszenką.

 3. Zrzut-ekranu-2016-10-25-o-122940 25.10.2016

  Janecki: Obcujemy z totalną groteską

  "Im bardziej wsłuchiwałem się w to, czego protestujący maja dość, to byłem zdumiony i miałem poczucie obcowania z totalną groteską, bo mają dość tego, czego nikt im nie chce odbierać"

 4. jadzwiga 25.10.2016

  Staniszkis: "Obawiam się, że PiS może wygrać kolejne wybory"

  Prof. Jadwiga Staniszkis w Poranku Radia Wnet recenzuje działania rządu.

 5. rurgenrotkh 25.10.2016

  Jürgen Roth dotarł do pełnego raportu BND na temat 10/04

  Z raportu dowiadujemy się m.in., że informację BND o „wysoce prawdopodobnym zamachu przy użyciu materiałów wybuchowych” potwierdziło „wysokiej rangi źródło wewnątrz polskiej ambasady w K.".

 6. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 7. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 8. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook