Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: „śledztwo się nie toczy. To gra...”

10.02.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: Mecenas Stefan Hambura w piśmie do KPRM pytał ostatnio, czy premier spotyka się z prokuratorami ws. śledztwa smoleńskiego oraz czy jest na bieżąco z ustaleniami. W odpowiedzi Jacek Cichocki informuje, że premier się nie spotyka i nic nie wie o bieżących ustaleniach. Zdaje się, że nie interesuje go ta sprawa. Jak pan to ocenia?

Andrzej Melak: Ta sprawa pokazuje, jakie jest podejście tych, którzy pracują w Radzie Ministrów, są koordynatorami, ministrami, do narodowej tragedii. Oni chcą wyciszyć Smoleńsk, zniechęcić Polaków, przez ciągłe ośmieszanie działań rodzin, pełnomocników oraz sejmowego zespołu kierowanego przez ministra Antoniego Macierewicza. Nie dopuszcza się do dziś do merytorycznych dyskusji ekspertów rządowych i ekspertów niezależnych, tych, którzy współdziałają z zespołem Macierewicza. Władzom zależy jedynie na obrzydzeniu Macierewicza i zespołu smoleńskiego oraz tego, co wydarzyło się nad Smoleńskiem.

To postawa jest zaskakująca.

To jest zupełnie nie zrozumiałe przez rodziny tych, którzy zginęli w Smoleńsku. To jest niezrozumiałe, jak można być takim cynikiem, obojętnym wobec śmierci elity narodu, której przyczyny do dziś są niewyjaśnione. Jak można zlecić i tchórzliwie oddać wszystkie instrumenty śledztwa w ręce wrogiego państwa, jakim jest Rosja. Jak wykazały cztery ostatnie lata nie ma żadnego polepszenia stosunków z Rosją, nie ma żadnego postępu w żadnej sprawie, ani katyńskiej, ani smoleńskiej.

Okazuje się, że Polska niczego nie uzyskała uniżając się przed Rosją.

A jednak my wciąż jesteśmy wasalem, który wyciąga rękę do Rosji po pierwszorzędne dowody. Czekamy na zwrot wraku, czarnych skrzynek i wielu innych rzeczy. A Rosjanie mówią: tam wasze miejsce. Będziemy chcieli to damy. Stosunek Jacka Cichockiego wyrażony w piśmie do KPRM to gra na czas, gra na czas, na znudzenie, gra, by niczego nie wyjaśnić. To jest wielkie oportunizm, to pokazanie Polakom, gdzie ich miejsce w szeregu państw w Europie i świecie.

Mecenas Hambura w piśmie wskazał, że premier powinien wyjaśnić dlaczego 10 kwietnia 2010 roku w czasie rozmów z Władimirem Putinem uśmiechał się do niego. To pytanie związane z ujawnionym przez „wSieci” nieznanym zdjęciem ze Smoleńska. Pana zdaniem rząd powinien wyjaśnić powody uśmiechów Tuska i Putina?

My możemy żądać czy wysuwać oczekiwania, ale oni nas lekceważą. Mamy absolutną obstrukcję. Ktoś, kto ma zdolności honorowe i przyzwoitość, z takich zdjęć i sytuacji powinien się wyjaśnić. A przynajmniej próbować. Niestety obecnie tego nie ma. To jest niezwykle przykre.

Kilka dni temu media informowały, że w grudniu prokuratura wojskowa wysłała do Rosji kolejny wniosek o pomoc prawną. Tym razem dotyczący wykonania kolejnej kopii nagrań rejestratorów z tupolewa. To oznacza, że wróciliśmy do samego początku śledztwa?

To, co dzieje się w Polsce, to jest pozorowanie śledztwa. Mamy pracę na nieoryginalnych dokumentach. To wszystko gra, gra, mająca na celu zniechęcenie ludzi i pokazanie społeczeństwu, że śledztwo się toczy. Śledztwo się nie toczy. Dopóki nie ma dokumentów i dowodów pierwszego znaczenia w Polsce, to ono się nie toczy. Dlaczego od czterech lat nie można uzyskać zgody na ekshumacje ciał, dlaczego mimo ekshumacji rodzina pana Walentynowicza nie jest pewna, że pochowała Annę Walentynowicz w rodzinnym grobie. Tu jest sedno sprawy. Dowody, które były i są w zasięgu prokuratury wojskowej, były lekceważone. Nic nie zrobiono, by z nich skorzystać i je wykorzystać w śledztwie. Ja trzy lata czekam na ekshumacje mojego brata. Wciąż mam wątpliwości. Cisza. To jest normalne? To powinno się zdążyć w cywilizowanym świecie? Władzom zależy jedynie, by wyciszyć temat.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook