Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: „śledztwo się nie toczy. To gra...”

10.02.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: Mecenas Stefan Hambura w piśmie do KPRM pytał ostatnio, czy premier spotyka się z prokuratorami ws. śledztwa smoleńskiego oraz czy jest na bieżąco z ustaleniami. W odpowiedzi Jacek Cichocki informuje, że premier się nie spotyka i nic nie wie o bieżących ustaleniach. Zdaje się, że nie interesuje go ta sprawa. Jak pan to ocenia?

Andrzej Melak: Ta sprawa pokazuje, jakie jest podejście tych, którzy pracują w Radzie Ministrów, są koordynatorami, ministrami, do narodowej tragedii. Oni chcą wyciszyć Smoleńsk, zniechęcić Polaków, przez ciągłe ośmieszanie działań rodzin, pełnomocników oraz sejmowego zespołu kierowanego przez ministra Antoniego Macierewicza. Nie dopuszcza się do dziś do merytorycznych dyskusji ekspertów rządowych i ekspertów niezależnych, tych, którzy współdziałają z zespołem Macierewicza. Władzom zależy jedynie na obrzydzeniu Macierewicza i zespołu smoleńskiego oraz tego, co wydarzyło się nad Smoleńskiem.

To postawa jest zaskakująca.

To jest zupełnie nie zrozumiałe przez rodziny tych, którzy zginęli w Smoleńsku. To jest niezrozumiałe, jak można być takim cynikiem, obojętnym wobec śmierci elity narodu, której przyczyny do dziś są niewyjaśnione. Jak można zlecić i tchórzliwie oddać wszystkie instrumenty śledztwa w ręce wrogiego państwa, jakim jest Rosja. Jak wykazały cztery ostatnie lata nie ma żadnego polepszenia stosunków z Rosją, nie ma żadnego postępu w żadnej sprawie, ani katyńskiej, ani smoleńskiej.

Okazuje się, że Polska niczego nie uzyskała uniżając się przed Rosją.

A jednak my wciąż jesteśmy wasalem, który wyciąga rękę do Rosji po pierwszorzędne dowody. Czekamy na zwrot wraku, czarnych skrzynek i wielu innych rzeczy. A Rosjanie mówią: tam wasze miejsce. Będziemy chcieli to damy. Stosunek Jacka Cichockiego wyrażony w piśmie do KPRM to gra na czas, gra na czas, na znudzenie, gra, by niczego nie wyjaśnić. To jest wielkie oportunizm, to pokazanie Polakom, gdzie ich miejsce w szeregu państw w Europie i świecie.

Mecenas Hambura w piśmie wskazał, że premier powinien wyjaśnić dlaczego 10 kwietnia 2010 roku w czasie rozmów z Władimirem Putinem uśmiechał się do niego. To pytanie związane z ujawnionym przez „wSieci” nieznanym zdjęciem ze Smoleńska. Pana zdaniem rząd powinien wyjaśnić powody uśmiechów Tuska i Putina?

My możemy żądać czy wysuwać oczekiwania, ale oni nas lekceważą. Mamy absolutną obstrukcję. Ktoś, kto ma zdolności honorowe i przyzwoitość, z takich zdjęć i sytuacji powinien się wyjaśnić. A przynajmniej próbować. Niestety obecnie tego nie ma. To jest niezwykle przykre.

Kilka dni temu media informowały, że w grudniu prokuratura wojskowa wysłała do Rosji kolejny wniosek o pomoc prawną. Tym razem dotyczący wykonania kolejnej kopii nagrań rejestratorów z tupolewa. To oznacza, że wróciliśmy do samego początku śledztwa?

To, co dzieje się w Polsce, to jest pozorowanie śledztwa. Mamy pracę na nieoryginalnych dokumentach. To wszystko gra, gra, mająca na celu zniechęcenie ludzi i pokazanie społeczeństwu, że śledztwo się toczy. Śledztwo się nie toczy. Dopóki nie ma dokumentów i dowodów pierwszego znaczenia w Polsce, to ono się nie toczy. Dlaczego od czterech lat nie można uzyskać zgody na ekshumacje ciał, dlaczego mimo ekshumacji rodzina pana Walentynowicza nie jest pewna, że pochowała Annę Walentynowicz w rodzinnym grobie. Tu jest sedno sprawy. Dowody, które były i są w zasięgu prokuratury wojskowej, były lekceważone. Nic nie zrobiono, by z nich skorzystać i je wykorzystać w śledztwie. Ja trzy lata czekam na ekshumacje mojego brata. Wciąż mam wątpliwości. Cisza. To jest normalne? To powinno się zdążyć w cywilizowanym świecie? Władzom zależy jedynie, by wyciszyć temat.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook