Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: śledczy odpowiedzą za swoje działanie

10.07.2013

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, bratem śp. Stefana, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: W czasie posiedzenia zespołu smoleńskiego poruszł Pan bardzo ciekawy wątek. Półtora roku czekamy na wyniki badań próbek pobranych podczas ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. O czym może świadczyć taka zwłoka?

Andrzej Melak: Trzeba zadać pytanie, dlaczego tak długo musimy czekać. To kolejny sygnał, że prokuratura nie prowadzi tej sprawy w sposób należyty, nie korzysta z materiałów, które ma w swoim zasobie. Zamiast z nich korzystać, je utajnia. Nie dopuszcza do pokazania ich publicznie. Ma to zapewne jakieś dalekowzroczne, polityczne cele. Jeśli nie korzysta się z tego, co jest w zasięgu, a leci się do Rosji, bierze próbki, przekazuje Rosjanom, twierdzi się, że one były doskonale zabezpieczone, choć nie doszło do sprawdzenia ich w Polsce.

Na czym polegać miałoby takie sprawdzenie?

Nie przeprowadzono ponownie badania tych próbek tak, jak w Smoleńsku. To znaczy, że nie wykonano pracy rzetelnie. Już sam zdrowy rozsądek nakazuje przeprowadzenie powtórnych badań tymi samymi aparatami, detektorami próbek, które odebrano z Rosji. Przecież one dwa miesiące przebywały w Moskwie. Powinno się spisać protokół, jak obecnie wypadają badania. Czy tak samo, czy inaczej. Rozum nakazuje takie postępowanie.

Mówił Pan, że nic, czego nie kontrolują Rosjanie, nie interesuje polskiej prokuratury. Wierzy Pan, że oni coś mogą jeszcze ustalić?

Nie. To jest spektakl, który już wszystkie role ma rozpisane. Napisany jest już do samego końca. Co najwyżej epilog możemy my dopisać, gdy odsunie się już tę prokuraturę od udziału w śledztwie smoleńskim. Epilog dopisze życie i niezależne śledztwo. Obecnie nie ma na kogo liczyć. Oni się skompromitowali tak dalce, że trudno sobie wyobrazić, by mogli się na coś jeszcze zdobyć. Sądzę, że spotka ich to, na co zasłużyli.

Czyli co?

Osąd. Nie tylko moralny, ale również zarzuty, w akcie oskarżenia. Liczę, że odpowiedzą za niedopełnienie swych podstawowych obowiązków organów śledczych. Jeśli nie dokonuje się sekcji zwłok, jeśli nie wykonuje się szeregu innych czynności wymaganych prawem, to robi się to świadomie. Zarówno rodziny jak i niezależni eksperci wskazywali pytania w tej sprawie, mówili jasno o zaniedbaniach i błędach.

Rozmawiał TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook