Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: śledczy mogli być przy sekcjach

12.04.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, bratem Stefana, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: W czasie posiedzenia zespołu smoleńskiego mówił pan, że nie jest prawdą teza polskiej prokuratury, że śledczy nie zdążyli do Rosji na sekcje zwłok ofiar tragedii smoleńskiej. Dlaczego pan tak mówi?

Andrzej Melak: W Moskwie byłem 12 kwietnia. Dowiedziałem się, że następnego dnia ma trafić do kostnicy kolejna partia ciał ofiar tragedii smoleńskiej. Mówił mi o tym prokurator i ratownik, który krążył pomiędzy prosektorium a pokojem, w którym przebywałem i składałem zeznania. Zaświadczenie o tym, że brat zginął pod Smoleńskiem wydane przez Instytut Medyczno-Sądowy, jest datowane rzeczywiście na 13 kwietnia. Już to pismo, data jego wystawienia wskazuje, że 12 brat nie był jeszcze po sekcji. Poza tym, jak mówiłem w czasie posiedzenia, tego samego dnia, w którym odebrałem ciało brata, w Moskwie była pani Kurtyka, która mówiła, że widziała ciało swojego męża. I ona mówiła, że jego sekcja nie była jeszcze przeprowadzana. Podobnie inne rodziny mówiły, że na ciałach ich bliskich nie było jeszcze śladów autopsji.

To wskazuje, że śledczy mieli możliwość wzięcia udziału w sekcjach? Dlaczego mówiono, że nie zdążyli?

To był wykręt, widzieliśmy rezygnację naszych służb, zarówno prokuratorskich jak i medycznych. Oni uznali, że nie biorą udziału. Rosjanie powiedzieli: „nie”, a nasi się zapewne na to zgodzili. 11 lipca na spotkaniu z prokuratorami pytałem ówczesnego pułkownika Parulskiego, dlaczego śledczy nie brali udziału w sekcjach. Mówił, że nie zdążyli.

Skłamał? A może nie wiedział?

Gdy mu powiedziałem, że to nieprawda, ponieważ były osoby, których sekcje nie były jeszcze przeprowadzone, on odpowiedział, że polscy śledczy zlecili sekcje Rosjanom, w ramach pomocy prawnej. To też jest kłamstwo, ponieważ pismo w tej sprawie jest datowane na późniejszy dzień. To wszystko kłamstwa. Kłamstwo, na kłamstwie, kłamstwem pogania.

Jak pan ocenia z dzisiejszej perspektywy decyzje dotyczące sekcji? To była naiwność czy jakiś plan?

Trudno mi mówić o naiwności w tej sprawie. Prokuratorzy i lekarze znają przecież przepisy polskiego prawa karnego. Wiedzieli, w jakich okolicznościach nasi bliscy zginęli. Mieliśmy zapewne do czynienia z rosyjskim dyktatem, albo absolutnym kapitulanctwem, które przejawiło się tym, że jak Rosjanie powiedzieli „nie” to prokuratorzy położyli uszy po sobie, ogon skulili pod siebie i tyle...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook