Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Melak: śledczy mogli być przy sekcjach

12.04.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, bratem Stefana, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: W czasie posiedzenia zespołu smoleńskiego mówił pan, że nie jest prawdą teza polskiej prokuratury, że śledczy nie zdążyli do Rosji na sekcje zwłok ofiar tragedii smoleńskiej. Dlaczego pan tak mówi?

Andrzej Melak: W Moskwie byłem 12 kwietnia. Dowiedziałem się, że następnego dnia ma trafić do kostnicy kolejna partia ciał ofiar tragedii smoleńskiej. Mówił mi o tym prokurator i ratownik, który krążył pomiędzy prosektorium a pokojem, w którym przebywałem i składałem zeznania. Zaświadczenie o tym, że brat zginął pod Smoleńskiem wydane przez Instytut Medyczno-Sądowy, jest datowane rzeczywiście na 13 kwietnia. Już to pismo, data jego wystawienia wskazuje, że 12 brat nie był jeszcze po sekcji. Poza tym, jak mówiłem w czasie posiedzenia, tego samego dnia, w którym odebrałem ciało brata, w Moskwie była pani Kurtyka, która mówiła, że widziała ciało swojego męża. I ona mówiła, że jego sekcja nie była jeszcze przeprowadzana. Podobnie inne rodziny mówiły, że na ciałach ich bliskich nie było jeszcze śladów autopsji.

To wskazuje, że śledczy mieli możliwość wzięcia udziału w sekcjach? Dlaczego mówiono, że nie zdążyli?

To był wykręt, widzieliśmy rezygnację naszych służb, zarówno prokuratorskich jak i medycznych. Oni uznali, że nie biorą udziału. Rosjanie powiedzieli: „nie”, a nasi się zapewne na to zgodzili. 11 lipca na spotkaniu z prokuratorami pytałem ówczesnego pułkownika Parulskiego, dlaczego śledczy nie brali udziału w sekcjach. Mówił, że nie zdążyli.

Skłamał? A może nie wiedział?

Gdy mu powiedziałem, że to nieprawda, ponieważ były osoby, których sekcje nie były jeszcze przeprowadzone, on odpowiedział, że polscy śledczy zlecili sekcje Rosjanom, w ramach pomocy prawnej. To też jest kłamstwo, ponieważ pismo w tej sprawie jest datowane na późniejszy dzień. To wszystko kłamstwa. Kłamstwo, na kłamstwie, kłamstwem pogania.

Jak pan ocenia z dzisiejszej perspektywy decyzje dotyczące sekcji? To była naiwność czy jakiś plan?

Trudno mi mówić o naiwności w tej sprawie. Prokuratorzy i lekarze znają przecież przepisy polskiego prawa karnego. Wiedzieli, w jakich okolicznościach nasi bliscy zginęli. Mieliśmy zapewne do czynienia z rosyjskim dyktatem, albo absolutnym kapitulanctwem, które przejawiło się tym, że jak Rosjanie powiedzieli „nie” to prokuratorzy położyli uszy po sobie, ogon skulili pod siebie i tyle...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook