Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Rosjanie wykazali pogardę dla życia

15.02.2013

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, bratem śp. Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Stefczyk.info: "Nasz Dziennik" pisze, że rosyjskie służby zwoziły w nocy z 10 na 11 kwietnia ochroniarzy np. z centrów handlowych, by brali udział w identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej jako świadkowie. Jak Pan to ocenia?

Andrzej Melak: To jest kolejny dowód haniebnej procedury strony rosyjskiej. To jest również dowód na zaniedbania polskiego rządu. Obecność polskich specjalistów, patomorfologów, lekarzy, prokuratorów przy tych czynnościach powinno zostać zagwarantowane przez władze Polski. To Polacy powinni identyfikować polskich obywateli. I była taka szansa. Natychmiast po informacji o narodowej tragedii nad Smoleńskiem polscy specjaliści, którzy działali na całym świecie i brali również udział w procedurach identyfikacji, zgłosili chęć swojej pomocy w badaniu tragedii smoleńskiej. Oni spakowani czekali na decyzję, kiedy mają jechać do Rosji. Jednak polski rząd zrezygnował z ich oferty, zrezygnował z możliwości identyfikacji Polaków przez Polaków.

Dlaczego Rosjanie się tak zachowywali?

Rosjanie robili to, co zawsze. Wykazali przede wszystkim olbrzymią pogardę dla ludzkiego życia, a w szczególności dla Polaków, którzy zginęli w tej katastrofie. Jeśli się pozwala przedstawicielom Rosji na prowadzenie działań, które nie powinny mieć miejsca, to Rosjanie skwapliwie z tego korzystają. To działo się na życzenie premiera Tuska i jego rządu. To jest skandaliczne i przynosi dodatkowy ból, obrazuje nastawienie rządu do tego, co się stało. Ich obojętność, ich bezduszność, ich małostkowość, tchórzostwo. Oni nie potrafili wymóc na Rosjanach nic, co dawałoby najmniejszą szansę uczestnictwa w najważniejszych procedurach.

Oni tego nie zrobili.

Nie. Zrezygnowali zupełnie z tego, poddali się zupełnie. Oddali tym samym wszelkie atuty Rosji w sprawie śledztwa smoleńskiego.

Rządzący nie byli świadomi co mogą robić Rosjanie?

Osoby na najważniejszych stanowiskach - zwłaszcza historycy - powinni być świadomi, powinni wyobrażać sobie z czym możemy mieć do czynienia. Przecież premier i ówczesny marszałek Sejmu, a obecnie prezydent, są historykami. To powinni wiedzieć, jaka jest Rosja, jak się zachowywała w Katyniu, jak postępowała i postępuje w Czeczenii. Oni byli świadomi. A nawet jeśli nie, to brak tej świadomości nie zwalnia ich z odpowiedzialności.

Mogli liczyć, że oddając sprawę Rosjanom zyskają spokój?

Mogli tak zrobić. Sądzę, że taki był cel działania polskich władz.

Rozmawiał TK
[Fot. Serge Serebro/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook