Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Rosjanie wykazali pogardę dla życia

15.02.2013

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, bratem śp. Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Stefczyk.info: "Nasz Dziennik" pisze, że rosyjskie służby zwoziły w nocy z 10 na 11 kwietnia ochroniarzy np. z centrów handlowych, by brali udział w identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej jako świadkowie. Jak Pan to ocenia?

Andrzej Melak: To jest kolejny dowód haniebnej procedury strony rosyjskiej. To jest również dowód na zaniedbania polskiego rządu. Obecność polskich specjalistów, patomorfologów, lekarzy, prokuratorów przy tych czynnościach powinno zostać zagwarantowane przez władze Polski. To Polacy powinni identyfikować polskich obywateli. I była taka szansa. Natychmiast po informacji o narodowej tragedii nad Smoleńskiem polscy specjaliści, którzy działali na całym świecie i brali również udział w procedurach identyfikacji, zgłosili chęć swojej pomocy w badaniu tragedii smoleńskiej. Oni spakowani czekali na decyzję, kiedy mają jechać do Rosji. Jednak polski rząd zrezygnował z ich oferty, zrezygnował z możliwości identyfikacji Polaków przez Polaków.

Dlaczego Rosjanie się tak zachowywali?

Rosjanie robili to, co zawsze. Wykazali przede wszystkim olbrzymią pogardę dla ludzkiego życia, a w szczególności dla Polaków, którzy zginęli w tej katastrofie. Jeśli się pozwala przedstawicielom Rosji na prowadzenie działań, które nie powinny mieć miejsca, to Rosjanie skwapliwie z tego korzystają. To działo się na życzenie premiera Tuska i jego rządu. To jest skandaliczne i przynosi dodatkowy ból, obrazuje nastawienie rządu do tego, co się stało. Ich obojętność, ich bezduszność, ich małostkowość, tchórzostwo. Oni nie potrafili wymóc na Rosjanach nic, co dawałoby najmniejszą szansę uczestnictwa w najważniejszych procedurach.

Oni tego nie zrobili.

Nie. Zrezygnowali zupełnie z tego, poddali się zupełnie. Oddali tym samym wszelkie atuty Rosji w sprawie śledztwa smoleńskiego.

Rządzący nie byli świadomi co mogą robić Rosjanie?

Osoby na najważniejszych stanowiskach - zwłaszcza historycy - powinni być świadomi, powinni wyobrażać sobie z czym możemy mieć do czynienia. Przecież premier i ówczesny marszałek Sejmu, a obecnie prezydent, są historykami. To powinni wiedzieć, jaka jest Rosja, jak się zachowywała w Katyniu, jak postępowała i postępuje w Czeczenii. Oni byli świadomi. A nawet jeśli nie, to brak tej świadomości nie zwalnia ich z odpowiedzialności.

Mogli liczyć, że oddając sprawę Rosjanom zyskają spokój?

Mogli tak zrobić. Sądzę, że taki był cel działania polskich władz.

Rozmawiał TK
[Fot. Serge Serebro/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook