Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Rosja wierzy tylko w siłę

11.06.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, radnym, prezesem Komitetu Katyńskiego.

Stefczyk.info: zaskakującą sytuację relacjonują media opisujące spotkanie m.in. Radosława Sikorskiego i Siergieja Łarwowa. Po spotkaniu głos zabrał szef polskiego MSZ. Gdy mówił, że ze strony Rosji „jest zapewnienie, że Krym się już nie powtórzy” Ławrow wybuchł gromkim śmiechem. Jak Pan to ocenia?

Andrzej Melak: Wiemy, jakie jest podejście Rosji do wszelkich traktatów i umów międzynarodowych. Możemy to obserwować na bieżąco w związku z wydarzeniami na Ukrainie. Przecież Rosja była jednym z sygnatariuszy porozumienia gwarantującego Ukrainie nienaruszalność granic. Mimo tego zaatakowała ją i zajęła Krym. Obecnie uczestniczy w jawnej wojnie na wschodzie Ukrainy. Takie jest właśnie podejście Rosji do wszelkich umów. Widać to już od czasów Piotra I. Dla Rosji traktaty są po to, by wykorzystać je do koniunkturalnych celów. Są potrzebne, gdy są przydatne dla Rosji. Gdy Rosja uznaje, że dzięki umowom może coś zyskać, zagarnąć, zdobyć, to wtedy przykłada wagę do traktatów.

Co, gdy umowy są niekorzystne?

Wtedy dla Rosji są jedynie świstkiem papieru, nie mają znaczenia. Taka jest różnica między demokratycznymi państwa Zachodu, a Rosją. Zachód powinien wyciągnąć już dawno wnioski z zachowania Rosji, powinien właściwie ocenić to, co dzieje się w Rosji.

Jak ocenia?

Zdaje mi się, że ta ocena się zmienia na korzyść. Świadczy o tym wysłanie do Europy amerykańskich bombowców strategicznych. To znak, że machina demokratyczna Zachodu działa powoli, ale działa. Stany Zjednoczone zdały sobie sprawę, czym jest i czym powinna być dla nich Europa. A także czym jest Rosja.

Zachowanie Ławrowa wpisuje się w ten obraz?

Ławrow jest urzędnikiem wysokiego szczebla, ale jednak jedynie jednym z wielu funkcjonariuszy administracji Władimira Putina. Właściwie za jego szczerość powinniśmy mu podziękować. To jest jawny cynizm, w odpowiedzi na naiwność państw Zachodu. Przecież przy tej wypowiedzi, o której rozmawiamy, był obecny również szef niemieckiego MSZ. Frank-Walter Steinmeier również to słyszał. Według mnie to usłyszał cały świat. Można sobie wyobrazić, co dzieje się, gdy nie ma publiczności, gdy toczą się rozmowy za zamkniętymi drzwiami.

W Pana ocenie stanowisko Polski ma tu znaczenie? Czy sposób działania rządu w Warszawie może coś zmienić?

Polityka Polski ma tu znaczenie. Żadna uległość ze strony polskiej nic nie da i nie może dać. Konieczne jest opieranie się na twardych realiach, na sojuszu z potężniejszymi, na jasnym klarownym pokazywaniu swojego stanowiska, na powrocie do polityki Jagiellońskiej. Potrzebna jest koncentracja i mobilizacja państw zwasalizowanych przez Rosję. Tylko to może dać nam jakieś efekty. Rosja wierzy tylko w siłę.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook