Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Postawa prokuratury to szczyt hipokryzji

03.11.2012

W naszej kulturze chrześcijańskiej każde ciało wymaga szacunku i odpowiedniej celebry przy pochówku. Hańbiące jest także to, że nasi bliscy zostali pochowani w workach. To nieludzkie. Przecież były możliwości. Ale kłamano nam w oczy - mówi Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka.

- Postawa prokuratury w dalszym ciągu jest butna, a to przecież oni sprokurowali wszystkie te omyłki. To prokuratura powinna zdecydować o przebadaniu wszystkich ciał ofiar katastrofy natychmiast po przekroczeniu granicy Polski. Nie dopełniono tego obowiązku, a teraz bezczelnie wina zwalana jest na rodziny. To szczyt hipokryzji - dodaje.

Zdaniem Andrzeja Melaka, w obliczu ostatnich doniesień ekshumacyjnych o zamianie ciał, wiele rodzin zadawało sobie kolejne pytania odwiedzając groby swoich bliskich we Wszystkich Świętych czy w Dzień Zaduszny.
- Ja wciąż mam nadzieję, że mój brat spoczywa we właściwym miejscu, ale pewności nie mam. Niepokój został zasiany i niestety jest on we mnie coraz mocniejszy. Oczywiście modliłbym się nad grobem każdej z ofiar, ale to, że nie mam tej pewności, jest dla mnie szczególnym udręczeniem. To samo odczucie pojawia się w wypowiedziach tych rodzin, które mówią na ten temat. Jednak wymowne jest też milczenie pozostałych. Bo to nie jest tak, że te milczące rodziny pogodziły się z rzeczywistością. Nie. One w wielkim niepokoju, w strachu, w niepewności oczekują tego, co może je spotkać w przyszłości. Nie ma pewności, a prokuratura w dalszym ciągu z nas drwi. Nie mówię tu już o premierze, o prokuratorze generalnym. Oni winą za omyłki obciążali rodziny, a do tej pory nikt nie przedstawił dokumentów potwierdzających taki scenariusz - mówi Andrzej Melak.

Podkreśla też, "w naszej kulturze chrześcijańskiej każde ciało wymaga szacunku i odpowiedniej celebry przy pochówku". - Hańbiące jest także to, że nasi bliscy zostali pochowani w workach. To nieludzkie. Przecież były możliwości. Ale kłamano nam w oczy, gdy zapewniano, że ciała zmarłych będą ubrane. To wszystko, co się dzieje od czasu katastrofy, to dla nas, rodzin, dramat w wielu odcinkach, który trwa już ponad 30 miesięcy. Jesteśmy chyba ze stali, że jeszcze to wytrzymujemy i jakoś egzystujemy. Choć niektórzy przypłacili to wszystko zdrowiem. Cały czas bardzo cierpimy, a niestety mamy odczucie, że ten ból zadawany jest nam z premedytacją i nienawiścią zarówno wobec nas, jak i zmarłych - dodaje.

kop/ Nasz Dziennik
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook