Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Postawa prokuratury to szczyt hipokryzji

03.11.2012

W naszej kulturze chrześcijańskiej każde ciało wymaga szacunku i odpowiedniej celebry przy pochówku. Hańbiące jest także to, że nasi bliscy zostali pochowani w workach. To nieludzkie. Przecież były możliwości. Ale kłamano nam w oczy - mówi Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka.

- Postawa prokuratury w dalszym ciągu jest butna, a to przecież oni sprokurowali wszystkie te omyłki. To prokuratura powinna zdecydować o przebadaniu wszystkich ciał ofiar katastrofy natychmiast po przekroczeniu granicy Polski. Nie dopełniono tego obowiązku, a teraz bezczelnie wina zwalana jest na rodziny. To szczyt hipokryzji - dodaje.

Zdaniem Andrzeja Melaka, w obliczu ostatnich doniesień ekshumacyjnych o zamianie ciał, wiele rodzin zadawało sobie kolejne pytania odwiedzając groby swoich bliskich we Wszystkich Świętych czy w Dzień Zaduszny.
- Ja wciąż mam nadzieję, że mój brat spoczywa we właściwym miejscu, ale pewności nie mam. Niepokój został zasiany i niestety jest on we mnie coraz mocniejszy. Oczywiście modliłbym się nad grobem każdej z ofiar, ale to, że nie mam tej pewności, jest dla mnie szczególnym udręczeniem. To samo odczucie pojawia się w wypowiedziach tych rodzin, które mówią na ten temat. Jednak wymowne jest też milczenie pozostałych. Bo to nie jest tak, że te milczące rodziny pogodziły się z rzeczywistością. Nie. One w wielkim niepokoju, w strachu, w niepewności oczekują tego, co może je spotkać w przyszłości. Nie ma pewności, a prokuratura w dalszym ciągu z nas drwi. Nie mówię tu już o premierze, o prokuratorze generalnym. Oni winą za omyłki obciążali rodziny, a do tej pory nikt nie przedstawił dokumentów potwierdzających taki scenariusz - mówi Andrzej Melak.

Podkreśla też, "w naszej kulturze chrześcijańskiej każde ciało wymaga szacunku i odpowiedniej celebry przy pochówku". - Hańbiące jest także to, że nasi bliscy zostali pochowani w workach. To nieludzkie. Przecież były możliwości. Ale kłamano nam w oczy, gdy zapewniano, że ciała zmarłych będą ubrane. To wszystko, co się dzieje od czasu katastrofy, to dla nas, rodzin, dramat w wielu odcinkach, który trwa już ponad 30 miesięcy. Jesteśmy chyba ze stali, że jeszcze to wytrzymujemy i jakoś egzystujemy. Choć niektórzy przypłacili to wszystko zdrowiem. Cały czas bardzo cierpimy, a niestety mamy odczucie, że ten ból zadawany jest nam z premedytacją i nienawiścią zarówno wobec nas, jak i zmarłych - dodaje.

kop/ Nasz Dziennik
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook