Jedynie prawda jest ciekawa

Melak: PO ma wielu zwolenników w więzieniach

26.05.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, radnym, działaczem społecznym, szefem Komitetu Katyńskiego.

Stefczyk.info: przed wyborami do Parlamentu Europejskiego media informowały, że przy odpowiednich wynikach ma Pan szanse na mandat do Sejmu. Czy zostanie Pan posłem?

Andrzej Melak: Nie, absolutnie nie ma takiej szansy. Moja osoba pojawiała się w tym zestawieniu na dalszym miejscu. Tym razem się nie udało. Jednak to nie dla stanowiska się pracuje dla Polski, ale dlatego, że Polska tego potrzebuje. Polska potrzebuje obrońców. Będą następne wybory, być może Polacy dostrzegą mnie i moją pracę.

Jak Pan odbiera wyniki wyborów do PE? Zdaje się, że Platforma przegrała z PiSem, ale minimalnie. Po tylu latach...

To jest jakaś społeczna epidemia, która panoszy się w Polsce. Ona się rozprzestrzeniła wśród Polaków. Oni wierzą w każde bajki. To zdaje się zostało im z dzieciństwa. Również chętnie słuchałem opowieści mamy, taty, babci, czy bajek... Jednak z tego wyrosłem. Potrafię odróżnić fantazję od kłamstwa, potrafię ocenić intencje ludzi. Jednak znaczna część nie korzysta z rozumu, nie potrafi z tego organu korzystać. Zdają się na to, co powie telewizja, co powie im celebryta. Zaczęli bezgranicznie wierzyć, zaczęli żyć przestraszeni, oni boją się konsekwencji myślenia i jego skutków. W tym stanie są oni utrzymywani od lat.

Kolejny raz okazuje się, że Platforma zdeklasowała wszystkie partie w więzieniach. Tu prowadzi od lat. Pan to rozumie?

Zapewne ma tam zwolenników... Jednak sądzę, że ci, którzy należeli do Platformy i mają swoje na sumieniu zaczną trafiać do więzień. Wtedy być może zmienią się wyniki. A może więźniom jest dziś w Polsce lepiej niż na wolności. Tu nie ma pracy, nie ma mieszkań, trzeba się o wszystko martwić. A władza więźniom wiele zapewnia, wikt opierunek, opiekę. W więzieniu stawka żywieniowa wynosi więcej niż w sanatorium, czy szpitalu. I może dlaczego takie są wyniki...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook