Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Państwo przestało działać

30.12.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: Przed Świętami Bożego Narodzenia część rodzin ofiar tragedii smoleńskiej skierowała do sądu prywatny akt oskarżenia w związku z przygotowywaniem lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku. W Pana ocenie to dobry krok?

Andrzej Melak: Nie znam tego aktu, ani jego szczegółów. Jednak w mojej ocenie każdy krok i decyzja, który może doprowadzić do wyjaśnienia sprawy smoleńskiej oraz postawienia w stan oskarżenia ludzi odpowiedzialnych za przygotowanie wylotu, jest słuszny i zasadny. Być może, gdy zawiodą inne sposoby, ten może przyniesie jakiś efekt. Nie bez znaczenia jest jednak sprawa nacisku opinii publicznej. Bez niego niewiele się może zdarzyć. Ważne jest również to, że zmienia się sytuacja polityczna w Polsce. Coraz więcej osób żąda i chce zmian. To również wywiera presję i uświadamia ludzi, którzy decydują o losach tego aktu oskarżenia.

Pamiętamy, że prokuratura umarzając wątek dotyczący organizacji lotów przyznała sama, że rodziny mogą skierować do sądu akt oskarżenia, jakby wskazując, że materiał dowodowy pozwala na oskarżenie. Jak Pan to ocenia?

Państwo przestało działać, organa konstytucyjne państwa przestały działać. To samo tyczy się wymiaru sprawiedliwości. To jest cała odpowiedź. Nie można tak żyć, nie można w takim państwie spodziewać się niczego dobrego. Gdyby nie upór rodzin, gdyby nie działania prawników stojących po ich stronie, sprawa smoleńska dawno by się już rozmyła. Nie chcemy jednak takiego zakończenia, że się nam pokazuje, że w tej sprawie są winni, ale szkoda jest znikoma. Tak stwierdziła praska prokuratura.

O czym to świadczy?

Ginie 96 najważniejszych dla Polski osób, 400 stron liczą zarzuty skierowane do poszczególnych osób w tej sprawie, ale prokuratura uznaje, że mamy do czynienia ze znikomą szkodliwością społeczną czynów. To jest nie do uwierzenia, a na pewno nie do zaakceptowania.

W poniedziałek minęło 25 lat od zmian konstytucji. Prezydent Komorowski wskazywał, że to ważna zmiana, która pozwoliła zakończyć PRL i rozpocząć wolną i niepodległą Polskę. Co Pan sądzi o tej narracji?

Najlepiej o tych słowach świadczą wszelkie afery, które zostały wykryte, ale nie zostały osądzone. Tyle ich już zamieciono ich pod dywan, nikt nie został skazany. Nie ma winnych, a miliardy złotych i dolarów wyparowały z polskiej kasy, choć mogły wspomóc wiele ważnych dziedzin życia, jak politykę zdrowotną itd. I nigdy nie ma winnych. To jest coś, co trudno sobie uświadomić, szczególnie tym, którzy o wolność Polski walczyli. Obecnie kaci, prześladowcy mają wysokie świadczenia, a ludzie walczący o wolną Polskę muszą wybierać czy kupić jedzenie czy leki. Mamy pseudowolność. Nie o to walczyliśmy...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Czutko]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook