Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Państwo przestało działać

30.12.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: Przed Świętami Bożego Narodzenia część rodzin ofiar tragedii smoleńskiej skierowała do sądu prywatny akt oskarżenia w związku z przygotowywaniem lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku. W Pana ocenie to dobry krok?

Andrzej Melak: Nie znam tego aktu, ani jego szczegółów. Jednak w mojej ocenie każdy krok i decyzja, który może doprowadzić do wyjaśnienia sprawy smoleńskiej oraz postawienia w stan oskarżenia ludzi odpowiedzialnych za przygotowanie wylotu, jest słuszny i zasadny. Być może, gdy zawiodą inne sposoby, ten może przyniesie jakiś efekt. Nie bez znaczenia jest jednak sprawa nacisku opinii publicznej. Bez niego niewiele się może zdarzyć. Ważne jest również to, że zmienia się sytuacja polityczna w Polsce. Coraz więcej osób żąda i chce zmian. To również wywiera presję i uświadamia ludzi, którzy decydują o losach tego aktu oskarżenia.

Pamiętamy, że prokuratura umarzając wątek dotyczący organizacji lotów przyznała sama, że rodziny mogą skierować do sądu akt oskarżenia, jakby wskazując, że materiał dowodowy pozwala na oskarżenie. Jak Pan to ocenia?

Państwo przestało działać, organa konstytucyjne państwa przestały działać. To samo tyczy się wymiaru sprawiedliwości. To jest cała odpowiedź. Nie można tak żyć, nie można w takim państwie spodziewać się niczego dobrego. Gdyby nie upór rodzin, gdyby nie działania prawników stojących po ich stronie, sprawa smoleńska dawno by się już rozmyła. Nie chcemy jednak takiego zakończenia, że się nam pokazuje, że w tej sprawie są winni, ale szkoda jest znikoma. Tak stwierdziła praska prokuratura.

O czym to świadczy?

Ginie 96 najważniejszych dla Polski osób, 400 stron liczą zarzuty skierowane do poszczególnych osób w tej sprawie, ale prokuratura uznaje, że mamy do czynienia ze znikomą szkodliwością społeczną czynów. To jest nie do uwierzenia, a na pewno nie do zaakceptowania.

W poniedziałek minęło 25 lat od zmian konstytucji. Prezydent Komorowski wskazywał, że to ważna zmiana, która pozwoliła zakończyć PRL i rozpocząć wolną i niepodległą Polskę. Co Pan sądzi o tej narracji?

Najlepiej o tych słowach świadczą wszelkie afery, które zostały wykryte, ale nie zostały osądzone. Tyle ich już zamieciono ich pod dywan, nikt nie został skazany. Nie ma winnych, a miliardy złotych i dolarów wyparowały z polskiej kasy, choć mogły wspomóc wiele ważnych dziedzin życia, jak politykę zdrowotną itd. I nigdy nie ma winnych. To jest coś, co trudno sobie uświadomić, szczególnie tym, którzy o wolność Polski walczyli. Obecnie kaci, prześladowcy mają wysokie świadczenia, a ludzie walczący o wolną Polskę muszą wybierać czy kupić jedzenie czy leki. Mamy pseudowolność. Nie o to walczyliśmy...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Czutko]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook