Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Pamięć o Smoleńsku częścią polskiego etosu

27.11.2012

Przedstawiciele kilkudziesięciu rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, ich pełnomocnicy, a także członkowie parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza spotkali się w sejmie. Spotkanie trwało blisko trzy godziny i było niedostępne dla mediów. Rozmawiano o konsolidacji działań prawnych, ale także o możliwości upamiętnienia ofiar katastrofy.

Stefczyk.info: - Mijają właśnie dwa lata od powołania portalu pomniksmolensk.pl, ktory wspiera Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem. Tymczasem pomnika wciąż nie ma. Czy kiedyś będzie?

Andrzej Melak: Pomnik będzie. Ale na pewno nie przy tych warunkach politycznych. Trwają prace, są wybierane koncepcje i na pewno ten pomnik powstanie w najbardziej godnym miejscu Warszawy czyli na Krakowskim Przedmieściu. Poczekajmy troszkę. Bo, jak widzimy, wszystko w niebywałym tempie się zmienia i myślę, że zmieni się także rzeczywistość polityczna i przyjdą takie czasy, kiedy ta inwestycja, kiedy ten dowód pamięci w strefie publicznej zaistnieje.

Stefczyk.info: - Bo mówiąc pomnik, mamy na myśli nie tylko obelisk, ale właśnie pamięć o ofiarach...

- My, rodziny ofiar dbamy o tę pamięć, czasami we własnym zakresie, czasami w pewnych społecznościach, w różnych miejscach Polski. Coraz częściej odsłaniane są płyty, pomniki, tablice. Organizowane są też spotkania, to też dowód pamięci i wypełnienie testamentu tych, którzy zginęli. To być może ważniejsze, niż taki namacalny dowód w postaci rzeźby czy pomnika. Bo to musi się wryć w pamięć pokoleń. Pamięć o tych, którzy zginęli w Smoleńsku musi być częścią tradycji i polskiego etosu.

Stefczyk.info: - Czy ta praca przynosi efekty?

- Zdecydowanie tak. Od czasu, kiedy Rosjanie usunęli tablicę zamontowaną przez nas w miejscu katastrofy, to takich tablic w Polsce i na świecie jest już ponad 3 czy nawet 4 tysiące. Nie da się ich policzyć. To wspaniałe.

Stefczyk.info: - A jak pan odbiera to, że można o tę pamięć dbać w świecie, czy w mniejszych miejscowościach w kraju, a w Warszawie jest z tym upamiętnieniem problem?

- Bylibyśmy niesprawiedliwi, gdybyśmy nie wspomnieli o pomnikach w okolicy Warszawy, jak choćby ten w Rembertowie obok kościoła. W kwietniu odsłonimy także płytę pamiątkową na warszawskim placu Szembeka. Natomiast przy obecnych władzach Warszawy, które wszelkimi sposobami próbują ofiary Smoleńska wymazać z pamięci i nie dopuścić do pielęgnacji tej pamięci budowanie takich miejsc jest trudne. Dopóki będzie ta władza, dopóki będzie w Warszawie rządziła Platforma nie będzie dowodu pamięci w widocznym miejscu. Zresztą, jak tego wymagać, skoro niszczone są nawet znicze i kwiaty składane przed Pałacem Prezydenckim. Argumentacja jest niedorzeczna, że grożą zakłóceniem porządku. To przykre, bo takie same znicze i kwiaty składane 1 sierpnia, czy 1 września w miejscach, gdzie rozstrzeliwano Polaków niczym nie grożą. Nawet kiedy są składane pod ambasadami krajów, gdzie nastąpiły wielkie klęski żywiołowe, wtedy jest
wszystko w porządku. Wtedy to jest aprobowane. A w temacie Smoleńska - nie.

Rozmawiał Marcin Wikło
[fot. www.pomnikswiatla.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook