Jedynie prawda jest ciekawa


Melak o Ojcumile Wołk: Była dla nas drogowskazem

16.01.2014

Dzisiaj pożegnaliśmy Ojcumiłę Wołk, jedną z ostatnich wdów katyńskich. Od wielu lat prowadziła mozolną walkę z rosyjskimi władzami o przeprowadzenie rzetelnego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, a pod koniec życia była prowadzącą skargę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, w której zarzucała Rosji brak takiego. Od lat, bezskutecznie starała się też o sprowadzenie szczątków swojego męża, por. Witolda Wołka do Polski. O Ojcumile Wołk rozmawiamy z Andrzejem Melakiem, prezesem Komitetu Katyńskiego.

Stefczyk.info: - Pan dobrze znał panią Ojcumiłę Wołk. Proszę powiedzieć, jaka to była kobieta?

Andrzej Melak: - To była prawdziwa Matka-Polka. Taka, która wiedziała, skąd wywodzą się jej korzenie i jaką ma misję na tym świecie do spełnienia, dokąd zmierza - nie za prosto - do Boga, do nieba. I wszystko, co robiła, to był taki etap przejściowy, doświadczony wielkimi tragediami życiowymi, drogi do Ojca.

Cierpiała 74 lata wdowieństwa - małżeństwo jej trwało zaledwie pół roku. To efekt zbrodni komunistycznej dokonanej na Polakach. Ofiary tej zbrodni i ich rodziny byli ludźmi drugiej kategorii przez całe dziesięciolecia tzw. wolnej Polski. Nie doczekały się także uznania w tej wolnej Polsce po 89 roku. Zostały opuszczone w tych staraniach o odzyskanie ciał i szczątków swych bliskich, które zostały tam, na wieczne pohańbienie w miejscu, w którym zostali zdradziecko zabici.

Ona była tego świadoma. Pamiętam, jak przekazywała kolejnym pokoleniom tę misję - to jest drogowskaz dla nas żyjących.Nie odnosi Pan wrażenia, że zabrakło dziś, na jej pogrzebie, jakichkolwiek elementów państwowych? Czy pożegnaniu wdowy katyńskiej nie powinno towarzyszyć chociaż paru żołnierzy, jeśli nie oficerów?

- To prawda, ale nie wiem, czy rodzina się o to starała, czy o to występowała. Niestety taką mamy rzeczywistość, jaką mamy.To znaczy, że bez starań rodziny, samo Ministerstwo Obrony Narodowej, czy ktoś z władz Warszawy nie mógł na to wpaść? Salwa honorowa nad trumną wdowy po zamordowanym w Katyniu wydawałaby się taka oczywista, a był tylko jeden oficer...- Obowiązkiem było pilnować i doceniać tych ludzi, którzy dbają o honor tych, którzy mienią się żołnierzami, bo są spadkobiercami tych zamordowanych w Katyniu. Niestety
bywa z tym niedostatecznie
 i różnie. To faktycznie jest smutne.Czy Ojcumiła Wołk była ostatnią żyjącą wdową katyńską?

- Naprawdę trudno mi powiedzieć. Na pewno była jedną z ostatnich, dożyła 96 lat. Być może żyją jeszcze wdowy, o których jednak nie wiem.not. zrk
[for. J. Michalski, wPolityce.pl]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook