Jedynie prawda jest ciekawa


Melak o Ojcumile Wołk: Była dla nas drogowskazem

16.01.2014

Dzisiaj pożegnaliśmy Ojcumiłę Wołk, jedną z ostatnich wdów katyńskich. Od wielu lat prowadziła mozolną walkę z rosyjskimi władzami o przeprowadzenie rzetelnego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, a pod koniec życia była prowadzącą skargę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, w której zarzucała Rosji brak takiego. Od lat, bezskutecznie starała się też o sprowadzenie szczątków swojego męża, por. Witolda Wołka do Polski. O Ojcumile Wołk rozmawiamy z Andrzejem Melakiem, prezesem Komitetu Katyńskiego.

Stefczyk.info: - Pan dobrze znał panią Ojcumiłę Wołk. Proszę powiedzieć, jaka to była kobieta?

Andrzej Melak: - To była prawdziwa Matka-Polka. Taka, która wiedziała, skąd wywodzą się jej korzenie i jaką ma misję na tym świecie do spełnienia, dokąd zmierza - nie za prosto - do Boga, do nieba. I wszystko, co robiła, to był taki etap przejściowy, doświadczony wielkimi tragediami życiowymi, drogi do Ojca.

Cierpiała 74 lata wdowieństwa - małżeństwo jej trwało zaledwie pół roku. To efekt zbrodni komunistycznej dokonanej na Polakach. Ofiary tej zbrodni i ich rodziny byli ludźmi drugiej kategorii przez całe dziesięciolecia tzw. wolnej Polski. Nie doczekały się także uznania w tej wolnej Polsce po 89 roku. Zostały opuszczone w tych staraniach o odzyskanie ciał i szczątków swych bliskich, które zostały tam, na wieczne pohańbienie w miejscu, w którym zostali zdradziecko zabici.

Ona była tego świadoma. Pamiętam, jak przekazywała kolejnym pokoleniom tę misję - to jest drogowskaz dla nas żyjących.Nie odnosi Pan wrażenia, że zabrakło dziś, na jej pogrzebie, jakichkolwiek elementów państwowych? Czy pożegnaniu wdowy katyńskiej nie powinno towarzyszyć chociaż paru żołnierzy, jeśli nie oficerów?

- To prawda, ale nie wiem, czy rodzina się o to starała, czy o to występowała. Niestety taką mamy rzeczywistość, jaką mamy.To znaczy, że bez starań rodziny, samo Ministerstwo Obrony Narodowej, czy ktoś z władz Warszawy nie mógł na to wpaść? Salwa honorowa nad trumną wdowy po zamordowanym w Katyniu wydawałaby się taka oczywista, a był tylko jeden oficer...- Obowiązkiem było pilnować i doceniać tych ludzi, którzy dbają o honor tych, którzy mienią się żołnierzami, bo są spadkobiercami tych zamordowanych w Katyniu. Niestety
bywa z tym niedostatecznie
 i różnie. To faktycznie jest smutne.Czy Ojcumiła Wołk była ostatnią żyjącą wdową katyńską?

- Naprawdę trudno mi powiedzieć. Na pewno była jedną z ostatnich, dożyła 96 lat. Być może żyją jeszcze wdowy, o których jednak nie wiem.not. zrk
[for. J. Michalski, wPolityce.pl]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook