Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Naszych bliskich pochowano jak zwierzęta

14.11.2016

Brat śp. Stefana Melaka wspomina jak traktowana ciała ofiar smoleńska.

Andrzej Melak był gościem „Sygnałów Dnia” na antenie Polskiego Radia. Brat Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej, odpowiadał na pytania dotyczące zbliżających się ekshumacji ofiar katastrofy.

Melak mówił o tym w jaki sposób traktowano ciała ofiar w Moskwie.

„Tam dochodziło do takich rzeczy, że trudno było wprost to znieść, na przykład jeden z adiutantów spytał się panią Kopacz, pana Arabskiego, dlaczego okazano ciało generała w nieprzygotowanym takim absolutnie stanie, mówi było zakrwawione krwią, nosiło ślady obecności ziemi. I wtedy ten, który okazywał Rosjanin wyjął butelkę z wodą, wziął szmatę i przy córce i przy tymże adiutancie zaczął to ciało myć. To jest barbarzyństwo po prostu” - powiedział.

Wspomniał również o swojej rozmowie z Małgorzatą Wassermann, która wskazywała na poważne błędy i uchybienia strony rosyjskiej.

„Ona mówiła, że te błędy były nawet 95–96%. W tej sekcji, w której przeprowadzono na świętej pamięci panu Zbigniewie Wassermannie, Rosjanie z wielką precyzją i dokładnością opisywali te organy, które w czasie przed zdarzeniem, przed katastrofą smoleńską były usunięte operacyjnie z ciała pana ministra do spraw służb. I to było to, co pozwalało mieć absolutne wątpliwości” - mówił Melak.

Zwrócił uwagę na niepewność, która towarzyszy rodzinom smoleńskim. Bliscy ofiar nie mogą mieć pewności nad czyim grobem się modlą.

„Przecież my nie jesteśmy pewni, czy my stoimy, modlimy się nad grobami z ciałami naszych bliskich. To też jest wielka trauma, która mnie męczy co dnia przez te prawie 7 lat. I chciałbym mieć pewność, że Stefan jest tam, gdzie my chodzimy, gdzie go złożyliśmy” - powiedział.

Zachowanie strony rosyjskiej Melak nazywa barbarzyństwem.

„Barbarzyństwem było to, że nie dokonano tego zgodnie z procedurami śledczymi już w kwietniu 2010 roku, gdy pochowano naszych bliskich jak zwierzęta, bez ubrań, w workach, mimo że gdy byłem w Moskwie, to pokazywano nam ubrania, buty. Ja przekazałem bratu bieliznę, bo robiłem sobie wyrzuty, że nie wziąłem garnituru, że o tym zapomniałem. A później okazało się, że oni byli chowani w czarnych foliowych workach, nagusieńcy. I to było barbarzyństwo” - stwierdził.

„Wszyscy na to czekamy już prawie 7 lat, że przyczyna śmierci naszych bliskich i miejsce ich spoczynku nareszcie będzie wskazane bez żadnych ale, że będziemy mieć spokój sumienia” - dodał Andrzej Melak.

Mly/polskieradio.pl

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook