Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Naiwność też ma swoje granice

24.02.2012

W świetle wyników ekshumacji Zbigniewa Wassermanna, po której okazało się, że polskie i rosyjskie wyniki badań są podobne jedynie w kilku procentach, spodziewam się najgorszego – mówi portalowi Stefczyk.info Andrzej Melak, brat śp. Stefana, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Stefczyk.info: Prokuratura zdecydowała o ekshumacji ciała Pańskiego brata, który zginął w katastrofie smoleńskiej – donoszą media. Ma się ona odbyć w najbliższych tygodniach. Jak Pan to ocenia?

Andrzej Melak: Cieszę się, że prośba o ekshumacje została uwzględniona. Szkoda jedynie, że ma to miejsce tak późno. Nie mogę sobie uzmysłowić, dlaczego musieliśmy na to czekać aż dwa lata. Nie wiem również skąd zmiana podejścia śledczych. Przecież nic się nie zmieniło w tej sprawie. Do tej pory działania prokuratury była jasne. W przypadku każdej śmierci, szczególnie w takim wypadku, procedury wymagają, by przy sekcjach zwłok ofiar obecni byli polscy eksperci i lekarze. Jednak myśmy byli świadomie wprowadzani w błąd w tej sprawie przez przedstawicieli rządu, m.in. Ewę Kopacz i Tomasza Arabskiego.

Wierzyliście im Państwo?

Ja mogłem wierzyć, że instytucje państwa są po naszej stronie. Myśmy brali oświadczenia Kopacz i Arabskiego za dobrą monetę. Jednak prokuratura nie powinna być tak łatwowierna jak zwykły obywatel. Śledczy powinni sprawdzić przed złożeniem do grobu, jak wyglądają materiały rosyjskie. Jednak nie zrobili ani sekcji, ani nie pozyskali danych z Rosji. A w lipcu prokurator gen. Parulski na pytanie, dlaczego Polacy nie przeprowadzili sekcji zwłok ofiar, powiedział, że nasi śledczy tam nie zdążyli.

To zdaje się nieprawda

Tak. Z rosyjskich dokumentów dotyczących mojego brata wynika, że zostały one wytworzone 13 kwietnia 2010. Tragedia miała miejsce 10 kwietnia, a polscy eksperci byli na miejscu kilka godzin po katastrofie. Słowa Parulskiego są nieprawdziwe. W tej sprawie łamane były wszystkie procedury, jakich wymagają przepisy.

Dlaczego Pana zdaniem ekshumacja Pańskiego brata jest potrzebna?

Czytając protokoły, jakie dotarły do mnie z Rosji, miałem wrażenie, że one dotyczą innej osoby. Charakterystyka zawarta w dokumentach nie odpowiadała szczątkom mojego brata. Ja widziałem jego ciało w Moskwie. Ani ubiór, ani opis obrażeń nie pasuje według mnie do brata. Ci, co byli w Rosji, mówili od początku, że procedury są łamane, że działania prowadzone są w zły sposób. Myśmy alarmowali, jednak polscy przedstawiciele, którzy byli obecni w Moskwie, tego nie dostrzegali.

Czego się Pan spodziewa po ekshumacji?

W świetle wyników ekshumacji Zbigniewa Wassermanna, po której okazało się, że polskie i rosyjskie wyniki badań są podobne jedynie w kilku procentach, spodziewam się wszystkiego. Spodziewam się najgorszego.

Czy Pana zdaniem prokuratura powinna podjąć decyzję o ekshumacji wszystkich ciał ofiar?

Sądzę, że decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta po pierwszych doniesieniach dotyczących nieprawidłowości po badaniach ciała Zbigniewa Wassermanna. We wszystkich badaniach, jakie przeprowadzono w Polsce, podważana została wersja Rosjan i rosyjskie ustalenia. Ile razy można dać się okłamywać i zwodzić? Naiwność też ma swoje granice.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook