Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: linia MAK obowiązuje

08.04.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: media od konferencji prasowej śledczych powtarzają, że nie ma już wątpliwości, że w Smoleńsku nie doszło do wybuchu. Jak pan ocenia doniesienia śledczych?

Andrzej Melak: Cały czas, bez zmian, linia wytyczona przez MAK obowiązuje. Pan Tusk wszystkiego pilnuje, a wojskowi prokuratorzy, gdy nadejdzie prawdziwie wolna Polska staną przed polskim wymiarem sprawiedliwości i odpowiedzą za to, czego nie dopełnili, co sfałszowali, co przeinaczyli, co pominęli. Mamy jedną wielką bajkę, straszliwie ogłupiającą naród narrację. Nie ma trotylu, nie ma wybuchów, nie ma materiałów wybuchowych. Tyle tylko, że jak się powierza coś Rosjanom to trzeba być świadomym, że możemy otrzymać co innego.

Prokuratorzy zapewniają, że mają pewność, że dostaliśmy to samo.

Słyszałem, jak płk Zbigniew Rzepa w filmie „Anatomia upadku” informował, że zabezpieczeniem sejfu z czarnymi skrzynkami był kawałek przyklejonej kartki z pieczątką prokuratury generalnej. To powinno wywołać reakcję. Gdyby żył Stanisław Bareja nakręciłby piękny film o tym, na co pozwala sobie prokuratura. Jednak jak się ma środki masowego przekazu, jak się o tym trąbi non stop to udaje się ludziom wmówić wszystko. Ludzie pozwalają sobie wmawiać. Byłem ostatnio w Niemczech. Tam ludzie są bardziej świadomi.

Czym to się objawia?

Oni wiedzą, co można zrobić, jak można postępować. Dziwi ich to, co dzieje się w Polsce. To dla nich niespotykane. Gdy niemiecki prezydent został oskarżony o przyjęcie darmowych wczasów podał się do dymisji i trafił przed sąd. Może i u nas przyjdą czasy, że każdy przestępca, bez względu na funkcję, odpowie za to, co zrobił, gdy był u władzy.

Wiemy, że rodziny ani pełnomocnicy nie otrzymali wcześniej niż opinia publiczna informacji o analizie biegłych. Jak pan ocenia relacje prokuratury wojskowej i rodzin?

Jesteśmy lekceważeni, to nie ma nic wspólnego z praworządnością. Mamy łamanie Konwencji o Prawach Człowieka i Obywatela, którą Polska podpisywała. Gdy ma się absolutną władzę, choć nazywaną demokratyczną, to będącą dyktatem jednej partii, wszystko jest podporządkowane jednemu celowi: „ma być tak, jak my chcemy”. Jest taki dowcip, pyta kolega kolegi: „ile jest dwa razy dwa”, a on na to: „a ile ma być”. Takie jest podejście prokuratorów do rządzących.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook