Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Konferencja smoleńska przybliża nas do prawdy

20.10.2013

"Dlaczego zespół Laska przeszkadza innym robić to, czego oni nie zrobili?" - pyta w rozmowie ze Stefczyk.info Andrzej Melak.

Stefczyk.info: W poniedziałek w Warszawie rozpoczyna się dwudniowa konferencja smoleńska. Czego pan się spodziewa po wystąpieniach ponad setki naukowców?

Andrzej Melak: Rzetelnych referatów, autorytetów naukowych, które przybliżą nam tło i przyczyny tego, co wydarzyło się nad Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Ta konferencja będzie się odbywać bez zbędnych kamer, szumów, głosów polityków. Będą rodziny i naukowcy. W sposób uporządkowany zostaną nam przekazane te informacje, które opracowali eksperci. Mam nadzieje, że wyjaśnią one pewne przyczyny tego co zdarzyło się w Smoleńsku. Moje oczekiwania są konkretne i krótkie.

Dziwnie się składa, że konferencja została poprzedzona swoistymi atakami na zespół parlamentarny Antoniego Macierewicza i jego ekspertów...

To nie jest takie dziwne. To jest normalne. Ci, którzy zakończyli swoją misję, np. zespół Laska, mieli swoje kilkadziesiąt minut w historii wyjaśniania tej katastrofy. On swoją pracę już skończył. A teraz co? Odgrzewa stare kotlety? Powtórnie za pieniądze podatników poszedł na usługi rządzących, żeby przekonywać Polaków. Jaka jest jego rola w tej chwili? Oni wydali orzeczenie, podali komunikat i stwierdzili przyczyny, stwierdzone według nich. Moim zdaniem ich rola się już skończyła. Dlaczego przeszkadzają innym robić to, czego oni nie zrobili? Chciałbym na to pytanie usłyszeć odpowiedź. Znając to, czego oni dokonali, mamy głowy pełne wątpliwości wobec tej niedokończonej, tendencyjnej pracy, opartej na wyimaginowanych dowodach. To, co teraz robią, nie ma żadnego znaczenia.

W mediach pojawiają się takie przekazy, że być może zespół parlamentarny powinien być zlikwidowany. Jak by pan to skomentował?

Zespół parlamentarny nie był powoływany przez media, więc nie media będą go likwidowały. Jedynym powodem do rozwiązania tego zespołu będzie to, że dojdzie do absolutnie pewnych wniosków opartych na dowodach i złoży oświadczenie, że zakończył działanie. Nie ma takiej siły, która mogłaby to wymusić lub przeprowadzić. Ten zespół wykonuje to, czego nie zrobiły państwowe instytucje do tego powołane.

A czemu ta nagonka akurat teraz przybiera na sile?

Gdyż wiele, czy nawet znaczna część dowodów, przedstawionych społeczeństwu przez komisję Millera i zespół Laska jest absolutnie podważana. Pokazany jest ich nieprofesjonalizm i niedociągnięcia. Oni dokonali oceny przyczyn katastrofy w kilka miesięcy. A przez dwa lata Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych nie może wydać orzeczenia końcowego dotyczącego samolotu Boeing 767, który lądował na brzuchu, bez podwozia w Warszawie. A wszyscy stwierdzili i wiedzą, że winien był bezpiecznik, który nie zadziałał czy wystrzelił. Dwa lata działają i nie mogą tego zakończyć.

Prof. Kleiber powiedział, że propozycję konfrontacji zespołu parlamentarnego i zespołu Macieja Laska odkłada na razie w czasie, do momentu kiedy emocje nie opadną. Czy ta decyzja jest słuszna? Czy ta debata w ogóle jest potrzebna i możliwa?

Naukowcy zawsze powinni ze sobą dyskutować. Przy takiej nagonce, może i słusznie, że nie będzie tej konfrontacji, bo ona by dużo nie wniosła. To jest efekt strachu rządzących, przed tym co robią ludzie spoza ich kontroli: za własne pieniądze, bez politycznych przekazów. Eksperci robią to, co przysięgali: dociekać do prawdy i ją publikować. Zwłaszcza w tak ważnej sprawie, jak niewyjaśnione przyczyny katastrofy nad Smoleńskiem. Myślę, że przyjdzie taki czas, kiedy ekipa będąca teraz u władzy odejdzie i wtedy będzie moment na spokojne przeprowadzenie pewnych prac, których do tej pory nie dokonano: zarówno prokuratura, jak i zespoły pana Millera i pana Laska. Proszę sobie przypomnieć, jak wszyscy grzmieli, że to był lot cywilny – prywatny, wycieczka. A końcowa konkluzja Millera – skonstruowana na podstawie faktów niezaprzeczalnych – lot militarny samolotu państwowego wojskowego. To jest coś, co powinniśmy zapamiętać jako zdradę interesów narodowych. Eksperci zasiadający w komisji Millera i zespole Laska nie dotrzymali przysięgi dociekania do prawdy. Ich badania i ich konkluzje są niewiarygodne w świetle najnowszych zdobyczy nauki. 

not.mc

[fot. KBWLLP]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook