Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Konferencja smoleńska przybliża nas do prawdy

20.10.2013

"Dlaczego zespół Laska przeszkadza innym robić to, czego oni nie zrobili?" - pyta w rozmowie ze Stefczyk.info Andrzej Melak.

Stefczyk.info: W poniedziałek w Warszawie rozpoczyna się dwudniowa konferencja smoleńska. Czego pan się spodziewa po wystąpieniach ponad setki naukowców?

Andrzej Melak: Rzetelnych referatów, autorytetów naukowych, które przybliżą nam tło i przyczyny tego, co wydarzyło się nad Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Ta konferencja będzie się odbywać bez zbędnych kamer, szumów, głosów polityków. Będą rodziny i naukowcy. W sposób uporządkowany zostaną nam przekazane te informacje, które opracowali eksperci. Mam nadzieje, że wyjaśnią one pewne przyczyny tego co zdarzyło się w Smoleńsku. Moje oczekiwania są konkretne i krótkie.

Dziwnie się składa, że konferencja została poprzedzona swoistymi atakami na zespół parlamentarny Antoniego Macierewicza i jego ekspertów...

To nie jest takie dziwne. To jest normalne. Ci, którzy zakończyli swoją misję, np. zespół Laska, mieli swoje kilkadziesiąt minut w historii wyjaśniania tej katastrofy. On swoją pracę już skończył. A teraz co? Odgrzewa stare kotlety? Powtórnie za pieniądze podatników poszedł na usługi rządzących, żeby przekonywać Polaków. Jaka jest jego rola w tej chwili? Oni wydali orzeczenie, podali komunikat i stwierdzili przyczyny, stwierdzone według nich. Moim zdaniem ich rola się już skończyła. Dlaczego przeszkadzają innym robić to, czego oni nie zrobili? Chciałbym na to pytanie usłyszeć odpowiedź. Znając to, czego oni dokonali, mamy głowy pełne wątpliwości wobec tej niedokończonej, tendencyjnej pracy, opartej na wyimaginowanych dowodach. To, co teraz robią, nie ma żadnego znaczenia.

W mediach pojawiają się takie przekazy, że być może zespół parlamentarny powinien być zlikwidowany. Jak by pan to skomentował?

Zespół parlamentarny nie był powoływany przez media, więc nie media będą go likwidowały. Jedynym powodem do rozwiązania tego zespołu będzie to, że dojdzie do absolutnie pewnych wniosków opartych na dowodach i złoży oświadczenie, że zakończył działanie. Nie ma takiej siły, która mogłaby to wymusić lub przeprowadzić. Ten zespół wykonuje to, czego nie zrobiły państwowe instytucje do tego powołane.

A czemu ta nagonka akurat teraz przybiera na sile?

Gdyż wiele, czy nawet znaczna część dowodów, przedstawionych społeczeństwu przez komisję Millera i zespół Laska jest absolutnie podważana. Pokazany jest ich nieprofesjonalizm i niedociągnięcia. Oni dokonali oceny przyczyn katastrofy w kilka miesięcy. A przez dwa lata Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych nie może wydać orzeczenia końcowego dotyczącego samolotu Boeing 767, który lądował na brzuchu, bez podwozia w Warszawie. A wszyscy stwierdzili i wiedzą, że winien był bezpiecznik, który nie zadziałał czy wystrzelił. Dwa lata działają i nie mogą tego zakończyć.

Prof. Kleiber powiedział, że propozycję konfrontacji zespołu parlamentarnego i zespołu Macieja Laska odkłada na razie w czasie, do momentu kiedy emocje nie opadną. Czy ta decyzja jest słuszna? Czy ta debata w ogóle jest potrzebna i możliwa?

Naukowcy zawsze powinni ze sobą dyskutować. Przy takiej nagonce, może i słusznie, że nie będzie tej konfrontacji, bo ona by dużo nie wniosła. To jest efekt strachu rządzących, przed tym co robią ludzie spoza ich kontroli: za własne pieniądze, bez politycznych przekazów. Eksperci robią to, co przysięgali: dociekać do prawdy i ją publikować. Zwłaszcza w tak ważnej sprawie, jak niewyjaśnione przyczyny katastrofy nad Smoleńskiem. Myślę, że przyjdzie taki czas, kiedy ekipa będąca teraz u władzy odejdzie i wtedy będzie moment na spokojne przeprowadzenie pewnych prac, których do tej pory nie dokonano: zarówno prokuratura, jak i zespoły pana Millera i pana Laska. Proszę sobie przypomnieć, jak wszyscy grzmieli, że to był lot cywilny – prywatny, wycieczka. A końcowa konkluzja Millera – skonstruowana na podstawie faktów niezaprzeczalnych – lot militarny samolotu państwowego wojskowego. To jest coś, co powinniśmy zapamiętać jako zdradę interesów narodowych. Eksperci zasiadający w komisji Millera i zespole Laska nie dotrzymali przysięgi dociekania do prawdy. Ich badania i ich konkluzje są niewiarygodne w świetle najnowszych zdobyczy nauki. 

not.mc

[fot. KBWLLP]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook