Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Każda nikczemność i zło muszą być wskazane

02.12.2012

O ostatnich badaniach prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej oraz szansach na poznanie prawdy o tej tragedii portal Stefczyk.info rozmawia z Andrzejem Melakiem, który w Smoleńsku stracił brata.


Stefczyk.info: Media informują, że ostatnio - ponad dwa lata po katastrofie smoleńskiej - doszło do pobrania próbek z brzozy, o którą miał się rzekomo rozbić tupolew w Smoleńsku. Materiał został przekazany do Moskwy, gdzie mają się odbyć badania, jak zapewnia prokuratura wojskowa, z udziałem polskich biegłych. Jak Pan to ocenia?

Andrzej Melak. To trudno nawet komentować. Trzy lata stała brzoza, była gotowa do badań. Te badania przeprowadzono - wykonano badania rentgenowskie itd. I nagle doszli do wniosku, że drzewo trzeba wyciąć, by przeprowadzić eksperymenty. Jednocześnie doszło do zniszczenia dowodu rzeczowego, o który niby rozbił się samolot. I pancerna brzoza - gatunek rosnący jedynie koło Smoleńska, strącająca nisko lecące samoloty przestała istnieć. A badaniem brzozy zajmie się najlepsza i najbardziej wiarygodna na świecie prokuratura Federacji Rosyjskiej. Co tu komentować? Tu nie ma miejsca na komentowanie. Trzeba płakać nad tym, że w dalszym ciągu nic się nie zmieniło. Narracja polskiej i rosyjskiej prokuratury, pomimo wielu dowodów, które przytaczają polscy naukowcy, jest taka sama.


O czym to świadczy?

Śledczy są odporni, gruboskórni i nieczuli na to, co świat naukowy im podpowiada i podpowiadał. Oni mają jeden słuszny cel i kierunek. Wskazanie na brzozę, pilotów. To wciąż aktualne.


Liczy Pan, że coś się w tej sprawie zmieni?

Oczywiście. Gdybyśmy nie mieli nadziei, nic byśmy przecież nie robili. Mam nie tylko nadzieję, ale i pewność. Każdy wrzód musi kiedyś pęknąć. Ta sytuacja wymaga radykalnych działań, radykalnego oczyszczenia. Inaczej gangrena zabije cały organizm.


Popiera Pan pomysł skierowania skargi ws. smoleńskiej do Trybunału w Strasburgu?

Tak. Uważam, że należy złożyć skargę na opieszałość postępowania strony polskiej w tej sprawie. Jeśli jest taka możliwość, to trzeba z niej korzystać. Trzeba pukać do każdych drzwi, w których ktoś jest w stanie nam pomóc.


Działania rosyjskich prokuratorów nie spowodowały utracenia dowodów niezbędnych dla poznania prawdy o tragedii z 10 kwietnia?

Starano się wszystko zniszczyć, żeby nie można było odtworzyć prawdziwego obrazu przebiegu katastrofy smoleńskiej. Jednak nigdy nie jest tak, by nic się nie zachowało. Nie ma zbrodni doskonałych. Przy współczesnych środkach technicznych nie wszystko się da ukryć i zniszczyć. Poza tym nad działaniami ludzi jest jeszcze oddziaływanie boskie. Tu widzę olbrzymią pomoc i drogowskaz. Tu widzę gwarancje, że każda nikczemność i zło musi być wskazane, nazwane i ukarane.


Rozmawiał oL
[fot. KBWLLP]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook