Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Każda nikczemność i zło muszą być wskazane

02.12.2012

O ostatnich badaniach prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej oraz szansach na poznanie prawdy o tej tragedii portal Stefczyk.info rozmawia z Andrzejem Melakiem, który w Smoleńsku stracił brata.


Stefczyk.info: Media informują, że ostatnio - ponad dwa lata po katastrofie smoleńskiej - doszło do pobrania próbek z brzozy, o którą miał się rzekomo rozbić tupolew w Smoleńsku. Materiał został przekazany do Moskwy, gdzie mają się odbyć badania, jak zapewnia prokuratura wojskowa, z udziałem polskich biegłych. Jak Pan to ocenia?

Andrzej Melak. To trudno nawet komentować. Trzy lata stała brzoza, była gotowa do badań. Te badania przeprowadzono - wykonano badania rentgenowskie itd. I nagle doszli do wniosku, że drzewo trzeba wyciąć, by przeprowadzić eksperymenty. Jednocześnie doszło do zniszczenia dowodu rzeczowego, o który niby rozbił się samolot. I pancerna brzoza - gatunek rosnący jedynie koło Smoleńska, strącająca nisko lecące samoloty przestała istnieć. A badaniem brzozy zajmie się najlepsza i najbardziej wiarygodna na świecie prokuratura Federacji Rosyjskiej. Co tu komentować? Tu nie ma miejsca na komentowanie. Trzeba płakać nad tym, że w dalszym ciągu nic się nie zmieniło. Narracja polskiej i rosyjskiej prokuratury, pomimo wielu dowodów, które przytaczają polscy naukowcy, jest taka sama.


O czym to świadczy?

Śledczy są odporni, gruboskórni i nieczuli na to, co świat naukowy im podpowiada i podpowiadał. Oni mają jeden słuszny cel i kierunek. Wskazanie na brzozę, pilotów. To wciąż aktualne.


Liczy Pan, że coś się w tej sprawie zmieni?

Oczywiście. Gdybyśmy nie mieli nadziei, nic byśmy przecież nie robili. Mam nie tylko nadzieję, ale i pewność. Każdy wrzód musi kiedyś pęknąć. Ta sytuacja wymaga radykalnych działań, radykalnego oczyszczenia. Inaczej gangrena zabije cały organizm.


Popiera Pan pomysł skierowania skargi ws. smoleńskiej do Trybunału w Strasburgu?

Tak. Uważam, że należy złożyć skargę na opieszałość postępowania strony polskiej w tej sprawie. Jeśli jest taka możliwość, to trzeba z niej korzystać. Trzeba pukać do każdych drzwi, w których ktoś jest w stanie nam pomóc.


Działania rosyjskich prokuratorów nie spowodowały utracenia dowodów niezbędnych dla poznania prawdy o tragedii z 10 kwietnia?

Starano się wszystko zniszczyć, żeby nie można było odtworzyć prawdziwego obrazu przebiegu katastrofy smoleńskiej. Jednak nigdy nie jest tak, by nic się nie zachowało. Nie ma zbrodni doskonałych. Przy współczesnych środkach technicznych nie wszystko się da ukryć i zniszczyć. Poza tym nad działaniami ludzi jest jeszcze oddziaływanie boskie. Tu widzę olbrzymią pomoc i drogowskaz. Tu widzę gwarancje, że każda nikczemność i zło musi być wskazane, nazwane i ukarane.


Rozmawiał oL
[fot. KBWLLP]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook