Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Jesteśmy spokojni o prace ws. katastrofy smoleńskiej

31.03.2017

- Nie wszystko można zrobić tak, jakby rodziny ofiar się spodziewały, ale jesteśmy spokojni o metody pracy nowego zespołu prokuratorów - powiedział poseł PiS Andrzej Melak.

- Nie wszystko można zrobić tak, jakby rodziny ofiar się spodziewały, ale jesteśmy spokojni o metody pracy nowego zespołu prokuratorów - powiedział w piątek poseł PiS Andrzej Melak pytany o prace nowego rządu ws. katastrofy smoleńskiej.

"Jestem zadowolony z tego, co jest czynione, nie mam zarzutów" - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł Andrzej Melak, brat zmarłego w katastrofie smoleńskiej Artura Melaka, oceniając wyniki prac nowych prokuratorów powołanych do śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. "Nie wszystko można zrobić tak, jakby rodziny ofiar się spodziewały, ale jesteśmy spokojni co do metod pracy nowego zespołu prokuratorów. Jesteśmy na bieżąco informowani o postępach i zamiarach prokuratorów" - stwierdził.

Pytany o ewentualne rozczarowanie związane z przeciąganiem w czasie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, Melak ocenił: "Pośpiech w tej chwili nie jest największym przesłaniem tej komisji. To ma być wyjaśnione dogłębnie, bardzo dokładnie i raz na zawsze mają być odrzucone wszelkie wątpliwości o bezstronności i fachowości tych prac, które są prowadzone. Tu nie ma pośpiechu."

Poseł PiS podkreślił, że były premier Donald Tusk po katastrofie smoleńskiej zrezygnował z wykorzystania porozumienia Polski z Rosjanami, zawartego w 1993 r., które dotyczyło wypadków maszyn lotniczych, wojskowych i państwowych. "To było dobrowolne oddanie śledztwa w ręce Rosji, która była producentem samolotu, na której lotnisku się to wydarzyło, której kontrolerzy powietrzni sprowadzali ten samolot na lotnisko i wszystko w ręce śledczych Rosji. Abdykowało polskie państwo absolutnie" - powiedział Melak.

Zapytany, czy popiera złożony do prokuratury wniosek ws. podejrzenia popełnienia przez b. premiera przestępstwa zdrady dyplomatycznej, odparł: "Ja pisałem do prokuratury dwa razy w poprzednim okresie 2013-2014 z prośbą o wszczęcie dochodzenia, dlaczego Donald Tusk, premier rządu polskiego, oddał całe śledztwo w ręce Rosjan, na jakiej podstawie. Otrzymałem odpowiedź, że ten lot był lotem wojskowym, militarnym, a samolot był wojskowy".

W zeszły poniedziałek do departamentu wojskowego Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie szefa MON, dotyczące podejrzenia popełnienia przez b. premiera zdrady dyplomatycznej (art. 129 Kodeksu karnego) w związku z wyjaśnianiem okoliczności katastrofy smoleńskiej. Według Antoniego Macierewicza, Tusk miał dopuścić się zaniechań dotyczących m.in. zwrotu Polsce wraku prezydenckiego Tu-154M oraz gwarancji udziału polskich przedstawicieli we wszystkich czynnościach na miejscu katastrofy. "Takie zawiadomienie zostało złożone. Jest zarzut, który formułujemy, o działanie na szkodę RP w związku z pominięciem porozumienia, które zostało zawarte w 1993 roku między Polską a Rosją, na podstawie którego można było wyjaśnić wszelkie okoliczności katastrofy smoleńskiej" - powiedział w ubiegły wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek, na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Andrzej Melak stwierdził, że postępowanie rządu polskiego było dla niego "niejasne, pełne sprzeczności i nie prowadziło do tego, co powinno być polską racją stanu". "My powinniśmy mieć dostęp do wraku, do czarnych skrzynek, a także brać udział i przeprowadzić sekcję zwłok polskich obywateli" - podkreślił poseł PiS.

Zapytany o słowa senatora PO Mieczysława Augustyna, który mówił, że PO i ówczesny rząd zostali przez Rosję oszukani, ponieważ nie mieli pełnego obrazu tego, w jaki sposób działali Rosjanie, Melak powiedział: "Oszukać to możemy się w przedszkolu, ale rząd Rzeczypospolitej Polskiej nie był osamotniony, posiadał siły, argumenty i służby, które powinny ostrzec pana Tuska, który jest historykiem, że Rosjanom wierzyć nie wolno".

[fot. Fratria]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook