Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Ekshumacje powinny być oczywistością

23.07.2015

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, bratem Stefana, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Od kilku lat czeka Pan na rozpatrzenie wniosku o ekshumację Pana brata, Stefana Melaka. Ostatnio mec. Pszczółkowski informował, że prokuratura oddaliła Pana wniosek. Jak Pan to odebrał?

Andrzej Melak: To jest skandal. Mamy sytuację jak za PRL-u. Wtedy władza, partia uważała się za właścicieli Polaków. Uważała się nawet za właścicieli ciał zamordowanych Żołnierzy Wyklętych. Rządzący wtedy nie wskazywali miejsca pobytu Wyklętych, miejsca stracenia czy pogrzebania. Nie informowano nawet rodzin. I dziś mamy sytuację analogiczną. Dodatkowo, po pięciu latach dowiadujemy się, że wszystko jest w porządku, że Smoleńsk został wyjaśniony. To kpiny i skandal na skalę światową.

To nie za ostra ocena?

Obowiązkiem prokuratury od samego początku było wykonanie ekshumacji i sekcji zaraz po przewiezieniu ciał Polaków do kraju. To jest ten „grzech pierworodny”, który do dziś daje skutki. Widzimy wciąż konsekwencje tych zaniedbań.

Prokuratura wciąż tłumaczy, że ufała Rosji i jej śledztwu.

Po skandalu, jaki miał miejsce na miejscu tragedii, po „pomyleniu” ciał m.in. śp. Prezydenta Kaczorowskiego, czy Anny Walentynowicz, po pohańbieniu ofiar nie można było mieć żadnych złudzeń. Ekshumacje wszystkich ofiar powinny być oczywistością. Jednak tak się nie stało. I do dziś nie wiemy, gdzie leżą nasi bliscy. Jesteśmy w sytuacji podobnej do tej, w jakiej były rodziny Żołnierzy Wyklętych. Są groby, w których niby leżą nasi bliscy, ale nie wiemy czy na pewno.

Prokuratura odrzucając Pana wniosek o ekshumację nie rozwiała jednocześnie pańskich wątpliwości?

Nie, zupełnie. Ja je wciąż mam. Trzeba jednak, jak się okazuje, czekać na zmiany. Bez nich nic się nie ruszy do przodu. Potrzebne są poważne zmiany w prokuraturze i nowe podejście do Smoleńska. Już nie polityczne, jak teraz, ale merytoryczne. Ci, którzy do tej pory odpowiadają za śledztwo, będą rozliczeni. Na to zasługują.

Wraz ze zbliżającą się zmianą polityczną powinniśmy widzieć postępującą zmianę zachowania śledczych. Widać ją?

Zobaczymy, jak skończy się sprawa skargi rodzin do Sądu Najwyższego. SN ma rozstrzygnąć sprawę przewlekłości postępowania oraz ocenić sposób traktowania rodzin i pełnomocników przez prokuraturę. Zobaczymy, w jaki sposób to zostanie ocenione...

Rozmawiał Stanisław Żaryn

Fot. M.Czutko

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook