Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Działania prokuratorów zakrawają na skandal

10.03.2013

Jesteśmy bliżej poznania jakie mechanizmy były przyczyną katastrofy - mówi Andrzej Melak.

Stefczyk.info: Wraca Pan z posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej. Czy uzyskaliśmy nowe ustalenia w tej sprawie? Co działo się w trakcie posiedzenia?

Kilku polskich uczonych poinformowało o swoich założeniach i wynikach prac. Przedstawili strukturę budowy poszczególnych elementów samolotu, przekazano nam masę zdjęć, które obrazują lądowanie samolotów w sytuacji, gdy traciły znaczne części skrzydła. To przekonujące dla oglądających, ponieważ samoloty w takich wypadkach lądowały, a śmiertelność pasażerów wynosiła w zależności od tego, jak i w jakim miejscu miało miejsce lądowanie. Brane były pod uwagę także te przypadki, gdzie samoloty lądowały „na plecach”, jak mówiono o Tupolewie. Wnioski są takie, że nie ma dużego znaczenia to, czy samolot lądował na kołach czy na plecach – prezentacja po raz kolejny obnażyła tezy raportu Millera.

Była też druga kwestia, dotycząca udostępnienia wrażliwych danych stronie rosyjskiej. Polska prokuratura przekazała przecież Rosjanom dane części załogi, które sięgały trzeciego pokolenia wstecz! To po prostu zakrawa na wielki skandal.

Z jednej strony historia z danymi, z drugiej dziwne decyzje o zleconych przez prokuraturę badaniach dot. obecności alkoholu we krwi ofiar. Jak Pan to odbiera?

To są pozorowane działania, które powinny być wykonane bezpośrednio po katastrofie. W tej chwili nie ma to większego sensu – nie wiemy, w jaki sposób zostały zabezpieczone te próbki, jak były pobrane i z jakich części organizmów. To wypacza jakikolwiek sens tych badań. Można to określić jednym zdaniem: prokuratorzy nie działają w celu dojścia do prawdy o katastrofie, ale zagmatwania całej sytuacji i urobienia opinii publicznej. Tak to wygląda w mojej opinii. Być może okaże się też, że będą „przecieki” do mainstreamowych mediów, co pozwoli na kontynuację tezy raportu MAK o pijanej załodze. Nie można tego wykluczyć.

Mija 35 miesięcy od katastrofy. Czy myśli Pan, że jesteśmy bliżej wyjaśnienia jej przyczyn niż rok czy dwa lata temu?

Oni trwale stoją przy kłamstwach, przy ich ustaleniach, które przez niezależnych naukowców zostały podważone. Natomiast czy jesteśmy bliżej wyjaśnienia całej sprawy? Na pewno jesteśmy bliżej tego, jakie mechanizmy działały i były przyczyną katastrofy. Oczywiście scena rządowa gmatwa to jak tylko może, a na każdy argument odpowiadają setkami kontrargumentów i dziwnych decyzji – jak tymi dotyczącymi badań pod kątem obecności alkoholu. Sądzę, że w dużym stopniu pomóc by mogła wspólna debata ekspertów parlamentarnego zespołu i tych od Macieja Laska. Niestety, oni ciągle odmawiają takiej debaty. Wyjaśnienie może być tylko jedno – po prostu boją się takiej konfrontacji. 

not. svit

[Fot. smolenskzespol.sejm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook