Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Dowód rosyjskiego barbarzyństwa

23.03.2012

Polscy politycy odpowiedzialni za zaniedbania powinni stanąć pod pręgierzem opinii publicznej, a być może również przed sądem – mówi portalowi Stefczyk.info Andrzej Melak, który w katastrofie smoleńskiej stracił brata.

Stefczyk.info: Rosjanie znieważyli zwłoki śp. Przemysława Gosiewskiego. W czasie ekshumacji w ciele wicepremiera znaleziono zaszyte przedmioty. Mówił o tym mec. Rafał Rogalski biorący udział w badaniach. Adwokat zaznacza, że rosyjscy lekarze poświadczyli nieprawdę w dokumentacji sądowo-medycznej. Jak Pan ocenia te wiadomości?

Andrzej Melak: To barbarzyństwo. To, co zrobili Rosjanie, jest dla Europejczyków w najwyższym stopniu niezrozumiałe. To jakaś azjatycka pogarda dla ludzkich szczątków, dla zmarłych, ich rodzin i całego naszego europejskiego wychowania. O skandalicznych zachowaniach strony rosyjskiej my jednak mówiliśmy już w Moskwie, podczas identyfikacji.

Jaki był odbiór?

Polskie władze cały czas były głuche na nasze słowa. Udawano, że wszystko jest dobrze. Minister Kopacz stała wciąż na stanowisku, że Rosjanie śledztwo i sekcje badają znakomicie przy udziale polskich lekarzy. Ta obłuda, te kłamstwa miały swój konkretny cel.

Jaki?

Chodziło o uśpienie naszych działań i czujności. To, co ujawnia teraz m.in. mec. Rogalski, powoduje, że polscy politycy odpowiedzialni za zaniedbania powinni stanąć pod pręgierzem opinii publicznej, a być może również przed sądem. Każdy, kto zna odrobinę Rosję, zdawał sobie sprawę, co tam się dzieje. Jedynie nasi historycy tego nie wiedzieli.

Śledczy powinni obecnie ekshumować z urzędu ciała wszystkich ofiar katastrofy?

Przeprowadzenie badań było obowiązkiem polskich władz zaraz po powrocie szczątków do Polski. Politycy odpowiedzialni za brak tych badań powinni stanąć przed wymiarem sprawiedliwości.

Czy Pana zdaniem polskie władze i śledczy mogą zmienić metody działania widząc skalę zaniedbań i nieprawidłowości w postępowaniu Rosjan?

Trudno powiedzieć. Jednak podejrzewam, że każdy ma uczucia i sumienie. Jeśli politycy rządzący i śledczy je mają, to najwyższy czas, żeby ono się odezwało. Inaczej będą cyborgami, którzy nie mają ludzkich odruchów i uczuć. Będą cyborgami, których nic nie wzrusza.

Rozmawiał saż
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook