Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Melak: Dla Rosji Smoleńsk to wyrzut sumienia

18.10.2014

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, bratem śp. Stefana, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Rosja zmieniła zdanie i wycofuje się z umowy dotyczącej budowy pomnika w Smoleńsku. Zamiast 100 m kwadratowych monument ma mieć 40, a ustawiony tam krzyż ma być mniejszy. Jak Pan odbiera takie zamieszanie?

Andrzej Melak: Nie odbieram tego jako zamieszanie. W moje ocenie to jest celowe działanie, kontynuacja tego, co Rosja robiła zawsze. Mieliśmy pozorną zgodę i piętrzenie trudności. Rosjanom ten pomnik jest potrzebny jak plaster na... pewnej części ciała. My, część rodzin, uważamy, że najlepszym upamiętnieniem ofiar w Smoleńsku było ustawienie krzyża i wmurowanie tablicy, którą Rosjanie w 2011 roku zbezcześcili, wyrywając ze stojącego tam głazu. Nie chcemy monumentów na rosyjskiej ziemi, do których nie będziemy mogli zapewne przyjechać, które będą zabudowywane, zmieniane w park czy plac zabaw.

Jaką formę powinno zatem przyjąć to upamiętnienie?

Nam wystarczy skromna tablica, która była w Smoleńsku, i krzyż. Nie żądajmy od Rosjan tego, czego nasze władze, nasz prezydent, nasz premier i instytucje odpowiedzialne nie zrobiły w Polsce, w Warszawie.

Co Rosja chciała w Pana ocenie zyskać ogłaszając zmianę koncepcji ws. pomnika w Smoleńsku?

Trudno mi powiedzieć. Jednak kto zna Rosję choć trochę, wie, że Katyń jest tematem, o którym Rosjanie chcieliby jak najszybciej zapomnieć. Również Smoleńsk jest dla nich wyrzutem sumienia, który im jest do niczego nie potrzebny.

Wspomniał Pan o braku pomnika w Warszawie. Jak zatem odnosi się Pan do pomysłu budowy pomnika, który poparł ostatnio Bronisław Komorowski oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz?

Ja w tej sprawie już nie chcę zabierał głosu. Nie będę się o ten pomnik już upominał. Uważam, że to upokarzające dla rodzin. To hańba i wstyd dla rządzących, że do tej pory takiego pomnika nie ma. To jest poniżej naszej godności, by o to prosić. Mamy pomniki naszych bliskich w sercach. Gdy nastąpi zmiana władzy, zbudujemy pomnik. Od tej władzy niczego nie oczekujemy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko/wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

Melak

,

Polska

,

polityka

,

rząd

,

Rosja

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook