Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: Cynizm w najwyższym wydaniu

04.10.2012

O skutkach zamiany ciała śp. Anny Walentynowicz oraz śp. Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej oraz zaplanowanych ekspertyzach portal Stefczyk.info rozmawia z Andrzejem Melakiem (zdj.), który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: Prokuratura wojskowa zdecydowała, by nie wszczynać śledztwa w związku z zamianą ciała śp. Anny Walentynowicz oraz śp. Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Śledczy uznali, że to rodziny są winne pomylenia ciał. Jak Pan to ocenia?

Andrzej Melak: Powiedzieć, że to skandal to za mało, to za słabe określenie. Liczę jednak, że bliscy śp. Anny Walentynowicz oraz śp. Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej, które są pewne, że dobrze rozpoznały ciała swoich bliskich, będą walczyć i nie pozostawią tak tej sprawy. Liczę, że będą oni podejmować wszelkie możliwe działania, również na polu międzynarodowym, by walczyć o zmianę tej decyzji. O tej sprawie będziemy mówić m.in. na posiedzeniu zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską. Będziemy się zastanawiać, jakie działania należy obecnie podjąć. Zasłanianie się rodzinami, które były na miejscu oraz pomijanie zasadniczych i obowiązkowych czynności, jakie należy podjąć, wywraca rozumowanie i logikę postępowania w sprawach tak ważnych, jak śledztwo smoleńskie.

Często wskazuje się, że prokuratura jest sędzią we własnej sprawie. Tak jest również w tym wypadku?

Oczywiście. Wystarczy wskazać, że już w kwietniu 2010 roku były wyniki badań DNA. Rosjanie wiedzieli już wtedy, że nastąpiło pomylenie ciał. Co więc robiły polskie służby odpowiedzialne za śledztwo przez ponad dwa lata? Dlaczego nie wykonano ekshumacji, gdy było to najbardziej wskazane?

"Nasz Dziennik" wskazuje, że śledczy, którzy są obecnie w Rosji, będą chcieli przeprowadzić badania wraku i szukać śladów materiałów wybuchowych. Po ponad dwóch latach...

To jest cynizm w najwyższym wydaniu. Gdy był czas na prowadzenie takich badań, gdy była pewność, że ślady są niezatarte, nie podejmowano takich czynności. Śledczy po ponad dwóch latach chcą obecnie coś badać. To wszystko składa się w obraz pozorowania śledztwa, zgodnie z wymogami postępowania, ponad dwa lata po katastrofie. Spodziewam się, że czeka nas jeszcze wiele zadziwiających i szokujących informacji. Będziemy je przyjmować z zażenowaniem, ale widać, że wprowadzane są obecnie nowe standardy. Polski wymiar sprawiedliwości i prokuratorzy działają w bardzo złym kierunku.

Małgorzata Wassermann w jednym z wywiadów dla Stefczyk.info mówiła, że najwyższy czas, by zacząć przygotowanie do złożenia skargi do Trybunału w Strasburgu w związku z tym, co dzieje się ws. śledztwa smoleńskiego. Pan też tak uważa?

Wydaje się, że wszystkie procedury i możliwości w Polsce zostały już wyczerpane. Tutaj nie mogę się niczego spodziewać. Akurat wczoraj byłem w prokuraturze i pytałem, kiedy mogę się spodziewać decyzji dot. wniosku o ekshumację mojego brata. Zastałem jedynie dyżurnego prokuratora, który powiedział mi, że nie ma żadnego z prokuratorów prowadzących sprawę smoleńską. Oni wyjechali i nie będzie ich aż do poniedziałku. To o czym my mówimy! Tak jest prowadzone to śledztwo.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook