Jedynie prawda jest ciekawa


Media przez całą III RP były elementem układu rządzenia

29.01.2016

"Media przez wiele lat, tak naprawdę przez całą III RP, były po prostu elementem układu rządzącego. (…) Dziś telewizje informacyjne pełnią taką rolę, jak jeszcze 20-25 lat temu pełniły gazety codzienne czy stacje radiowe." - mówił Michał Rachoń w wywiadzie dla Stowarzyszania Dziennikarzy Polskich.

„Media przez wiele lat, tak naprawdę przez całą III RP, były po prostu elementem układu rządzącego. (…) Dziś telewizje informacyjne pełnią taką rolę, jak jeszcze 20-25 lat temu  pełniły gazety codzienne czy stacje radiowe.” - mówił Michał Rachoń w wywiadzie dla Stowarzyszania Dziennikarzy Polskich. 

Michał Rachoń jest laureatem Nagrody Głównej Wolności Słowa, którą otrzymał za relację z przesłuchania prezydenta Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim, w tzw. aferze  marszałkowej. Obecnie jest zastępcą dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ds. publicystyki.  

W wywiadzie Rachoń wspomina przesłuchanie Bronisława Komorowskiego w grudniu 2014, kiedy był jedynym dziennikarzem, który relacjonował na żywo te wydarzenie, mimo obecności wszystkich  największych polskich stacji telewizyjnych. Przesłuchanie Prezydenta relacjonowała na żywo jedynie Telewizja Republika. Ze wszystkich zgłoszeń Republiki, tylko Rachoń uzyskał zgodę od prezesa sądu na wejście na salę przesłuchań.  

„Odrzucono wnioski zasłużonych, świetnych, polskich dziennikarzy śledczych, specjalizujących się w sprawach związanych ze służbami specjalnymi. Odrzucono między innymi wnioski Anity Gargas czy Doroty Kani. Jak rozumiem obawiano się, że ich olbrzymia wiedza na temat tego, czym są służby specjalne, czym są Wojskowe Służby Informacyjne mogłaby w jakiś sposób wpłynąć na ton relacji.” - wspomina Rachoń. 

Sytuacja kiedy największe stacje telewizyjne nie mogły relacjonować przesłuchania głowy państwa, zdaniem Rachonia, wynika z ciągłego uzależnienia mediów od władzy, co nie zmieniło się po 89 roku. Media są w dalszym ciągu narzędziem w ręku władzy. 

„Media przez wiele lat, przez całą III RP, były po prostu elementem układu rządzącego. Takim państwem postkomunistycznym rządzi się nie tylko przy pomocy władzy wybieralnej, władzy elekcyjnej, ale na sposób wybierania władzy wpływa się za pomocą całego mechanizmu tzw. głębokiego państwa. Tym elementem mechanizmu głębokiego państwa jest system przepływu informacji. Dziś telewizje informacyjne pełnią taką rolę, jak jeszcze 20-25 lat temu pełniły gazety codzienne czy stacje radiowe.” - wyjaśnia zastępca dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ds. publicystyki. 

„W dniu kiedy przesłuchiwany był Bronisław Komorowski, szefowie największych stacji informacyjnych w Polsce uznali, że Polacy nie mają prawa wiedzieć tego, co mówi Komorowski. To jest absolutna kompromitacja polskich mediów i wszyscy ci, którzy kierowali wówczas polskimi mediami tę odpowiedzialność dzielą.” - dodał laureat Nagrody Głównej Wolności Słowa. 

Rachoń wypowiedział się również na temat Wojciecha Sumlińskiego i plagiatu, którego autor „Niebezpiecznych związków Bronisława Komorowskiego” się dokonał. „To jest w najwyższym stopniu naganne i wymaga absolutnego potępienia. Jest to po prostu rzecz, której ani dziennikarzowi, ani pisarzowi, nikomu kto się posługuje słowem pisanym, robić nie wolno. (…) Jest mi bardzo przykro, iż to się wydarzyło.” - ocenił Michał Rachoń.


kk/sdp.pl

[fot.wpolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook