Jedynie prawda jest ciekawa


Media przez całą III RP były elementem układu rządzenia

29.01.2016

"Media przez wiele lat, tak naprawdę przez całą III RP, były po prostu elementem układu rządzącego. (…) Dziś telewizje informacyjne pełnią taką rolę, jak jeszcze 20-25 lat temu pełniły gazety codzienne czy stacje radiowe." - mówił Michał Rachoń w wywiadzie dla Stowarzyszania Dziennikarzy Polskich.

„Media przez wiele lat, tak naprawdę przez całą III RP, były po prostu elementem układu rządzącego. (…) Dziś telewizje informacyjne pełnią taką rolę, jak jeszcze 20-25 lat temu  pełniły gazety codzienne czy stacje radiowe.” - mówił Michał Rachoń w wywiadzie dla Stowarzyszania Dziennikarzy Polskich. 

Michał Rachoń jest laureatem Nagrody Głównej Wolności Słowa, którą otrzymał za relację z przesłuchania prezydenta Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim, w tzw. aferze  marszałkowej. Obecnie jest zastępcą dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ds. publicystyki.  

W wywiadzie Rachoń wspomina przesłuchanie Bronisława Komorowskiego w grudniu 2014, kiedy był jedynym dziennikarzem, który relacjonował na żywo te wydarzenie, mimo obecności wszystkich  największych polskich stacji telewizyjnych. Przesłuchanie Prezydenta relacjonowała na żywo jedynie Telewizja Republika. Ze wszystkich zgłoszeń Republiki, tylko Rachoń uzyskał zgodę od prezesa sądu na wejście na salę przesłuchań.  

„Odrzucono wnioski zasłużonych, świetnych, polskich dziennikarzy śledczych, specjalizujących się w sprawach związanych ze służbami specjalnymi. Odrzucono między innymi wnioski Anity Gargas czy Doroty Kani. Jak rozumiem obawiano się, że ich olbrzymia wiedza na temat tego, czym są służby specjalne, czym są Wojskowe Służby Informacyjne mogłaby w jakiś sposób wpłynąć na ton relacji.” - wspomina Rachoń. 

Sytuacja kiedy największe stacje telewizyjne nie mogły relacjonować przesłuchania głowy państwa, zdaniem Rachonia, wynika z ciągłego uzależnienia mediów od władzy, co nie zmieniło się po 89 roku. Media są w dalszym ciągu narzędziem w ręku władzy. 

„Media przez wiele lat, przez całą III RP, były po prostu elementem układu rządzącego. Takim państwem postkomunistycznym rządzi się nie tylko przy pomocy władzy wybieralnej, władzy elekcyjnej, ale na sposób wybierania władzy wpływa się za pomocą całego mechanizmu tzw. głębokiego państwa. Tym elementem mechanizmu głębokiego państwa jest system przepływu informacji. Dziś telewizje informacyjne pełnią taką rolę, jak jeszcze 20-25 lat temu pełniły gazety codzienne czy stacje radiowe.” - wyjaśnia zastępca dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ds. publicystyki. 

„W dniu kiedy przesłuchiwany był Bronisław Komorowski, szefowie największych stacji informacyjnych w Polsce uznali, że Polacy nie mają prawa wiedzieć tego, co mówi Komorowski. To jest absolutna kompromitacja polskich mediów i wszyscy ci, którzy kierowali wówczas polskimi mediami tę odpowiedzialność dzielą.” - dodał laureat Nagrody Głównej Wolności Słowa. 

Rachoń wypowiedział się również na temat Wojciecha Sumlińskiego i plagiatu, którego autor „Niebezpiecznych związków Bronisława Komorowskiego” się dokonał. „To jest w najwyższym stopniu naganne i wymaga absolutnego potępienia. Jest to po prostu rzecz, której ani dziennikarzowi, ani pisarzowi, nikomu kto się posługuje słowem pisanym, robić nie wolno. (…) Jest mi bardzo przykro, iż to się wydarzyło.” - ocenił Michał Rachoń.


kk/sdp.pl

[fot.wpolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook