Jedynie prawda jest ciekawa


Medal Karskiego do Łodzi

02.11.2012

W czerwcu prezydent USA Barack Obama wręczył pośmiertnie prof. Janowi Karskiemu, najważniejsze amerykańskie odznaczenie cywilne Prezydencki Medal Wolności. Dzisiaj order wisi jako „trofeum” w siedzibie MSZ. Rodzina chce, żeby pojechał do muzeum w Łodzi, rodzinnym mieście Karskiego.

Postać prof. Jana Karskiego – człowieka, który jako pierwszy przywiózł na Zachód dowody nt. Holocaustu dokonywanego przez Niemców – świeci należnym blaskiem. Nic dziwnego, że wielu bardzo chce się przy tym blasku ogrzać.

Kiedy w czerwcu prezydent Obama wręczał pośmiertnie Karskiemu Medal Wolności, nie odbierał go bliski przyjaciel profesora, Eli Wiesel. Polscy dyplomaci – pomimo zapytań ze strony amerykańskiej o zyjącą jeszcze rodzinę - „zapomnieli” także o istnieniu dr Wiesławy Kozielewska-Trzaska, bratanicy Jana Karskiego i jego córki chrzestnej. W efekcie na uroczystość pojechał były szef dyplomacji Adam Rotfeld.


Już po uroczystości, odznaczenie trafiło do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wisi tam sobie nad salą konferencyjną, chyba jako „trofeum”. Dr Wiesława Kozielewska-Trzaska chciałaby, aby medal trafił do Muzeum Historii Miasta Łodzi czyli w rodzinnym mieście Karskiego. To tam znajduje się „gabinet Karskiego” – gdzie są wszystkie inne pamiątki przekazane notarialnie przez kuriera Polski Podziemnej (m.in. jego paszport, medal instytutu Yad Vashem i Order Orła Białego).

W czerwcu tego roku, bratanica Karskiego napisała do premiera Donalda Tuska protestując, aby medal „był przechowywany w ukryciu – szafie lub magazynie – do czasu wybudowania Muzeum Historii Polski”. „Uważamy, że Medal Wolności powinien zostać jak najszybciej pokazany Polakom. Za najwłaściwsze miejsce ekspozycji uważamy otwarty w 1999 r. pod patronatem mojego Stryja gabinet poświęcony Jego pamięci” napisała w liście do Tuska dr Kozielewska-Trzaska.

Gdy przez trzy miesiące nie nadeszła żadna odpowiedź z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dr Kozielewska-Trzaska napisała list do prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. I tu, niespodzianka. Szybko przyszła odpowiedź i podziękowanie. „Prezydent Komorowski odpisał, że zwrócił się o wyjaśnienia do szefa MSZ” – opowiada osoba znająca sprawę. Pytanie miało piorunujące działanie na urzędników z Alei Szucha: ponoć zapadła już decyzja o przekazaniu medalu do muzeum w Łodzi, po uprzednim zrobieniu kopii.

To dobra wiadomość dla bratanicy Karskiego. „Chcemy, aby zwrócić medal Polakom. Wszystkim Polakom, którzy mogliby go oglądać i w miejscu, jakie Jan Karski wyznaczył na swój ostatni ziemski adres. Jest nim Jego gabinet w Muzeum Miasta Łodzi. Rodzina nie chce dla siebie. Nie chcemy wieszać medalu sobie na ścianie i pozować przy nim do zdjęć” – mówi dr Kozielewska-Trzaska.

Paweł Burdzy z Chicago

[fot. Muzeum Miasta Łodzi]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook