Jedynie prawda jest ciekawa

Mech: Strach może wywołać wojnę

28.03.2014

Wojna może się wymknąć z założeń i gier wojennych, wszyscy starają się przesunąć ten konflikt w czasie. Stany Zjednoczone wolałyby przejąć kontrolę nad Rosją i poczekać aż odejdzie Putin - mówił ekonomista i były wiceminister finansów dr Cezary Mech w Poranku WNET.

Zdaniem Mecha, który w Radiu Wnet mówił o sytuacji gospodarczej państw świata, chińska gospodarka będzie jeszcze długo wieść prym:

„Będą one pierwszym państwem jeśli chodzi o kwestię gospodarczą. W ciągu 50 lat USA zostaną przeskoczone przez Indie i to powoduje, że nie mamy bardzo scentralizowanego podejścia decyzyjnego i politycznego na świecie, gdzie kierownicze są Stany Zjednoczone. Powoli ta waga głosów przesuwa się w kierunku G20. Może to rodzić znaki zapytania jeśli chodzi o rodzenie polityki” - mówi gość Krzysztofa Skowrońskiego.

W rozmowie padły również pytania o przyszłość świata w kontekście wybuchu wojny. Zapytany czy komuś opłaca się wojna odpowiedział, że wątpi:

„Na pewno nie opłaca się nam. Ona można się wymknąć z założeń i gier wojennych, wszyscy starają się przesunąć ten konflikt w czasie. Stany Zjednoczone wolałyby przejąć kontrolę nad Rosją i poczekać aż odejdzie Putin – mówi Cezary Mech.

I dodaje:

„To właśnie strach może spowodować wojnę” - dodał ekonomista.

Radio Wnet, lz

[fot: PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook