Jedynie prawda jest ciekawa


Mech: Bardzo niepokojący krok

12.05.2013

Rozmowa z Cezarym Mechem, ekonomistą, byłym wiceministrem finansów, prezesem Agencji Ratingu Społecznego.

Stefczyk.info: Sejm zgodził się na zniesienie ograniczeń dotyczących prywatyzacji LOT. Dzięki temu rząd będzie mógł sprzedać cały pakiet akcji. Dziś ma ich jeszcze prawie 68 proc. Po wejściu w życie nowej ustawy państwo już nie musi dysponować większością spółki. Rząd uznaje, że dzięki temu będzie można łatwiej znaleźć inwestora. Czy w Pana ocenie zmiany w ustawie są korzystne?

Cezary Mech: W tej sprawie należy zacząć od tego, że przez wiele lat LOT był bardzo źle zarządzany. Spółka ponosiła olbrzymie straty. Jedynie dzięki wysiłkom państwa i państwowym gwarancjom kredytowania udawało się tej firmie funkcjonować. Jest dla mnie oczywiste, że sytuacja, w której państwo decyduje się wyzbyć strategicznej spółki, jest bardzo niepokojąca. To świadczy o spadku znaczenia naszego kraju, ranga Polski spada. Charakterystyczne jest, że w momencie rozkwitu linii tureckich, które przeżywają boom, my jako kraj wyzbywamy się kluczowych aktywów narodowego przewoźnika. I to w sposób nieoptymalny.

Dlaczego Pan tak uważa?

Jesteśmy bowiem członkami Unii Europejskiej. A członkostwo w UE powoduje, że mamy ograniczone możliwości zyskownej sprzedaży naszych aktywów. Zgodnie z analizami różnych ekspertów najbardziej opłacalna byłaby sprzedaż polskich linii inwestorom z Turcji, połączenie linii polskich i tureckich. Tymczasem najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że będziemy sprzedawać linie lotnicze partnerom europejskim. W praktyce może się zakończyć tym, że będziemy latać nie LOTem, ale Lufthansą.

W Pana ocenie rzeczywiście rząd będzie chciał sprzedaż LOT? Może ustawa ma być tylko na wszelki wypadek...

Wydaje się, że przeprowadza się taką ustawę po to, by doprowadzić do ewentualnej sprzedaży LOTu. Przecież gdyby tego rząd nie chciał zrobić, to zostawiłby regulacje prawne w takiej wersji, jaka była. Dotychczasowe prawo gwarantowało udział państwa w tej instytucji.

Mówił Pan, że LOT był źle zarządzany. Obecnie rząd mówi o sprzedaży. Możliwe, że złe zarządzanie spółką było celowe?

W tej sprawie mogę powiedzieć jedynie tyle, że o ile we wcześniejszych prywatyzacja Polska prowadziła błędną politykę dotyczącą podmiotów sprzedawanych, nie dbała o ich wartość, to sytuacja LOTu ukazuje z jednej strony fatalne zarządzanie w tej spółce, a z drugiej strony spadek rangi naszego kraju.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook