Jedynie prawda jest ciekawa

Mec. Pszczółkowski: Widać zmowę niedomówień

03.04.2015

„Krystyna Kwiatkowska to nie jedyna osoba, która zgłosiła wątpliwości dot. pochówku jej męża”.

„Pani Krystyna Kwiatkowska to nie jedyna osoba, która zgłosiła wątpliwości dotyczące miejsca pochówku jej męża. Podobna sytuacja dotyczy rodziny pani Anny Walentynowicz, czy pana Stefana Melaka” – mówił mec. Piotr Pszczółkowski. Pełnomocnik rodzin ofiar tragedii smoleńskiej komentował szokujące informacje wdowy po gen. Kwiatkowskim. Ujawniła, że po pięciu latach od tragedii nie ma pewności, kogo pochowała w rodzinnym grobie.

„Skąd wzięła się sytuacja, że rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej nie wiedzą, gdzie znajdują się szczątki ich najbliższych, choć od tragedii minęło już pięć lat? Z faktu, że polscy prokuratorzy spóźnili się na sekcję dokonywaną przez Rosjan w Moskwie, że dokumentacja sekcyjna spływała z Rosji trzy lata. Co oni robili przez trzy lata?” – mówił Pszczółkowski w TV Republika.

Dodał, że „sekcji w Polsce nie wykonano dlatego, że prokuratorzy, którzy zostali w kraju nie wiedzieli o tym, że delegacja spóźniła się na sekcję w Moskwie”. „W tej sprawie występuje zmowa niedomówień. Okazało się po latach, że żaden polski prokurator nie był przy ani jednej procedurze sekcyjnej w Moskwie, ani jeden patomorfolog, ani jeden lekarz” - przypomniał.

Pełnomocnik zaznaczył, że nawet w Polsce nie dokonano żadnych czynności, które zweryfikowałyby, czy właściwie przeprowadzono sekcje w Rosji. „To był obowiązek prokuratora. Nie dość, że nie uczestniczyli w procedurach w Moskwie, nie wykonali ich także w kraju” – stwierdził. „Dokumentacja rosyjska już przez samą prokuraturę wojskową jest traktowana jako niewiarygodna. Prokuratorzy wojskowi zawiadomili nawet powszechną jednostkę prokuratury o tym, że mamy do czynienia z fałszerstwem” – zaznaczył.

ez
[Fot. M.Czutko]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook