Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Pszczółkowski: To karygodne zaniedbanie

20.02.2013

Rozmowa z mec. Piotrem Pszczółkowskim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: Po trzech latach od katastrofy smoleńskiej na miejscu tragedii wciąż odnajdywane są rzeczy osobiste ofiar. Żandarmeria Wojskowa przyznaje, że we wrześniu i październiku w czasie oględzin w Smoleńsku odkryto kolejne przedmioty osobiste. Jak pan to komentuje?

Mec. Piotr Pszczółkowski: Należy przede wszystkim zaznaczyć, że znaleziono rzeczy, których do tej pory nikt nie zabezpieczył. To jest kwintesencja problemu. Należy żałować, że mimo planów postawienia pomnika na miejscu katastrofy, mimo planów zalania betonem miejsca tragedii, nie przeprowadzono rzetelnie i w sposób odpowiedzialny oględzin i zabezpieczenia tego terenu. Nie zabezpieczono rzeczy osobistych, dowodów rzeczowych - różnie na te sprawy można patrzeć. Należy żałować, że komisje badające katastrofę, Komitet Śledczy i polska prokuratura, nie przeprowadziły należycie oględzin miejsca tragedii, że nie skatalogowano dowodów.

Obecne znaleziska mają jakąś wartość w poszukiwaniu przyczyn katastrofy?

Dopóki nie zostaną one należycie skatalogowane i opisane trudno o tym przesądzać. Nie można ocenić ich wartości w poszukiwaniu przyczyn katastrofy. Należy żałować, że mimo zapewnień przedstawicieli administracji rządowej o rzetelnej pracy w Smoleńsku, wciąż są odszukiwane rzeczy ofiar. Dobrze, że po trzech latach te rzeczy nie uszły uwadze polskich śledczych. Żałować należy, że doszło do tego po trzech latach. Warto przypomnieć, że od lat karmi się nas zapewnieniami, że miejsce tragedii zostało dobrze przeszukane. Trudno oceniać wagę ostatnich znalezisk dla szukania przyczyn katastrofy. Zapewne będziemy słyszeć, że skoro prokuratura wydaje te rzeczy rodzinom to nie widzi większego ich znaczenia dla śledztwa.

O czym świadczy znajdywanie rzeczy osobistych po niemal trzech latach od katastrofy?

To należy ocenić, jako karygodne zaniedbanie wszystkich organów prowadzących postępowania w tej sprawie - komisji MAK, komisji rządowej badającej katastrofę, Komitetu Śledczego Rosji oraz naszej prokuratury, która choć znalazła obecnie kolejne rzeczy, ale zrobiła to zbyt późno. Przeprowadzanie oględzin miejsca katastrofy po trzech latach to jest działanie późne, to jest sprzeczne z rzetelnym postępowaniem prokuratorskim oraz działaniem komisji technicznej.

Przy badaniu katastrofy nad Lockerbie znalezienie drobnego przedmiotu podsunęło śledczym dobry trop w badaniu tragedii, dzięki czemu udało się dojść, że był to zamach. Również mały element części samolotu pchnął do przodu śledztwo ws. katastrofy nad Lasem Kabackim w Polsce. Na tym tle badanie miejsca katastrofy smoleńskiej budzi zdziwienie.


W mediach zapewne będziemy słyszeć, że skoro prokuratura wydaje rzeczy osobiste to uznaje je za mało wartościowe. Jednak nawet jeśli w tym przypadku rzeczywiście znaleziska niczego nie wnoszą do sprawy, to należy przyjąć, że na miejscu katastrofy są również takie przedmioty, które mogą mieć ogromne znacznie dla sprawy. Ich odszukanie nadal jest możliwe. Warto zaznaczyć, że prokuratorzy nie pojechali do Smoleńska, by szukać rzeczy i dowodów na miejscu katastrofy, na te rzeczy trafili podczas zwykłych czynności. Należy więc domniemywać, że na miejscu tragedii może się znajdować także mówiąc obrazowo "blaszka z Lockerbie". To jest olbrzymi problem. Miejsce zdarzenia nigdy nie zostało w sposób profesjonalny przeszukane.

Rozmawiał TK
[Fot. Bartosz Staszewski/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook