Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Pszczółkowski: Raport BND może być bardzo ważny

09.04.2015

Rozmowa z mec. Piotrem Pszczółkowskim, pełnomocnikiem rodzin ofiar tragedii smoleńskiej.

Stefczyk.info: Mnożą się wersje zapisów rozmów z rządowego tupolewa. Okazuje się, że opisywany ostatnio przez RMF FM stenogram nie jest ostatni. Ponoć są dwie ekspertyzy, które się różnią. To oznacza, że wersji rozmów jest już pięć. Co to oznacza dla śledztwa smoleńskiego?

Mec. Piotr Pszczółkowski: Warto zwrócić uwagę, że odnosząc się do ostatnich materiałów najpierw prokurator Seremet mówił o dwóch opiniach i dwóch stenogramach, zaś potem rzecznik Prokuratury Generalnej mówił, że chodzi jednak o dwie opinie, ale jeden stenogram. Nie mając zgody prokuratora-refereneta, by ujawniać materiały w tej sprawię, chcę wstrzymać się od oceny. Czekam aż prokuratura uzgodni, ile ma opinii. Wtedy będę mógł potwierdzić lub zaprzeczyć. Jednak problem jest głębszy. Tu nie chodzi o to, czy są dwie nowe opinie czy jedna, nie ważne na ile one są one ze sobą niespójne. Ważne jest, że opinii jest już rzeczywiście dużo więcej, jest opinia m.in. IES, CLKP. One różnią się od siebie, i pod względem sposobu przypisania wypowiedzi konkretnym osobom, i jeśli chodzi o samo odczytanie poszczególnych słów.

Z czego to wynika? Jesteśmy skazani na takie różnice?

To wynika z braku dostępu do rejestratorów. Prokuratura zdaje się już widzi, że bez dostępu do oryginału czarnej skrzynki każda opinia fonoskopijna naraża prokuraturę wojskową na śmieszność. Niedługo będziemy mieli dziesięć opinii i dziesięć innych wersji zapisów. Wtedy być może każdy będzie miał wersję da siebie, każdy będzie zadowolony... Jednak w procesie karnym chodzi o to, by ustalić w sposób niebudzący wątpliwości jaka jest prawda. To się nie udało do tej pory i nie uda się tak długo, jak długo dostęp do czarnych skrzynek nie będzie swobodny. Dopóki to nie zostanie zagwarantowane tak długo biegli nie będą w stanie stwierdzić, czy zapis pochodzi z oryginalnego nośnika.

Biegli i prokuratorzy przekonują jednak, że mieli dostęp do rejestratorów i zrobili już wszystko, co chcieli.

Weryfikacja, czy materiał pochodzi z oryginalnego nośnika, jest możliwa jedynie, gdy ma się oryginał u siebie. To nie jest możliwe w czasie jednorazowej wycieczki. Nie jest możliwe zweryfikowanie przez strony tego postępowania czy te opinie są wiarygodne, czy są oparte na materiale dowodowym sfałszowanym czy prawdziwym. To wszystko jest możliwe jedynie po odzyskaniu rejestratorów. Rosjanie dobrze o tym wiedzą, więc nie wydają nam tych urządzeń. Oni zapewne przyglądają się z uśmiechem staraniom i działaniom polskiej prokuratury, która została postawiona w tej sytuacji.

Kto za to odpowiada?

Prokuratorów w tej sytuacji postawił polski aparat administracyjny, decydując się na oddanie śledztwa a potem czarnych skrzynek Rosji. To m.in. skutek decyzji o podpisaniu przez Jerzego Millera memorandum z Rosją. To są zaniedbania ze strony aparatu państwa. Te błędy będą pokutowały licznymi nieścisłościami w tym postępowaniu, a także niemożnością zamknięcia tego śledztwa.

Prokuratura przekonuje, że nie ma tu sprzeczności, że można zamknąć śledztwo bez oryginałów...

Oczywiście każde śledztwo formalnie można zamknąć, jednak jeśli ktoś chce zrobić to odpowiedzialnie i rzetelnie, jeśli chce być zadowolony ze swoich ustaleń, to powinien mieć świadomość, że zamknięcie tego śledztwa bez wraku i czarnych skrzynek będzie narażało na śmieszność, a być może i na odpowiedzialność.

Emocje w ostatnich dniach budzi nie tylko narracja polskiej prokuratury, ale i książka Jurgena Rotha, który wskazuje, że niemiecki wywiad ma materiały mówiące o zamachu w Smoleńsku i wskazujący wykonawce oraz zleceniodawcę. Czy Pan, jako pełnomocnik, może taką publikację jakoś wykorzystać?

Wiele zależy od tego, czy w książce znajdują się zdjęcia raportu niemieckich służb w tej sprawie. Sama publikacja dziennikarza śledczego jest pewną informacją o dowodzie. Ja czekam na możliwość zapoznania się z tą książką przede wszystkim, by sprawdzić, czy są w publikacji zdjęcia czy skany tego dokumentu. Gdyby w książce został opublikowany ten dokument, zajdzie potrzeba wnioskowania do prokuratury wojskowej, by zwróciła się do niemieckich służb o pozyskanie tego materiału. On będzie miał bardzo istotne znaczenie dla tego śledztwa. Szczególnie, że on jest komplementarny w stosunku do badań, jakie wykonała prof. Kamieńska-Trela i prof. Szymański, analizując ustalenia CLKP ws. materiałów wybuchowych. Polscy chemicy wykazali, że na próbkach pobranych w Smoleńsku wykryto ślady heksogenu, czyli materiału wybuchowego. Publikacja Rotha, raport BND, jeśli okażą się prawdziwe, będą bardzo silnym wsparciem dla badań prof. Kamieńskiej-Treli i pana prof. Szymańskiego.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook