Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Pszczółkowski: prokuratura zawraca ze złej drogi

06.05.2013

Rozmowa z mec. Piotrem Pszczółkowskim, pełnomocnikiem Jarosława Kaczyńskiego w śledztwie smoleńskim.

Stefczyk.info: Media cytują pismo szefa NPW płk. Jerzego Artymiaka, który zaznacza, że śledczy nie wykluczają hipotezy, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Ta możliwość jest wciąż brana pod uwagę. Czy to oświadczenie jest ważne?

Mec. Piotr Pszczółkowski: To jest ważna deklaracja. Bowiem w 2012 roku Prokurator Generalny Andrzej Seremet mówił przecież, że nic nie wskazuje, by prokuratura miała się tą teorią zajmować. Stanowisko naczelnego prokuratura wojskowego było odmienne od zawartego w obecnym oświadczeniu. Należy więc uznać, że to stanowisko ma znaczenie. Szkoda jedynie, że - przy całym szacunku - z tym oświadczeniem wystąpił szef NPW, a nie, że doszło do zrewidowania stanowiska Prokuratora Generalnego. Mamy jednak jasny sygnał, że śledczy wojskowi widzą potrzebę reasumpcji ogłoszonej rok temu przez Andrzeja Seremeta tezy. To pozytywne.

Szef prokuratury wojskowej przyznał, że hipoteza zamachu jest badana. Rzeczywiście jest badana?

Biorąc pod uwagę, że śledczy pobrali do badania próbki z wraku tupolewa w Smoleńsku, że zlecili badania na obecność materiałów wybuchowych, świadczy o tym, że faktycznie prokuratura prowadzi pewne działania w tym kierunku. I te działania podejmowano już rok temu. One oczywiście i tak były mocno spóźnione, ale wpisują się w pewne przejawy, wskazujące, że wersja udziału osób trzecich w tragedii smoleńskiej jest brana pod uwagę na poważnie. Oczywiście należy zbadać, dlaczego te działania były podejmowane dopiero po ponad dwóch latach od tragedii. Na wyniki badań czekamy do dziś. Jednak pewne działania pokazują, że śledczy zostali zmuszeni do podejmowania kroków, by hipotezę zamachową sprawdzić.

Płk Artymiak zaznacza w swoim piśmie, że dziś nie można oszacować, kiedy może dojść do zakończenia śledztwa w Polsce, ponieważ zależy to m.in. od tego, kiedy Rosja udostępni nam dowody w tej sprawie. Polskie śledztwo jest uzależnione od Rosji?

Nie kryję satysfakcji, że i w tym obszarze widzę zmianę. Również rok temu Prokurator Generalny stwierdził, że do zakończenia śledztwa smoleńskiego, ani oryginały czarnych skrzynek, ani wraku nie są potrzebne. Z tym nie zgadzały się od początku rodziny smoleńskie, nie zgadzali się pełnomocnicy. Autorytety prawnicze wyrażały swoje krytyczne uwagi. To jest więc kolejny krok w dobrą stronę. Znów spóźniony o kilka lat. Powstaje pytanie, dlaczego opinia publiczna była epatowana niezrozumiałymi opiniami, że wrak jest zbędny, że rejestratory są zbędne. Zawrócenie z tej niezgodnej z polskim porządkiem prawnym drogi jest dobrym kierunkiem.

Co to oznacza dla śledztwa?

To, że jego nie można będzie skończyć szybko. Niestety grzech pierworodny tego śledztwa, wybór złej podstawy prawnej dla badania tej katastrofy, spowodował, że nie mamy bezpośredniego dostępu do najważniejszych dowód, nie jesteśmy chociaż współgospodarzem postępowania. W tej chwili należy się spodziewać, że strona rosyjska będzie mogła swobodnie żonglować dowodami, będzie mogła przeciągać swoje śledztwo, a nasze śledztwo będzie w ten sposób również przeciągane. Z informacji podawanych ostatnio przez prokuraturę wynika, że jeszcze ogromna liczba wniosków dowodowych strony rosyjskiej czeka na realizację. To pokazuje, że śledztwo rosyjskie nie zmierza ku końcowi, oni raczej jest pełni rozkwitu. Na mocy decyzji z kwietnia 2010 roku dowody wrócą do Polski, jak rosyjskie postępowanie się zakończy.

Kolejne sondaże poparcia politycznego pokazują, że może dojść w Polsce do zmiany władzy. To może mieć jakiś wpływ na śledztwo?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Jestem prawnikiem, a nie politykiem czy dziennikarzem. Jakiś czas temu wyraziłem jednak publicznie pogląd i wciąż jestem tego zdania: z perspektywy trzech lat, widząc skalę zaniedbań i nieprawidłowości w badaniu tragedii smoleńskiej widzę, że tak długo, jak długo nie dojdzie w Polsce do zmian politycznych, tak długo w sposób rzetelny, godny i właściwy katastrofa smoleńska wyjaśniana nie będzie, z różnych powodów. Jednym z nich jest brak skutecznego i faktycznego zainteresowania władz i organów administracji rządowej, by wyjaśnić tę sprawę i prowadzić śledztwo w sposób rzetelny.

Rozmawiał TK
[Fot. Raport Millera]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook