Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Pszczółkowski: Potrzebne wyjaśnienia

22.07.2013

Rozmowa z mecenasem Piotrem Pszczółkowskim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar tragedii smoleńskiej.

Stefczyk.info: Prokuratura wraz z biegłymi jedzie po raz kolejny do Smoleńska. Znów mają zamiar pobierać próbki z wraku tupolewa, który uległ katastrofie 10 kwietnia. Jak rozumieć ten wyjazd - ponad trzy lata po tragedii, niemal rok po poprzednim wyjeździe w tej samej sprawie?

Mec. Piotr Pszczółkowski: Należy wskazać, że ten spóźniony wyjazd jest kolejnym pokłosiem wybrania błędnej ścieżki prawnej śledztwa smoleńskiego. To wina rządu i jego zgody na narzuconą przez Rosję ścieżkę prawną. Ona skutkuje niemożnością korzystania z materiału dowodowego we własnym zakresie. Taką możliwość dawało tymczasem porozumienie z 1993 roku. Ten wyjazd należy również oceniać przez pryzmat spóźnienia, jakie widać przy pozyskiwaniu wszelkich dowodów w tej sprawie. Należy również zastanowić się, dlaczego jadąc w zeszłym roku do Smoleńska, śledczy nie dokonali wszelkich potrzebnych czynności? Dlaczego po niemal roku wracają do czynności, jakie zaczęto w 2012 roku? A może wręcz jadą wykonywać te same czynności?

Te próbki już w Polsce mogą być?

Pamiętajmy o wypowiedzi prokuratora generalnego w TOK FM. Na jej podstawie można mieć pewność, że ślady materiałów wybuchowych na dowodach rzeczowych zostały zabezpieczone już w 2012 roku. Należy więc zadać pytanie, czy próbki nie mogły zostać przywiezione razem. Wypowiedzi wojskowych prokuratorów sugerują, że metodologia pracy biegłych zakłada, że próbki mają być badane w jednym czasie. Mówiono o próbkach z wraku samolotu oraz z ciał ofiar katastrofy. Jak wiadomo, do chwili obecnej prokuratura dysponuje wstępną analizą wyłącznie próbek dotyczących materiału pobranego z samolotu. Dlaczego metodologia pracy biegłych uległa zmianie? Jeśli kierownictwo prokuratury mówiło, że taka jest metodologia pracy biegłych, dlaczego doszło do zmian w tej sprawie? I również trzeba sprawdzić, czy badania cząstkowe nie odbiją się na badaniu i opiniach biegłych, skoro wcześniej mówiono o konieczności przeprowadzenia badań na raz? Nie przyjmuję również argumentacji Andrzeja Seremeta, który mówi, że wszystkich próbek w Smoleńsku nie można było pobrać. To wymaga dodatkowych wyjaśnień. To budzi wątpliwości.

Dlaczego aż rok prokuratura przygotowywała kolejny wyjazd?

To również trudno zrozumieć. Dlaczego tyle czasu trzeba było na zorganizowanie kolejnego wyjazdu? To pokazuje, że współpraca w zakresie prowadzenia najważniejszego śledztwa w Polsce przebiega w sposób całkowicie niewłaściwy i niesatysfakcjonujący.

Co w czasie tego roku mogło się dziać w Smoleńsku z materiałem dowodowym? Czy nowo pobrane próbki będą wiarygodne?

Kluczowe jest pytanie do prokuratury dlaczego odstąpiono od uprzednio sugerowanej, jako niezbędna i odpowiadająca prawidłowej metodologii biegłych, metodzie badawczej. Dlaczego już nie trzeba badać próbek jednocześnie? To jest sprawa kluczowa. Ewentualne odpowiedź na to pytanie da odpowiedź na pytanie, czy te próbki będą miały charakter prób wartościowych? Prokuratura musi odpowiedzieć, dlaczego potrzebowała roku na dowiezienie próbek do Polski? Przecież pozytywne wskazania detektorów jest znane już od dawna. Takie miejsca znane były już w roku ubiegłym. To powoduje, że można powątpiewać w wartość obrazu tych badań. Biegli powinni wytłumaczyć, czy obecnie pobrane próbki będą tak samo wartościowe.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


Rozmawiał TK
[Fot. Raport KBWLLP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook