Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Pszczółkowski: "Pan prokurator raczył sobie zakpić ze mnie"

03.09.2013

Naczelna Prokuratura Wojskowa swoimi komunikatami bardziej dezinformuje niż informuje. Nawet pełnomocników rodzin ofiar katastrofy. O zamieszaniu w sprawie próbek z wraku i sprzecznych informacjach ze strony prokuratorów wojskowych rozmawiamy z mec. Piotrem Pszczółkowskim, pełnomocnikiem kilku rodzin - ofiar katastrofy smoleńskiej.

STEFCZYK.INFO: Jak ocenia pan twierdzenia prokuratury, że nigdy nie mówiła, iż próbki z ciał i próbki z wraku będą badane jednocześnie?

Mec. Piotr Pszczółkowski: (śmiech) Pozostaję w głębokim przekonaniu, że tak była uzasadniona zwłoka w podjęciu badań próbek z ciał, które były chronologicznie najwcześniejsze. Przypomnę sekwencję zdarzeń. Najpierw 30 października redaktor Cezary Gmyz napisał w „Rzeczpospolitej” opublikował artykuł pt. „Trotyl na wraku tupolewa”. W tym samym dniu odbyła się konferencja prasowa, na której usłyszeliśmy twierdzenie pana prokuratora Szeląga, że nic nie znaleziono, ale na wyniki badań trzeba będzie czekać pół roku. Prokurator Szeląg uzasadniał długą zwłokę w oczekiwaniu na badania próbek m.in. niepewnością co do tego, kiedy te próbki zostaną przywiezione. W końcu trafiły do Polski 5 grudnia, ale proszę pamiętać, że wcześniejsze doświadczenia z Federacją Rosyjską wskazywały, o czym mówili też prokuratorzy, że może to trwać nawet kilka miesięcy. W mojej głowie pojawiała się taka myśl: po co czekać na bliżej nieokreślone w czasie - mówię o stanie wiedzy na dzień 30 października – sprowadzenie próbek z Rosji, można do tych badań użyć posiadanych przez prokuraturę z ekshumowanych zwłok. I wówczas m.in. do mnie dotarł komunikat - który też był w świadomości całej opinii publicznej, tak że nawet się nie zastanawiałem, skąd to wiem – że tych badań na obecność materiałów wybuchowych nie da się wykonać dopóki nie zostaną zrobione badania wraku tupolewa i z miejsca zdarzenia, gdyż taka jest metodologia biegłych, że oni chcą to wszystko badać razem, w jednym czasie. Taki był wówczas przekaz.

Czyli co, plączą się o własne nogi? Może liczą na krótką pamięć?

W każdej innej sytuacji powinno dojść do zbadania próbek z ciał ofiar w okresie pomiędzy publikacją artykułu o trotylu na wraku tupolewa, a 5 grudnia. Ale do tego nie doszło. Dlaczego? Ano dlatego, że kazano nam oczekiwać na przywiezienie próbek z Rosji. Później zaś okazało się, że po pierwsze próbki z Rosji nie zostały przywiezione w jednym czasie, gdyż jedne przyjechały 5 grudnia, a druga partia w sierpniu tego roku. W międzyczasie mimo badań tych próbek przywiezionych 5 grudnia, mimo upublicznienia tzw. sprawozdania z tych badań, nie objęto tymi badaniami próbek z ciał ofiar katastrofy, a co więcej – z tego co mówi teraz prokuratura – będzie możliwe przebadanie tych próbek po zbadaniu próbek z wraku. Mniemam, że chodzi o te ostatnio przywiezione próbki.

Nie stało nic na przeszkodzie, żeby można było poznać 28 czerwca wyniki badań próbek z ekshumowanych ciał. Między innymi z tego powodu, że po upublicznieniu, także po zapoznaniu się ze sprawozdaniem, zorientowałem się, że ono nie obejmuje badań próbek pobranych chronologicznie najwcześniej, z ciał ofiar katastrofy. Dlatego postanowiłem złożyć wniosek o włączenie się w proces badań biegłych z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego, bo ja muszę zrozumieć skąd się ta różnica wzięła.

Prokuratura twierdzi, że w pana i pana mecenasa Stefana Hambury wniosku z 7 sierpnia nie było postulatu waszego udziału w przekazaniu próbek do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego.

Jeśli treści tego wniosku nie rozumiał tak szeroko, że dotyczył on także momentu przekazania, czy zapoznania, bo nie chodziło o samo przekazanie, a o to, aby zobaczyć jakie te próbki są, w jakich warunkach są przechowywane, to oświadczam: to nie ma żadnego znaczenia, dlatego, że w momencie, gdy rozmawiałem z prokuratorem Karolem Kopczykiem i ja go o to pytałem. Więc jeśli prokuratura ta chce czytać te wnioski kazuistycznie, to chcę powiedzieć iż nikt mi nie zabronił składać wniosków ustnie. Szereg wniosków jest tak składanych i są one realizowane. W rozmowie z panem ppłk. Kopczykiem 19 sierpnia poinformowany o tym, że przekazanie próbek do CLK będzie 21 sierpnia, zapytałem czy mogę przyjechać. Wówczas usłyszałem, że to nie jest czynność procesowa i nie przewiduje się podczas niej udziału stron. Zatem to co napisał pan płk. Wójcik w komunikacie (w komunikacie NPW jest zdanie: „przebieg przekazania tych próbek obserwowali bez jakichkolwiek trudności przedstawiciele mediów”, to ja to rozumiem jako niezbyt elegancka kpina z zawodu adwokata.  

Przy całym szacunku do działalności mediów, zwłaszcza przy sprawie smoleńskiej, to moje zadania i zadania mediów są inne. Moja rola w procesie przekazywania próbek nie może być porównywana do – jak pan prokurator raczył zakpić sobie w komunikacie, do roli dziennikarza.

Sens mojego – jako adwokata i pełnomocnika procesowego – polega na zapoznaniu się z dokumentami, z warunkami przechowywania, zobaczyć kto co komu przekazał, jakie ilości, czy próbki są właściwie pokwitowane. Ja gwarantuję swoją osobą prawidłowy przebieg czynności. I teraz najważniejsze. Jak ppłk Kopczyk powiedział, przekazanie próbek do CLK to nie jest czynność protokolarna i nie przewiduje on udziału stron, to ja wystąpiłem o wgląd dokumentów dotyczących tego przekazania. 22 sierpnia mogłem do nich zajrzeć. To nawet świadczy, że chciałem uczestniczyć w czynnościach przekazania próbek.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: KBWLLP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook