Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Kownacki: "Za słowa 'wersalski bękart' powinna być kara"

23.12.2013

Po orzeczeniu Sądu Najwyższego, iż nie istnieje narodowość śląska, ze strony ślązakowców odezwały się głosy bardzo wrogie Polsce. Najdalej poszedł Paweł Polok, były lider RAŚ w Rybniku, nazwał nasz kraj "wersalskim bękartem". Czy Ruchem Autonomii Śląska powinien zająć się prokuratura i sąd rozmawiamy z mecenasem Bartoszem Kownackim, politykiem Prawa i Sprawiedliwości.

STEFCZYK.INFO: Co państwo polskie może zrobić z organizacjami ślązakowskimi, żądającymi autonomii po orzeczeniu Sądu Najwyższego?

Mec. Bartosz Kownacki: Jeśli mamy do czynienia z żądaniami oderwania się od Rzeczypospolitej, to są wówczas przewidziane konsekwencje przez Kodeks Karny. Jest rzeczą oczywistą, że nasze państwo powinno zacząć zajmować się tą sprawą. Choćby ostatnią wypowiedzią o Polsce, jako „bekarcie wersalskim”. Przecież to wypowiedź jednego z prominentnych działaczy Ruchu Autonomii Śląska, która to organizacja dąży do oderwania się od Rzeczypospolitej. Podobnie jest z organizacjami żądającymi nazywania się „narodowością”, to następnie zażąda autonomii, a potem odrębności państwowej i niepodległości. Ciekawie będzie śledzić losy tego Poloka, który zdaje się wystąpił z RAŚ...


Tak, wystąpił, jednak szef RAŚ – Jerzy Gorzelik powiedział w „Dzienniku Zachodnim”, że to był niedobry krok.

No właśnie, jeśli ktoś akceptuje tego typu wypowiedzi, to jest to niezgodne z prawem i organizacja taka powinna być zdelegalizowana. Pan, który powiedział takie słowa, powinien ponieść surową odpowiedzialność karną.


Jednak czy państwo polskie jest w ogóle w stanie karać za „skakanie po głowie”, czyli np. po konstytucji?

Trzeba sobie uświadomić, że to są bardzo wrogie wystąpienia przeciwko Polsce. Być może są one inicjowane przez Niemców i wszystkich tych, którym zależy na rozbiciu jedności państwa polskiego. Tu jednak dopowiem coś jako polityk. Skoro jest ugrupowanie, które współpracuje z tego typu groźnymi organizacjami, to trudno może być potem prokuraturze prowadzić sprawę w kierunku delegalizacji takiej organizacji lub w kierunku wyciągania konsekwencji wobec poszczególnych działaczy.


Rozumiem, że nawiązuje pan do niedawnej koalicji Platformy Obywatelskiej z RAŚ w województwiej śląskim?

Tak i trwającej nieformalnie po dziś dzień. Mamy więc do czynienia z akceptacją różnych antypolskich działań przez partię rządzącą. Albo uważamy, że organizacja działa zgodnie z prawem, ale działa na szkodę Rzeczypospolitej, dążymy do jej zdelegalizowania i nie współpracujemy z nią. Albo uznajemy ją za element państwa demokratycznego i pewnego sporu, który zawsze jest cechą państwa demokratycznego.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook