Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Kownacki: To znęcanie się nad rodzinami

16.04.2013

Rozmowa z mecenasem Bartoszem Kownackim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: Rosjanie chcą, by rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej odsłuchiwały nagrania z kokpitu i identyfikowały głos swoich bliskich. Jak Pan ocenia to żądanie?

Mec. Bartosz Kownacki: To jest szokujące i upokarzające. To pokazuje, że strona rosyjska traktuje rodziny ofiar w sposób nieludzki. Mamy bowiem do czynienia ze znęcaniem się nad rodzinami. Konieczność odsłuchiwania rozmów czy robienie to po raz kolejny jest czymś niewyobrażalnym. Trzeba sobie zdać sprawę, że nie każdy w ogóle jest w stanie sprostać takiemu zadaniu. Przecież tam są nagrane ostatnie słowa, jakie ci ludzie powiedzieli w życiu. To podobnie, jak z dokumentacją sądowo-medyczną, z którą również nie każdy jest w stanie się zapoznać. Temu towarzyszą ogromne emocje i stres. Tymczasem w postępowaniu karnym jedną z kluczowych zasad powinna być ochrona praw pokrzywdzonych. Ich należy ochraniać w sposób szczególny. Decyzja Rosjan zmierza w zupełnie innym kierunku. Zmusza rodziny, żeby jeszcze raz przeżywały ten dramat. A przy tym to nie ma żadnej wartości dowodowej.

Dlaczego?

Choćby dlatego, że wiarygodność świadka, który ma identyfikować głos kogokolwiek w takim stresie, jest żadna. Ten świadek może myśleć, że coś słyszy, może wydawać się, że nie słyszy, choć słyszy. To jest sytuacja niepewna i niezrozumiała. A przecież rozwój techniki powoduje, że takie rzeczy można ustalić w inny sposób. Badania fonoskopijne można przeprowadzić bez konieczności odsłuchiwania materiału przez bliskich. Przy tym rozwoju techniki nie jest to metoda konieczna. Wątpliwości budzi również termin złożenia wniosku o analizę fonoskopijną. Przecież minęło już trzy lata od tragedii smoleńskiej. Dlaczego oni zajmują się tym teraz?

Dlaczego właśnie?

Wydaje się, że początkowo Rosjanie przyjęli, że uda się zakończyć sprawę na ustaleniach MAK, że uda się oprzeć na tych transkrypcjach, które zrobiono w Moskwie. Jednak potem okazało się, że Polacy zlecili rzetelne opinie biegłych w tej sprawie, że nareszcie będzie wiadomo, kto i co mówił w tupolewie. Rosjanie korzystają więc z możliwości upokorzenia Polaków, sprowadzenia ich do roli przedmiotu w tym postępowaniu. Odebrano im wszelkie prawa.

Może dziwić, że polska prokuratura chce ten wniosek realizować?

Polska prokuratura nie ma wiele możliwości. Powinna realizować te żądania strony rosyjskiej. Jednak ostateczna decyzja powinna należeć do rodzin ofiar. Każda z nich musi podjąć samodzielnie decyzję, czy omówić, powiedzieć, że nie jest na siłach. I mam nadzieję, że nie będzie stosowany żaden nacisk czy przymus na bliskich ofiar, by brali udział w tej czynności. To byłoby rzeczą nieludzką. Nie każdy czuje się na siłach. Taki wniosek strony rosyjskiej jest, ale nie musi być w pełni realizowany.

"Nasz Dziennik" pisał również, że Rosjanie interesują się mocno sprawą katastrofy samolotu CASA. To uzasadnione?


To potwierdza opinie i tezy, że Rosjanie za wszelką cenę chcą udowodnić winę polskiej strony w tej sprawie. To było widoczne już od 10 kwietnia. I działania rosyjskie układają się w pewną całość. Na początku mieliśmy koncepcję związaną z lotem gruzińskim, z wydarzeniami na pokładzie samolotu w 2008 roku. W oparciu o tamtą historię próbowano lansować tezę o odpowiedzialności Prezydenta Lecha Kaczyńskiego za naciski, za żądania, jakie miały rzekomo doprowadzić do tego, że gen. Błasik - do tego pijany - nakazał lądowanie w Smoleńsku. Jednak ta koncepcja runęła. Okazało się, że nie ma dowodów na to, że gen. Błasik był w kokpicie, nie ma dowodów na to, że był pijany. A z historii z 2008 roku wynika, że Prezydent Lech Kaczyński nie naciskał na pilotów i przyjął ich decyzję do wiadomości. Wydźwięk tamtej historii był pozytywny. Skoro więc tamta koncepcja padła, Rosjanie musieli znaleźć inną formułę, która pozwoli obciążyć stronę polską. Takim materiałem propagandowym jest sprawa CASY. To się świetnie nadaje Rosjanom do pokazania, że polska strona jest nieprofesjonalna i niepoważna, że polscy piloci z zasady popełniają błędy i doprowadzają do katastrof. W ten sposób Rosjanie mogą chcieć tłumaczyć, co zdarzyło się w Smoleńsku.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook