Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Kownacki: to jest nieprofesjonalizm prokuratury

20.07.2013

"Prokuratura postanawia, że musi pobrać kolejne próbki z wraku, czy kiedy jechali po raz pierwszy, to nie wiedzieli, że pobierają próbki z samolotu i trzeba być odpowiednio przygotowanym?"

Stefczyk.info: Odbyło się teraz przesłuchanie min. Sikorskiego w śledztwie dotyczącym rzeczy osobistych Tomasza Merty. Czy to przesłuchanie wniosło coś do sprawy?

mec. Bartosz Kownacki: Można powiedzieć, że niewiele. Wirus niepamięci w MSZ-cie szerzy się coraz bardziej. Drżę o przyszłość tego resortu, skoro jego urzędnicy mają kiepską pamięć. Natomiast na pewno będą jakieś wnioski dowodowe po tym przesłuchaniu - chciałbym przesłuchać jeszcze kilka osób z kierownictwa resortu.

Jak by pan mecenas skomentował wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze o treści: "Jako świadek w smutnej sprawie pamiątek po śp. min. T. Mercie. Szanowałem i lubiłem Tomka. Był wzorem państwowca i patrioty."

Dla mnie to jest żenujące, że w taki sposób zachowuje się - bądź, co bądź - minister jednego z najważniejszych resortów, twittując w takich sprawach. Dla mnie to, co reprezentuje minister jest poniżej jakiegoś poziomu. Ja bym tak nie postąpił. Natomiast uważam, że jeżeli faktycznie - to co pisze min. Sikorski jest szczere, to dziwie się, że przez trzy lata resort nie zrobił nic, żeby tą sprawę wyjaśnić. Niezależnie od śledztwa prokuratury, minister mógłby sobie postawić jako punkt honoru odnalezienie tych rzeczy i wyjaśnienie tej sprawy; ewentualnie wyciągnięcie konsekwencji wobec tych, którzy zawinili. Ale w pierwszej kolejności zrobiłbym wszystko, na miejscu pana ministra, żeby pomóc.

Dowiedzieliśmy się też w tym tygodniu, że śledczy po raz jedenasty jadą do Smoleńska, pobierać próbki wraku. Czy to znaczy, że do tej pory pobrali niewystarczającą ilość? Że tych próbek, które badali było za mało?

Dobrze, niech jeżdżą, ja za każdym razem jak będą jechali, to będę z tego zadowolony z tego, że tam jadą i wykonują kolejne czynności. Jednak faktycznie, wykonują je za późno. Prokuratura postanawia, że musi pobrać kolejne próbki z wraku - w takim razie, pytam się, czy kiedy jechali po raz pierwszy, to nie wiedzieli, że pobierają próbki z samolotu i trzeba być odpowiednio przygotowanym? To jest nieprofesjonalizm, bo można było to zrobić za pierwszym razem. Kompletnie nie rozumiem czemu ta czynność nie została wcześniej wykonana. Czy śledczy nie wiedzieli w jakiej sprawie jadą i jaki materiał będą zabezpieczali?

Zwrócił pan mecenas uwagę, że aż po trzech latach śledczy jadą po te próbki. Czy po takim okresie czasu te próbki mogą wnieść coś ważnego do sprawy? Szczególnie, że pamiętamy jak ten wrak był przez Rosjan traktowany.

Zawsze lepiej późno niż wcale. Jednak obiektywnie trzeba powiedzieć, że ten materiał będzie dużo słabszy. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale z mojego doświadczenia i wiedzy, ten materiał dowodowy będzie na pewno miał dużo mniejszą wartość, aniżeli miałby zabezpieczany bezpośrednio po katastrofie.

Rozumiem, że jeżeli udają się do Smoleńska po raz kolejny, to nadal nie ma pewności - w polskim śledztwie, czy stwierdzono obecność materiałów wybuchowych czy nie. Ta kwestia cały czas jest otwarta.

Tak, tej wersji jeszcze śledczy nie wykluczyli.

rozmawiała Magdalena Czarnecka
[fot. wikipedia.pl, autor: Serge Serebero, lic. GDFL i CC3.0]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook