Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Kownacki: to jest nieprofesjonalizm prokuratury

20.07.2013

"Prokuratura postanawia, że musi pobrać kolejne próbki z wraku, czy kiedy jechali po raz pierwszy, to nie wiedzieli, że pobierają próbki z samolotu i trzeba być odpowiednio przygotowanym?"

Stefczyk.info: Odbyło się teraz przesłuchanie min. Sikorskiego w śledztwie dotyczącym rzeczy osobistych Tomasza Merty. Czy to przesłuchanie wniosło coś do sprawy?

mec. Bartosz Kownacki: Można powiedzieć, że niewiele. Wirus niepamięci w MSZ-cie szerzy się coraz bardziej. Drżę o przyszłość tego resortu, skoro jego urzędnicy mają kiepską pamięć. Natomiast na pewno będą jakieś wnioski dowodowe po tym przesłuchaniu - chciałbym przesłuchać jeszcze kilka osób z kierownictwa resortu.

Jak by pan mecenas skomentował wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze o treści: "Jako świadek w smutnej sprawie pamiątek po śp. min. T. Mercie. Szanowałem i lubiłem Tomka. Był wzorem państwowca i patrioty."

Dla mnie to jest żenujące, że w taki sposób zachowuje się - bądź, co bądź - minister jednego z najważniejszych resortów, twittując w takich sprawach. Dla mnie to, co reprezentuje minister jest poniżej jakiegoś poziomu. Ja bym tak nie postąpił. Natomiast uważam, że jeżeli faktycznie - to co pisze min. Sikorski jest szczere, to dziwie się, że przez trzy lata resort nie zrobił nic, żeby tą sprawę wyjaśnić. Niezależnie od śledztwa prokuratury, minister mógłby sobie postawić jako punkt honoru odnalezienie tych rzeczy i wyjaśnienie tej sprawy; ewentualnie wyciągnięcie konsekwencji wobec tych, którzy zawinili. Ale w pierwszej kolejności zrobiłbym wszystko, na miejscu pana ministra, żeby pomóc.

Dowiedzieliśmy się też w tym tygodniu, że śledczy po raz jedenasty jadą do Smoleńska, pobierać próbki wraku. Czy to znaczy, że do tej pory pobrali niewystarczającą ilość? Że tych próbek, które badali było za mało?

Dobrze, niech jeżdżą, ja za każdym razem jak będą jechali, to będę z tego zadowolony z tego, że tam jadą i wykonują kolejne czynności. Jednak faktycznie, wykonują je za późno. Prokuratura postanawia, że musi pobrać kolejne próbki z wraku - w takim razie, pytam się, czy kiedy jechali po raz pierwszy, to nie wiedzieli, że pobierają próbki z samolotu i trzeba być odpowiednio przygotowanym? To jest nieprofesjonalizm, bo można było to zrobić za pierwszym razem. Kompletnie nie rozumiem czemu ta czynność nie została wcześniej wykonana. Czy śledczy nie wiedzieli w jakiej sprawie jadą i jaki materiał będą zabezpieczali?

Zwrócił pan mecenas uwagę, że aż po trzech latach śledczy jadą po te próbki. Czy po takim okresie czasu te próbki mogą wnieść coś ważnego do sprawy? Szczególnie, że pamiętamy jak ten wrak był przez Rosjan traktowany.

Zawsze lepiej późno niż wcale. Jednak obiektywnie trzeba powiedzieć, że ten materiał będzie dużo słabszy. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale z mojego doświadczenia i wiedzy, ten materiał dowodowy będzie na pewno miał dużo mniejszą wartość, aniżeli miałby zabezpieczany bezpośrednio po katastrofie.

Rozumiem, że jeżeli udają się do Smoleńska po raz kolejny, to nadal nie ma pewności - w polskim śledztwie, czy stwierdzono obecność materiałów wybuchowych czy nie. Ta kwestia cały czas jest otwarta.

Tak, tej wersji jeszcze śledczy nie wykluczyli.

rozmawiała Magdalena Czarnecka
[fot. wikipedia.pl, autor: Serge Serebero, lic. GDFL i CC3.0]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook