Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Kownacki o kłamliwym filmie National Geographic nt. katastrofy smoleńskiej

27.01.2013

Telewizja National Geographic pokaże film "Śmierć prezydenta" nt katastrofy smoleńskiej. Autorzy dokumentu opierali się na raportach komisji MAK i komisji Jerzego Millera. Ustalenia niezależnych ekspertów nie zostały wzięte pod uwagę, "bo nie są dokumentami oficjalnymi". Najwidoczniej autorom dokumentu nie chodziło o dotarcie do prawdy, a jedynie o zekranizowanie oficjalnej wersji wydarzeń.

Już dziś wieczorem będzie można obejrzeć film dokumentalny o katastrofie smoleńskiej wyprodukowany przez kanadyjski kanał National Geographic zatytułowany "Śmierć prezydenta". Prorządowi dziennikarze, którzy ten film już widzieli mówią wprost - to bardzo dobry film, bardzo dobra ekranizacja raportów komisji Millera i rosyjskiej komisji MAK Tatiany Anodiny. Jak to możliwe, że tak szanowana stacja robi taki kłamliwy i daleki od prawdy dokument?


Bartosz Kownacki: Muszę od razu zaznaczyć, że jeszcze tego filmu nie widziałem i obejrzę go tylko z zawodowego obowiązku. Bo jeśli rzeczywiście to jest ekranizacja raportów komisji Millera i Anodiny to raczej niczego nowego się z niego nie dowiem. Poza tym powszechnie wiadomo, że przyczyny katastrofy nie zostały jeszcze wyjaśnione, ciągle pracuje polska prokuratura, wciąż nawet pracuje prokuratura rosyjska. Ustalenia tych raportów zostały przecież zakwestionowane i to nie tylko przez zespół pana Antoniego Macierewicza, ale nawet przez prokuraturę. W tej sytuacji rzetelna telewizja powstrzymałaby się od robienia filmu dokumentalnego. Bo ten film będzie przez wiele lat wpływał na stan wiedzy widzów i przez wiele lat zostanie w ludzkiej pamięci na całym świecie. I niezwykle trudno będzie, jeśli kiedyś dojdzie do innych ustaleń zmienić to pierwsze wrażenie wywarte przez ten film.

W filmie jest tylko napomknięte, że jakieś wątpliwości rzeczywiście są, ale nie ma ani słowa o tym, jakiego rodzaju są to wątpliwości. Pojawiają się za to wątki, co do których nie ma wątpliwości, że są wynikiem błędnych ustaleń komisji, jak choćby wątek obecności generała Błasika w kokpicie i jego naciski na załogę, aby lądować za wszelką cenę. Czy rodziny ofiar, choćby pana generała Błasika mogą na drodze prawnej walczyć o jakieś sprostowanie, zadośćuczynienie?


Bartosz Kownacki: Przede wszystkim trzeba by ustalić, czy i w jakim stopniu doszło do naruszenia dóbr osobistych określonych osób. Natomiast będzie to rzeczą niezmiernie trudną, bo twórcy filmu opierali się na raportach komisji, czyli na dokumentach oficjalnych. Zawierających błędy, ale niestety oficjalnych. Wiemy w jakiej atmosferze swój raport sporządzała pani Anodina. Wiemy, że podczas prezentacji wyników raportu zatrudniono w Rosji firmę PR, aby uwypuklić opinii publicznej ciekawostki zamiast rzetelnego wyjaśnienia i podania realnych przyczyn katastrofy. A to są dokumenty urzędowe, mają pieczęcie oficjalnych urzędów państwowych, to bardzo trudno będzie przeprowadzić przed sądem dowód przeciwny.

Co zatem można zrobić?

Bartosz Kownacki: Przede wszystkim trzeba zakwestionować ustalenia komisji Jerzego Millera. Bo na tej podstawie została w filmie uwydatniona rola gen. Błasika. Ta kwestia, to ustalenie komisji zostało zakwestionowane nie tylko przez niezależnych ekspertów, ale nawet przez prokuraturę. Wiadomo, że ciało generała Błasika znaleziono w jednym sektorze samolotu wraz z 12-toma innymi ciałami. Prokuratura przyjęła, całkiem logicznie, że wszyscy oni nie mogli się zmieścić w kokpicie, zatem niemożliwe, aby gen. Błasik był w kabinie i naciskał na pilotów podczas lądowania. A tak właśnie mówi raport Millera. I na podstawie tego raportu, błędnego raportu powstał nieprawdziwy film. Dlatego, że Jerzy Miller upierał się, żeby nie prostować i nie korygować ich ustaleń, teraz są tego owoce.

Film jednak zostanie w pamięci…

Bartosz Kownacki: Dlatego trzeba zrobić wszystko, musimy być wytrwali w tym, aby nie dopuścić do tego, aby kolejne takie filmy powstawały. Bo właśnie przez takie filmy międzynarodowa opinia publiczna za prawdę przyjmuje raport Anodiny. To smutne.

Rozmawiał Marek Pyza

Całą rozmowę obejrzyj w Studiu Telewizyjnym wPolityce.pl

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook